Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Ξαναδιάβασα όλες τις σελίδες του thread και έχω ορισμένες, τελικές ελπίζω, απορίες.

 

1. Στον υπολογισμό της επιφάνειας του κελύφους ΓΙΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ πολυκατοικίας, βάζω το ύψος του κάθε ορόφου (πχ 3 μέτρα) ή αφαιρώ το δάπεδο και βάζω 2.85;

 

2. Για διαμέρισμα: στην ισχύ του λέβητα βάζουμε την συνολική ισχύ του λέβητα, ή το ποσοστό που αναλογεί στο διαμέρισμα, ανάλογα με τα τετραγωνικά του. Ξέρω πως δεν έχει σπουδαία επίδραση στο τελικό αποτέλεσμα (αλλάζει ελάχιστα τις τιμές του ΚΑ), αλλά εάν ο λέβητας είναι μεγαλύτερος από 100kW παίζει το ενδεχόμενο να μην μπορεί να υπογράψει τέτοιο ΠΕΑ κάποιος επιθεωρητής τάξης Α.

 

3. Στην πρώτη σελίδα του προγράμματος όπου συμπληρώνουμε τα στοιχεία της άδειας, το μόνο στοιχείο που δεν με αφήνει να δηλώσω, είναι ο τύπος (νέο, παλαιό, ριζικά ανακαινιζόμενο). Σίγουρα δεν είναι μεγάλης σημασίας, αλλά το παρατήρησα και το μοιράζομαι μαζί σας.

 

Αυτά για την ώρα.

Πολύ χρήσιμα όλα όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα και συγχαρητήρια σε όλους.

 

EDIT: emnikol, εγώ μόνο με απεγκατάσταση κατάφερα να ξεφορτωθώ το patch. Λίγος χρόνος απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξαναδιάβασα όλες τις σελίδες του thread και έχω ορισμένες, τελικές ελπίζω, απορίες.

 

1. Στον υπολογισμό της επιφάνειας του κελύφους ΓΙΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ πολυκατοικίας, βάζω το ύψος του κάθε ορόφου (πχ 3 μέτρα) ή αφαιρώ το δάπεδο και βάζω 2.85;

 

2. Για διαμέρισμα: στην ισχύ του λέβητα βάζουμε την συνολική ισχύ του λέβητα, ή το ποσοστό που αναλογεί στο διαμέρισμα, ανάλογα με τα τετραγωνικά του. Ξέρω πως δεν έχει σπουδαία επίδραση στο τελικό αποτέλεσμα (αλλάζει ελάχιστα τις τιμές του ΚΑ), αλλά εάν ο λέβητας είναι μεγαλύτερος από 100kW παίζει το ενδεχόμενο να μην μπορεί να υπογράψει τέτοιο ΠΕΑ κάποιος επιθεωρητής τάξης Α.

 

3. Στην πρώτη σελίδα του προγράμματος όπου συμπληρώνουμε τα στοιχεία της άδειας, το μόνο στοιχείο που δεν με αφήνει να δηλώσω, είναι ο τύπος (νέο, παλαιό, ριζικά ανακαινιζόμενο). Σίγουρα δεν είναι μεγάλης σημασίας, αλλά το παρατήρησα και το μοιράζομαι μαζί σας.

 

Αυτά για την ώρα.

Πολύ χρήσιμα όλα όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα και συγχαρητήρια σε όλους.

 

EDIT: emnikol, εγώ μόνο με απεγκατάσταση κατάφερα να ξεφορτωθώ το patch. Λίγος χρόνος απαιτείται.

 

Υψος=h από πλακα σε πλακα (ανω σταθμη)

Συνολικη ισχυ του λεβητα.Στις επιθεωρησεις κτιριων δεν μπαινει οριο ισχυος λεβητα (100 kw).Moνο στις επιθ.λεβητων -οταν και εαν μπουν σε εφαρμογη

3.Αφορα μαλλον μονο τις μελετες

Link to comment
Share on other sites

1. Ευχαριστώ ntside. Οπότε όταν υπολογίζεις το εμβαδό ενός τοίχου για το πεδίο αδιαφανείς επιφάνειες, βάζεις σας εμβαδό το μήκος επί 3 (στην δική μου περιπτωση) και όχι επί 2.85.

2. Σε τι διαφέρουν τότε τα δικαιώματα ενός επιθεωρητή κελύφους Α από τον Β τάξης;

3. Ότι και να αφορά, εμένα δεν μου επιτρέπει να το δηλώσω. Ή μάλλον, μου επιτρέπει να το δηλώσω, αλλά δεν σώζει την επιλογή που έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για οσους εφαρμοζουν κανονικα τις διευκρινισεις της 1ης ΤΟΤΕΕ

 

Το U επιφανειας σε επαφη με ΜΘΧ το λαμβανετε ισο με το μισο του συντελεστη για επιφανεια εν επαφη με αερα ΜΟΝΟ οταν προκειται για πολυκατοικια και ΜΘΧ κλιμακοστασιο ας πουμε?

