Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Συνάδελφοι, να ρωτήσω. Όταν εξετάζουμε διαμέρισμα σε πολυκατοικία, όπου το κλιμακοστάσιο, είσοδος και υπόγειο είναι μη θερμαινόμενοι χώροι, ποιόν θεωρούμε ως ΜΘΧ σε σχέση με το διαμέρισμα; Όλο το κλιμ/σιο και τους χώρους που ανέφερα ή μόνο το τμήμα εκείνο που βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με τον προς εξέταση χώρο (μαζί με την οροφή του αν είναι στο τελευταίο επίπεδο);

 

  • Αν θεωρήσω το πρώτο (όλο τον ΜΘΧ) τότε δεν μου κλείνει το "κουτί" του ΜΘΧ από άποψη διαχωριστικών επιφανειών μεταξύ θερμαινόμενου και μη θερμαινόμενου χώρου. Δηλαδή έχω τέτοιες επιφάνειες μόνο στο ίδιο επίπεδο με τον εξεταζόμενο χώρο. Στα άλλα επίπεδα ποια θα είναι αυτή η επιφάνεια αφού δεν εξετάζω τους εκεί θερμαινόμενους χώρους;
  • Αν θεωρήσω το δεύτερο (μόνο το τμήμα που βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με τον εξεταζόμενο χώρο) τότε δεν κλείνει και πάλι το "κουτί" του ΜΘΧ όσον αφορά όλες τις άλλες επιφάνειες (προς αέρα και έδαφος).

Εσείς πως το αντιμετωπίζεται συνήθως; Τα φώτα σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αμα διαβασεις τις σελιδες 35, 36 και 39 ισως βγαλεις ακρη...

Εγω οσες φορες και να τις διαβασα ακρη δεν εβγαλα.

 

Φερεται να πρεπει να υπολογισεις το εμβαδον του οροφου ως Συνολικο εμβαδον, ως θερμαινομενο εμβαδον, αυτο του διαμερισματος σου και ως ψυχομενο το μισο αυτου.

 

Αλλη αποψη λεει να βαλεις ως συνολικο εμβαδον το διαμερισμα σου και τον κοινοχρηστο ΜΘΧ και ως θερμαινομενο εμβαδον το διαμερισμα σου.

 

Προσωπικα, απο τη στιγμη που μελεταω διαμερισμα ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ, τοσο στο συνολικο εμβαδον οσο και στο θερμαινομενο εμβαδον τοποθετω το εμβαδον του διαμερισματος μου καθοτι οι ΜΘΧ δεν ανηκουν στο διαμερισμα μου, αρα δεν δυνανται να μελετηθουν!

 

Και απο οσο νομιζω, δεν αλλαζει κατι στους υπολογισμους!

Αν καποιος ξερει υπευθυνα να μας ενημερωσει για κατι, καλοδεχουμενος.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi ευχαριστώ για την ανταπόκριση αλλά μάλλον μπερδεύτηκα. Δεν εννοώ την συνολική επιφάνεια που θα βάλω και την θερμαινόμενη. Σαν θερμαινόμενη παίρνω όλο το διαμέρισμα. Σαν επιφάνεια Μ.Θ.Χ. αυτήν που θα ορίσω. Σαν συνολική το άθροισμα αυτών. Αυτό όμως έρχεται μετά.

Πριν πρέπει να καταλήξεις τι θεωρείς σαν Μ.Θ.Χ.

Το θέμα είναι ποια στοιχεία και με τι διαστάσεις θα είναι αυτά του Μ.Θ.Χ. Σαν διαχωριστική επιφάνεια (αυτά τα στοιχεία που καταχωρούμε στην αντίστοιχη καρτέλα) παίρνεις μόνο την τοιχοποιία-δοκούς-κολώνες του ίδιου επιπέδου προς κλιμακοστάσιο;

Σαν εξωτερικά στοιχεία προς αέρα, σαν στοιχεία προς έδαφος, και σαν εμβαδόν του Μ.Θ.Χ. (αυτά τα στοιχεία τέλος πάντων που καταχωρούμε στην καρτέλα του) ποιά στοιχεία του Μ.Θ.Χ. θεωρούμε; Όλου (κλιμακοστάσιο, απόληξη, είσοδος, υπόγειο) ή μόνο όσα βρίσκονται στο επίπεδο που βρίσκεται και το υπό εξέταση διαμέρισμά μας;

Έτσι όπως λες ότι το θεωρείς καταλαβαίνω ότι αγνοείς τον Μ.Θ.Χ (δεν καταχωρείς στοιχεία για αυτόν) άρα και τις διαχωριστικές επιφάνειες προς αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι και οχι, οσον αφορα την τελευταια σου προταση...

