Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Δεν είναι δουλειά σου να απαιτήσεις αλλά είναι υποχρέωση σου να το συνυπολογίσεις και από την στιγμή που δεν στο προσκομίσουν δεν θα βγάλεις ΠΕΑ ....

 

υποχρεωσεις εξω απο το προφιλ της εργασιας και τη νομιμοτητα δεν υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αδυνατώ να καταλάβω τί συζητάμε τώρα.....

Δεν είμαστε αστυφύλακες σίγουρα, το ΠΕΑ έχει πολλά "μελανά" σημεία αλλά είναι μεγάλη ευκαιρία να διορθωθούν πολλά "στραβά" που θεωρούνται δεδομένα.

Ενα από αυτά (πάντα κατά την άποψη μου) είναι η απουσία ελέγχου-ρύθμισης του λέβητα από πιστοποιημένους επαγγελματίες...

Αν δεν βγάλει κανείς από εμάς ΠΕΑ αν δεν του προσκομίσουν φύλλου ελέγχου δεν νομίζω ότι θα βλάψει κανέναν... ίσα-ίσα.... στο χέρι μας είναι...

Link to comment
Share on other sites

Μα και το ΠΕΑ για το κράτος γίνεται....

Ενα έγγραφο θα μας προσκομίσουν που είναι υποχρεωμένοι να έχουν....Δεν βρίσκω κάτι μεμπτό σε αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η ουσία είναι αν είμαστε υποχρεωμένοι να απαιτήσουμε ανάλυση ειδάλλως δεν μπορούμε να κάνουμε επιθεώρηση.

Αν στα πληροφοριακά στοιχεία δεν τσεκάρουμε την επιλογή Φύλλο συντήρησης Λέβητα νομιμοποιούμαστε να θέσουμε βαθμό απόδοσης?

Αν πάλι είναι απαραίτητη η ανάλυση, γιατί υπάρχει αυτή η επιλογή στα πληροφοριακά στοιχεία?

 

Έχει τόσα κενά ο νόμος που δεν ξέρω πραγματικά τι συμβαίνει μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μία απορία. Ο συντελεστής πλευρικής σκίασης πότε είναι μηδέν δηλαδή έχουμε πλήρη σκίαση.Για ποιά γωνία γ καθώς και αν θα πρέπει να υπάρχει πλευρική προεξοχή και από τις δύο πλευρές?

Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι είναι απαραίτητη η ανάλυση, γιατί υπάρχει αυτή η επιλογή στα πληροφοριακά στοιχεία?

Έχει τόσα κενά ο νόμος που δεν ξέρω πραγματικά τι συμβαίνει μερικές φορές.

 

πεστα χρυσοστομε!

 

γι αυτο διαμαρτυρομε τοσες ωρες και δεν καταλαβαινω τις βαρυγδουπες δηλωσεις περι ακυροτητας ΠΕΑ κλπ τι στιγμη που ολα τα εκδοθεντα πεα μεχρι τωρα θα μπορουσαν να θεωρηθουν ακυρα λογω λαθων του τεε-κενακ και αναθεωρησεων των τοτεε

Link to comment
Share on other sites

Εχω μία απορία. Ο συντελεστής πλευρικής σκίασης πότε είναι μηδέν δηλαδή έχουμε πλήρη σκίαση.Για ποιά γωνία γ καθώς και αν θα πρέπει να υπάρχει πλευρική προεξοχή και από τις δύο πλευρές?

Απο τους πινακες και για προεξοχη απο δεξια η απο αριστερα δεν προκυπτει για καμια γωνια μικροτερη η ιση των 70 μοιρων πληρης σκιαση.

Γενικα δεν προκυπτει συντελεστης σκιασης μικροτεροε του 0,60 επ ουδενι λογω, οποτε δεν καταλαβαινω το λογο για τον οποιο θα μπορουσε να βγει πληρης σκιαση υπο καποιο πρισμα...

 

Από ένα παράδειγμα που έκανα, νομίζω ότι η 4Μ παίρνει β.α. 0,88 (τον ελάχιστο απαιτούμενο) πιν.4.2 σελ.87 ΤΟΤΕΕ 1 και τον συγκρίνει με αυτόν από το κέλυφος για την υπερδιαστασιολόγηση.

Δηλαδή η 4Μ θεωρεί β.α. 0.88 , αυτόν που θα πρέπει να έχουμε εμείς από τον καυστηρατζή.

Δεν καταλαβαινω.....

