Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Έχει δίκιο ο comba. Το Έντυπο Ενεργειακής Επιθεώρησης Κτιρίου (Σελ 120, 4η ΤΟΤΤΕ) πρέπει να σφραγιστεί και υπογραφεί από το Επιθεωρητή και να παραδοθεί στον ιδιοκτήτη/διαχειριστή, όπως λέει η 5.2.3 της 4ης ΤΟΤΕΕ.

Προφανώς οι ιδιοκτήτες αφού δεν το γνωρίζουν δεν το ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα έντυπα της επιθεώρησης (20 σελίδες) τα σφραγίζεις όπως λέει στο τέλος με όνομα επιθεωρητή ,ημερομηνία ,σφραγίδα κλπ και τα παραδίδεις μαζί με το πιστοποιητικό και τα στοιχεία από τα οποία έλαβες τα data

 

συναδελφες καλως παραδιδεις το εντυπο αλλα οπως εχω αναφερει προ μηνος στο thred, ειναι Ακυρο γιατι δεν εχει παραχθει απο το buildingcert.gr με αριθμο ασφαλειας επανω του

και εγω παραδιδω αντι εντυπου την εκτυπωση των δεδομενων απο το τεε-κενακ για να ειμαι τυπικος ως προς το ΠΔ100/2010 αλλα ακυρος ως προς την τοτεε 4

 

Μέχρι την οριστική υποβολή της

επιθεώρησης, το έντυπο αυτό φέρει την ένδειξη “ΠΡΟΣΟΧΗ: ΑΚΥΡΟ ΕΝΤΥΠΟ

ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ” , στη θέση του Αρ. Ασφαλείας (βλ. επόμενη παράγραφο).

 

5.2.3. Οριστική Υποβολή Ενεργειακής Επιθεώρησης

 

Όταν ο επιθεωρητής είναι σίγουρος ότι η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί σωστά, οριστικοποιεί

την επιθεώρηση μέσω της επιλογής “Οριστική Υποβολή Επιθεώρησης”. Τότε, αποδίδεται

αριθμός ασφαλείας (Α.Α.) στην επιθεώρηση, ο οποίος εκτυπώνεται στο Έντυπο Εν.

Επιθεώρησης. Χωρίς τον Αρ. Ασφαλείας, το Έντυπο αυτό δεν είναι έγκυρο.

 

Στο Έντυπο Ενεργειακής Επιθεώρησης Εγκατάστασης Κλιματισμού που εκδίδεται

ηλεκτρονικά από το σύστημα αναγράφονται όλα τα στοιχεία του Ενεργειακού Επιθεωρητή.

 

Ο Ενεργειακός Επιθεωρητής υπογράφει και σφραγίζει το Έντυπο Ενεργειακής Επιθεώρησης

Εγκατάστασης Κλιματισμού και το παραδίδει στον ιδιοκτήτη/διαχειριστή του κτιρίου.

 

 

ΔΕΝ παραδιδει τιποτα Αλλο

ως προς την υφισταμενη κατασταση του λεβητα, αυτη ειναι οτι δεν γινεται συντηρηση

Link to comment
Share on other sites

Επάνω στο έντυπο δεν έχει Α.Π. και Α.Α. παρά μόνο στο πιστοποιητικό.

Και ο λόγος είναι πως το πιστοποιητικό πρέπει να είναι ασφαλές αφού αυτό είναι που διακινείται.

Δεν νομίζω να λέει κάπου για Α.Α. επάνω στο έντυπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να λέει κάπου για Α.Α. επάνω στο έντυπο.

 

 

τοτεε 4 σελ 116

Μέχρι την οριστική υποβολή της

επιθεώρησης, το έντυπο αυτό φέρει την ένδειξη “ΠΡΟΣΟΧΗ: ΑΚΥΡΟ ΕΝΤΥΠΟ

ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ” , στη θέση του Αρ. Ασφαλείας (βλ. επόμενη παράγραφο).

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο για την αναφορά. Αλλά που έχει θέση το έντυπο για Α.Α.;

Από την άλλη το ΥΠΕΚΑ εκδίδει μόνο το ΠΕΑ, άρα πως θα βάλει Α.Α. στο έντυπο;

 

Άρα μήπως όπου έντυπο ήθελαν να γράψουν πιστοποιητικό και έτσι εκεί που λένε πως το έντυπο σφραγίζεται και παραδίδεται στον ιδιοκτήτη εννοούσαν το πιστοποιητικό πάλι;

Link to comment
Share on other sites

Πόσην ώρα σας παίρνει η συμπλήρωση του εντύπου?

 

το εντυπο του παραρτηματος της τοτεε 4 ειναι βοηθητικο για την φαση της αυτοψιας

"εγκυρα" ειναι τα στοιχεια που εισαγονται στο τεε-κενακ και θα επρεπε να μορφοποιουνται σε εντυπο προς παραδοση απο το buildingcert

 

για αυτο παραδιδω ως εντυπο την εκθεση δεδομενων του τεε-κενακ για πληρη αντιστοιχιση εντυπου και ΠΕΑ

+ φωτογραφια και σκαριφημα σε μια σελιδα + στοιχεια ακινητου ιδιοκτητη

Link to comment
Share on other sites

1) Το έντυπο της ΤΟΤΕΕ 4 σελ. 120 είναι ουσιαστικά μία καταγραφή των δεδομένων που εισάγουμε στο λογισμικό. Ποτέ δεν το έχω συμπληρώσει, κρατώ όμως σε φάκελλο τα στοιχεία του κτιρίου. Δίνω στον πελάτη μόνο το έγκυρο ΠΕΑ από το buildingcert με τον αρ. πρωτ. και τον αρ. ασφαλείας.

 

2) Το πρόγραμμα της 4Μ όταν εισάγεις ισχύ λέβητα αυτόματα δίνει ένα β.απόδοσης δεν ξέρω κι εγώ πώς τον υπολογίζει. Ίσως από τον όγκο του κελύφους, δεν ξέρω. Αυτόν τέλος πάντων τον β.α. χρησιμοποιούν αυθαίρετα όσοι δεν ζητούν φύλλο ελέγχου.

Και είναι και καλοί στον πελάτη και οι επόμενοι πελάτες θα πάνε σε αυτούς που δεν τους "ταλαιπωρούν" και "καθυστερούν" με τα φύλλα ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

adal Και εγώ ζητάω απαραίτητα φύλλο συντήρησης. Δεν έχω χάσει πελάτη απο αυτό. Σε 2 περιπτώσεις που δεν είχανε καλέσανε εξουσιοδοτημένο τεχνικό, δωσανε 70-120€ και τελειώσαμε.

Εγω προσανατολιζομαι στο να εχω δικο μου καυστηρατζη, συνεργειο με το οποιο θα εχω ερθει σε συνεννοηση για να του αναθετω τις καυσαναλυσεις-συντηρησεις για οποιους δεν θελουν να ασχοληθουν αυτοι...

 

Ετσι και στον πελατη θα βγαινει οικονομικοτερα (μιας και θα εχω κανει ηδη εγω οικονομικη συμφωνια μαζι του) και σε μενα θα αφηνει ενα μικρο κερδος :P

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.