 

Για περιπτωση μονοκατοικιας υπερυψωμενης λογω και κεκλιμενου εδαφους, που στη μια πλευρα απο κατω κιολας λογω κλισης δημιουργηθηκε μικρη αποθηκουλα (αρα ΜΘΧ), την πλακα δαπεδου θα τη μελετουσατε κανονικα ως διαχωριστικη επιφανεια θερμαινομενου απο ΜΘΧ η θα παιρνατε το μισο του συντελεστη πλακας εν επαφη με αερα και δε θα μελετουσατε καθολου τα δομικα στοιχεια του ΜΘΧ πιο κατω?

 

 

Είχα και εγώ την ίδια απορία, το έψαξα και τελικά ανακάλυψα ότι αναφέρεται αυτή η περίπτωση στην αντίστοιχη ΤΟΤΕΕ.

Σε περίπτωση επαφής μιας θερμικής ζώνης με Μ.Θ.Χ., θεωρούμε έναν μειωτικό συντελεστή bu (εξ. 2.21) ο οποίος υπολογίζεται αναλυτικά. Για απλοποίηση της διαδικασίας το bu μπορεί να ληφθεί ίσο με 0.5.

Link to comment
Share on other sites

1. Ευχαριστώ ntside. Οπότε όταν υπολογίζεις το εμβαδό ενός τοίχου για το πεδίο αδιαφανείς επιφάνειες, βάζεις σας εμβαδό το μήκος επί 3 (στην δική μου περιπτωση) και όχι επί 2.85.

2. Σε τι διαφέρουν τότε τα δικαιώματα ενός επιθεωρητή κελύφους Α από τον Β τάξης;

3. Ότι και να αφορά, εμένα δεν μου επιτρέπει να το δηλώσω. Ή μάλλον, μου επιτρέπει να το δηλώσω, αλλά δεν σώζει την επιλογή που έκανα.

 

Δες τα σχηματα στη σελ 40 ΤΟΤΕΕ1

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ την ίδια απορία, το έψαξα και τελικά ανακάλυψα ότι αναφέρεται αυτή η περίπτωση στην αντίστοιχη ΤΟΤΕΕ.

Σε περίπτωση επαφής μιας θερμικής ζώνης με Μ.Θ.Χ., θεωρούμε έναν μειωτικό συντελεστή bu (εξ. 2.21) ο οποίος υπολογίζεται αναλυτικά. Για απλοποίηση της διαδικασίας το bu μπορεί να ληφθεί ίσο με 0.5.

 

Ορθή η παρατήρηση σου sdim μόνο που ο Inzaghi ρωτά τι απλοποιητική παραδοχή θα μπορούσε να γίνει ώστε να αποφύγει -ή όχι- κανείς την καταχώρηση των στοιχείων του Μ.Θ.Χ. Κι αυτό που λες προϋποθέτει την καταχώρηση των στοιχείων του Μ.Θ.Χ. Απλά αντί για αναλυτικό υπολογισμό του bu θεωρείς b=0,5.

 

Υ.Γ.1: Μην ξανακούσω σχόλια για την ώρα απάντησης :rolleyes:. Λειτουργώ καλύτερα τις μικρές ώρες :lol:

Υ.Γ. 2: Προς τους διαχειριστές: Ρε παιδιά, βάλτε και κανένα πιο "παλαβιάρικο" smilie.

Link to comment
Share on other sites

Ορθή η παρατήρηση σου sdim μόνο που ο Inzaghi ρωτά τι απλοποιητική παραδοχή θα μπορούσε να γίνει ώστε να αποφύγει -ή όχι- κανείς την καταχώρηση των στοιχείων του Μ.Θ.Χ. Κι αυτό που λες προϋποθέτει την καταχώρηση των στοιχείων του Μ.Θ.Χ. Απλά αντί για αναλυτικό υπολογισμό του bu θεωρείς b=0,5.

 

Υ.Γ.1: Μην ξανακούσω σχόλια για την ώρα απάντησης :rolleyes:. Λειτουργώ καλύτερα τις μικρές ώρες :lol:

Υ.Γ. 2: Προς τους διαχειριστές: Ρε παιδιά, βάλτε και κανένα πιο "παλαβιάρικο" smilie.

Τελικα με μερικες προχειρες δοκιμες διαπιστωσα οτι καταχωρωντας τους ΜΘΧ κανονικα και υπολογιζοντας τις απωλειες προς εκεινους τους χωρους, μου προκυπτουν πιο "ευνοικες" καταναλωσεις, κατατι, συγκριτικα με αγνοηση τους και υπολογισμο της διαχωριστικης επιφανειας ως εν επαφη με αερα με το ημισυ του συντελεστη.....

Μιλαμε για διαφορες της ταξης του 0,05-0,10Κ.Α. αλλα ειναι αρκετες να σου αλλαξουν κατηγορια και με το "Εξοικονομω" δεν παιζουμε... :D

 

Να επαναλαβω ερωτηση που με καιει....

