Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Οχι ρε συ, είπαμε, το 1 είναι για πλήρη σκίαση, όταν έχει το δώμα σκίαση από πλευρικά εμπόδια θέλει τους αντοίστοιχους συντ. σκίασης (δες ΤΟΤΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναποδα τα λες συναδελφε.

Το 0 ειναι για πληρη σκιαση και μοναδα τοποθετειται οταν δεν υπαρχει τιποτα που να προκαλει σκιαση του δομικου στοιχειου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Καλά τα λέτε φίλοι αλλά για οριζόντιες επιφάνειες:

 

  1. Πως θα ορίσει κανείς τις αντίστοιχες γωνίες σκίασης για ορίζοντα και πλευρικούς προβόλους;
  2. Αν έχουμε περιμετρικά σε τρεις πλευρές κολλητά εμπόδια και στην τέταρτη εμπόδιο σε απόσταση, με βάση ποια απ' όλες τις πλευρές θα πάρετε τους συντελεστές σκίασης από ορίζοντα και πλευρικούς προβόλους και για ποιόν προσανατολισμό; Σε οριζόντια επιφάνεια πως να ορίσεις προσανατολισμό για να διαλέξεις και τους αντίστοιχους συντελεστές; Και κάτι ακόμα. Αυτές οι σκιάσεις θα μεταβάλλονται στη διάρκεια της ημέρας. Έχω την εντύπωση ότι οι πίνακες 3.18 έως και 3.20.β της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 αναφέρονται σε επιφάνειες με κλίση από 0,1ο έως και 90ο και οι συντάκτες εν γνώση τους αγνόησαν τις οριζόντιες επιφάνειες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς για κατοικία με οικοδομική άδεια πριν την εφαρμογή του ΚΕνΑΚ. Τότε όχι δεν απαιτείται. Αν όμως πρόλαβε να χτιστεί (κινέζοι είναι ???!!!) με οικοδ. άδεια μετά την εφαρμογή του, τότε ναι απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ με άδεια που έχει ΜΕΑ.

Που αναφέρει ότι απαιτείται και που θα χρησιμοποιηθεί αφού στην εγκύκλιο λέει ότι το ΠΕΑ θα βγεί μετά τη ρευματοδότηση;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

με κάθε επιφύλαξη, μία σύντομη λύση για το παραπάνω θέμα που θέτει ο panos-vicious είναι ότι ορίζεις για συντελεστή σκίασης από ορίζοντα με γωνία α αυτή που επισυνάπτω, και επειδή "ηλιάζεται" από όλους τους προσανατολισμούς το δώμα από τον πίνακα 3,18 θα έβαζα τον μέσο όρο όλων των Fhor που δίνει για κάθε περίοδο θέρμανσης και ψύξης ανάλογα την γωνία α που έχεις..

 

λέω εγω τώρα.. :roll: πείτε και άλλες ιδέες..

post-43181-131887260076_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Έχω καιρό να μπω στο forum λόγω ασθένειας.'Ηθελα να ρωτήσω:

α)Στα στοιχεία που βάζουμε αρχικά στην ''Συνολική επιφάνεια'' μπαίνει η συνολική επιφάνεια διαμερίσματος + τμήμα κλιμακοστασίου και ο αντίστοιχος όγκος?

β)Στην ''θερμαινόμενη επιφάνεια'' μπαίνει η επιφάνεια διαμερίσματος?

γ)Στη ''ψυχόμενη επιφάνεια'' μπαίνει η επιφάνεια του διαμερίσματος ή το μισό αυτής?Εγώ σε όλα τα πιστοποιητικά έβαζα την συνολική επιφάνεια του διαμερίσματος.Αν είναι λάθος υπάρχει πρόβλημα με τα πιστοποιητικά?

δ)Επειδή βλέπω ασχολείστε με τις σκιάσεις.Εγώ στα ΠΕΑ στα αδιαφανή χρησιμοποιώ το 0,90 που λέει η ΤΟΤΤΕ 1.Πιστεύω πως δεν είναι λάθος και έλεγχω σκιάσεις μόνο στα αδιαφανή.Επίσης στα δώματα και στις σκεπές βάζω 1 (καμία σκίαση) και πυλωτή 0 (πλήρης σκίαση).Στο παράδειγμα του ΠΕΑ το δώμα το έχει 1 γι'αυτο, την πυλωτή δεν θυμάμαι.Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έχει τύχει κτίριο υψηλότερο για να ελέγξω σκίαση ορίζοντα στο δώμα αλλά δεν μου φαίνεται και λάθος η προσέγγιση του babis.lou.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Έχω καιρό να μπω στο forum λόγω ασθένειας.'Ηθελα να ρωτήσω:

α)Στα στοιχεία που βάζουμε αρχικά στην ''Συνολική επιφάνεια'' μπαίνει η συνολική επιφάνεια διαμερίσματος + τμήμα κλιμακοστασίου και ο αντίστοιχος όγκος?

β)Στην ''θερμαινόμενη επιφάνεια'' μπαίνει η επιφάνεια διαμερίσματος?

γ)Στη ''ψυχόμενη επιφάνεια'' μπαίνει η επιφάνεια του διαμερίσματος ή το μισό αυτής?Εγώ σε όλα τα πιστοποιητικά έβαζα την συνολική επιφάνεια του διαμερίσματος.Αν είναι λάθος υπάρχει πρόβλημα με τα πιστοποιητικά?

δ)Επειδή βλέπω ασχολείστε με τις σκιάσεις.Εγώ στα ΠΕΑ στα αδιαφανή χρησιμοποιώ το 0,90 που λέει η ΤΟΤΤΕ 1.Πιστεύω πως δεν είναι λάθος και έλεγχω σκιάσεις μόνο στα αδιαφανή.Επίσης στα δώματα και στις σκεπές βάζω 1 (καμία σκίαση) και πυλωτή 0 (πλήρης σκίαση).Στο παράδειγμα του ΠΕΑ το δώμα το έχει 1 γι'αυτο, την πυλωτή δεν θυμάμαι.Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έχει τύχει κτίριο υψηλότερο για να ελέγξω σκίαση ορίζοντα στο δώμα αλλά δεν μου φαίνεται και λάθος η προσέγγιση του babis.lou.

 

Συναδελφισα θα πω τι κάνω (όχι τι είναι σωστό?!)

 

1. Για διαμερίσματα

α) συνολική επιφάνεια = επιφάνεια συμβολαίων για να είναι σύμφωνο το ΠΕΑ με το συμβόλαιο και επίσης η αμοιβή του ΠΕΑ (πως θα ζητήσεις αμοιβή για παραπάνω τετραγωνικά από αυτά του συμβολαίου;)

β) θερμαινόμενη επιφάνεια = συνολική επιφάνεια

γ) ψυχόμενη επιφάνεια = (θερμαινόμενη επιφάνεια) / 2

(όσα πιστοποιητικά έβγαλες καλώς τα έβγαλες, δεν θα ασχοληθεί κανείς)

δ) οι συντελεστές σκίασης της τοττε είναι για Οψεις κτιρίου όχι για δώματα

 

1. Για ολόκληρο κτίριο

δεν έχει έρθει αυτή η ώρα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.