Ενας παλιος κακοσυντηρημενος λεβητας πετρελαιου θα εχει Minimum 88% αποδοση, γι αυτο και τοποθετηθηκε αυτη η ελαχιστη τιμη στην ΤΟΤΕΕ?

Δεν υπαρχει δηλαδη η περιπτωση να βγει πολυ χαμηλοτερης αποδοσης απο αυτο το νουμερο?

 

Και τοτε γιατι να εκτιμηθει εσφαλμενα με κινδυνο σε ενδεχομενο ελεγχο να χασουμε την αδεια μας, συν τα προστιμα?

Link to comment
Share on other sites

Άρα μήπως όπου έντυπο ήθελαν να γράψουν πιστοποιητικό και έτσι εκεί που λένε πως το έντυπο σφραγίζεται και παραδίδεται στον ιδιοκτήτη εννοούσαν το πιστοποιητικό πάλι;

 

σελ 55

Κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας ο επιθεωρητής μπορεί να ελέγξει την ορθότητα της

διαδικασίας, χρησιμοποιώντας τις επιλογές “Προβολή Εντύπου Εν. Επιθεώρησης” και

Προβολή Πιστοποιητικού Εν. Αποδοτικότητας” για να βλέπει την προσωρινή κατάσταση

αυτών των εντύπων. Μέχρι την οριστική υποβολή της επιθεώρησης, τα έντυπα αυτά φέρουν

την ένδειξη “ΠΡΟΣΟΧΗ: ΑΚΥΡΟ ΕΝΤΥΠΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ” και

“ΠΡΟΣΟΧΗ: ΑΚΥΡΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑΣ”, αντίστοιχα,

στη θέση του Αρ. Ασφαλείας (βλ. επόμενη παράγραφο).

2.2.3. Οριστική Υποβολή Ενεργειακής Επιθεώρησης – Έκδοση ΠΕΑ

 

Όταν ο επιθεωρητής είναι σίγουρος ότι η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί σωστά, οριστικοποιεί

την επιθεώρηση μέσω της επιλογής “Οριστική Υποβολή Επιθεώρησης”. Τότε, αποδίδεται

αριθμός ασφαλείας (Α.Α.) στην επιθεώρηση, ο οποίος εκτυπώνεται στο Έντυπο Ενεργειακής

Επιθεώρησης Κτιρίου και το ΠΕΑ. Χωρίς τον Αρ. Ασφαλείας, τα Έντυπα αυτά δεν είναι

έγκυρα.

 

Στο Έντυπο Ενεργειακής Επιθεώρησης Κτιρίου που εκδίδεται ηλεκτρονικά από το σύστημα

αναγράφονται όλα τα στοιχεία του Ενεργειακού Επιθεωρητή.

 

Ο Ενεργειακός Επιθεωρητής υπογράφει και σφραγίζει το Έντυπο Ενεργειακής Επιθεώρησης

Κτιρίου και το ΠΕΑ (βλέπε παρ. 2.3) και τα παραδίδει στον ιδιοκτήτη/διαχειριστή του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

πεστα χρυσοστομε!

 

γι αυτο διαμαρτυρομε τοσες ωρες και δεν καταλαβαινω τις βαρυγδουπες δηλωσεις περι ακυροτητας ΠΕΑ κλπ τι στιγμη που ολα τα εκδοθεντα πεα μεχρι τωρα θα μπορουσαν να θεωρηθουν ακυρα λογω λαθων του τεε-κενακ και αναθεωρησεων των τοτεε

 

παιδιά συμφωνώ απόλυτα . Είναι νόμος με τεράστια κενά και αν θέλετε την γνώμη μου γιά τα παλιά ακίνητα πρός μεταβίβαση ή ενοικίαση ένα καθαρά εισπρακτικό μέσο. Τα προβλήματα πού αντιμετωπίζει η κάθε ελληνική οικογένεια αυτό τον καιρό είναι πολλά βλέποντας μισθούς φοροελαφρύνσεις κλπ να συρυκνωνονται. Θα κάτσουμε να τούς κάνουμε την ζωή πιό δύσκολή αν δεν απαιτείται;συμφωνώ ότι ήταν υποχρεωμένοι να έχουν φύλλο ελέγχού κλπ αλλά και το κράτος είναι υποχρεωμένο γιά καλή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε αυτούς πού πληρώνουν ασφάλεια, γιά καλούς δρόμους, γιά πλατείες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.