Σημερα θα επισκεφτω ΚΑΙ πολεοδομια προς αναζητηση μελετης θερμομονωσης κτηριου 81 που φαινεται πως κατατεθηκε με την αδεια (οχι απο το στελεχος της αδειας αλλα απο το φακελο και τα λοιπα εγγραφα) αλλα δεν υπαρχει...

Στην περιπτωση που δε βρεθει τι κανω?

Λαμβανω το κτηριο επαρκως μονωμενο, ανεπαρκως μονωμενο η εντελως αμονωτο?

 

Μιλαμε για διαφορες αρκετων κατηγοριων, αναλογως συντελεστων... Δεν παιζουμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

Ειναι απο τις περιπτωσεις που αφου εξεθετα και στον πελάτη τις διαφορές που μπορεί να προκύψουν, θα έπαιρνα την άδειά του να ανοίξω 2-3 δοκιμαστικές τρύπες σε επιλεγμένα σημεία (με χρέωσή του η διάνοιξη και αποκατάσταση του μερεμετιού βέβαια). Αλλιως θα έπαιρνα τις δυσμενέστερες τιμές, αμόνωτο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα... την αδεια του ομως δεν προκειται να την εχω....

Καιγεται να το πουλησει οσο οσο και δεν τον ενδιαφερει, προφανως...

Ουτε κι εγω θα ηθελα να μπω σε αυτη τη διαδικασια με τρυπανια και μερεμετια βεβαια....

 

Θα προσπαθησω να δω μεσα απο τα συρομενα κουφωματα τι γινεται, το θεμα ομως ειναι οτι ακομα και θερμομονωση να δω, πως θα καταλαβω οτι ειναι επαρκως και οχι ανεπαρκως μονωμενο?

 

Πιθανοτατα υπαρχει μελετη θερμομονωσης αφου και υπολογισμος αμοιβης για τη μελετη εγινε στον ογκομετρικο υπολογισμο και στην τεχνικη περιγραφη αναφερεται πως η εξωτερικη τοιχοποιια θα κατασκευαστει βασει της μελετης θερμομονωσης, ενω στο φακελο υπαρχει και υποφακελος με θερμομονωση, η οποια λειπει....

 

Στην ΤΟΤΕΕ αναφερει οτι αν υπαρχει, απωλεσθη και δε συντρεχει εμφανης λογος αμφισβητησης της, παιρνουμε τους μεγιστους συντελεστες για μονωμενο κατα ΚΘΚ...

 

Δεν ξερω, μπερδευτηκα...

Link to comment
Share on other sites

Σωστα... την αδεια του ομως δεν προκειται να την εχω....

Καιγεται να το πουλησει οσο οσο και δεν τον ενδιαφερει, προφανως...

Ουτε κι εγω θα ηθελα να μπω σε αυτη τη διαδικασια με τρυπανια και μερεμετια βεβαια....

 

Θα προσπαθησω να δω μεσα απο τα συρομενα κουφωματα τι γινεται, το θεμα ομως ειναι οτι ακομα και θερμομονωση να δω, πως θα καταλαβω οτι ειναι επαρκως και οχι ανεπαρκως μονωμενο?

 

Πιθανοτατα υπαρχει μελετη θερμομονωσης αφου και υπολογισμος αμοιβης για τη μελετη εγινε στον ογκομετρικο υπολογισμο και στην τεχνικη περιγραφη αναφερεται πως η εξωτερικη τοιχοποιια θα κατασκευαστει βασει της μελετης θερμομονωσης, ενω στο φακελο υπαρχει και υποφακελος με θερμομονωση, η οποια λειπει....

 

Στην ΤΟΤΕΕ αναφερει οτι αν υπαρχει, απωλεσθη και δε συντρεχει εμφανης λογος αμφισβητησης της, παιρνουμε τους μεγιστους συντελεστες για μονωμενο κατα ΚΘΚ...

 

Δεν ξερω, μπερδευτηκα...

 

Ενας τρόπος,σε αυτες τις περιπτωσεις -για να αποφευγουμε τα σκαψιματα και τις τρυπες-ειναι να γινεται εκτιμηση του U-value ,βαση των θερμικών αντιστασεων,ως εξης:

Rεσ.αερα χ (Τεσ-Τεξ)/Rτοιχ=Τεσ-Τεσ,επιφ.

 

Rεσ.αερα =0.13,Τεσ-Τεξ=μετρησιμη διαφορα θερμοκρασιας εσωτερικου-εξωτερικου χωρου (πχ 20-5=15 oC)

 

Τεσ,επιφ.=μετρησιμη θερμοκρασια εσωτερικης επιφανειας τοιχου(πχ 19 οC).Οποτε βρίσκεις το Rτοιχ= 1.95και τη U-value =1/Rτοιχ=0.51 (εχει θ/μονωση).Πιστευω να βοηθησα...περιμενω επιβεβαιωση...

energy-ep

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.