Γενικα εγω δεν λαμβανω υποψιν ΜΘΧ εφοσον αυτοι δεν ανηκουν στο χωρο του διαμερισματος που μελεταω για το πιστοποιητικο.

Το κλιμακοστασιο και οι λοιποι κοινοχρηστοι χωροι δε με αφορουν.

Τις διαχωριστικες επιφανειες αναμεσα σε θερμαινομενο και ΜΘΧ τις λαμβανω,φυσικα, υποψιν μου, παιρνοντας τους καταλληλους συντελεστες θερμοδιαπερατοτητας των δομικων στοιχειων (ειτε κολωνες, ειτε τοιχοι ειτε δοκοι) απο την 1η ΤΟΤΕΕ. Αντι να το θεωρησω σε επαφη με αερα, το θεωρω σε επαφη με ΜΘΧ, so simple

 

Θα σε παραπεμψω, τελος, και στο παραδειγμα του ΤΕΕ, σχετικα με την πολυκατοικια του 82 νομιζω, με ΜΘΧ και 2 θερμαινομενα και θερμομονωμενα διαμερισματα ανα οροφο.

 

Τα αδιαφανη δομικα στοιχεια που λειτουργουν ως διαχωριστικες επιφανειες θερμαινομενου και ΜΘΧ τα λαμβανει υποψιν ως στοιχεια του θερμαινομενου χωρου κανονικα.

 

Και ως στοιχεια του ΜΘΧ λαμβανει μοναχα αυτα που ειναι σε επαφη ειτε με αερα ειτε με εδαφος.

 

Το κοιταξα τωρα το βραδυ γιατι με προβληματισες και κατεληξα στο συμπερασμα οτι το παραδειγμα τα κανει οπως κι εγω.

 

Ριξτο μια ματια αναλυτικοτερα στα νουμερα και αμα βγαλεις καποιο διαφορετικο συμπερασμα επι του θεματος, εδω ειμαστε να το συζητησουμε!

 

EDIT: Τωρα ειδα στο προγραμμα οτι την επιφανεια προς ΜΘΧ δεν τη λαμβανει ουτε στη μια ουτε στην αλλη περιπτωση αλλα οριζει διαχωριστικη επιφανεια στο κελυφος και εκει βαζει το εμβαδον. Οποτε αν δεν εχουμε ΜΘΧ να μελετησουμε που να ανηκει στο διαμερισμα μας, με αδιαφανη δομικα στοιχεια σε επαφη με εδαφος η αερα, δεν το λαμβανουμε υποψιν...

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Τωρα ειδα στο προγραμμα οτι την επιφανεια προς ΜΘΧ δεν τη λαμβανει ουτε στη μια ουτε στην αλλη περιπτωση αλλα οριζει διαχωριστικη επιφανεια στο κελυφος και εκει βαζει το εμβαδον.

Inzaghi αυτό το είπαμε. Σαφώς και μπαίνει στις διαχωριστικές επιφάνειες.

Απλά δες ξανά αυτά εδώ που ρωτώ: "Αν θεωρήσω το πρώτο (όλο τον ΜΘΧ) τότε δεν μου κλείνει το "κουτί" του ΜΘΧ από άποψη διαχωριστικών επιφανειών μεταξύ θερμαινόμενου και μη θερμαινόμενου χώρου. Δηλαδή έχω τέτοιες επιφάνειες μόνο στο ίδιο επίπεδο με τον εξεταζόμενο χώρο. Στα άλλα επίπεδα ποια θα είναι αυτή η επιφάνεια αφού δεν εξετάζω τους εκεί θερμαινόμενους χώρους;" και ποιό εμβαδόν; Όλου του ΜΘΧ ή μόνο του τμήματος εκείνου που βρίσκεται στο επίπεδο που βρίσκεται και το διαμέρισμα που μελετάμε; Όλα τα αδιαφανή και διαφανή στοιχεία (πρός έδαφος και αέρα) του ΜΘΧ ή μόνο του τμήματος εκείνου που βρίσκεται στο επίπεδο που βρίσκεται και το διαμέρισμα που μελετάμε;

Κι αυτό εδώ: "Αν θεωρήσω το δεύτερο (μόνο το τμήμα που βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με τον εξεταζόμενο χώρο) τότε δεν κλείνει και πάλι το "κουτί" του ΜΘΧ όσον αφορά όλες τις άλλες επιφάνειες (προς αέρα και έδαφος)".

Εξίσου απλά είναι κι αυτά που ρωτώ εγώ.

....Γενικα εγω δεν λαμβανω υποψιν ΜΘΧ εφοσον αυτοι δεν ανηκουν στο χωρο του διαμερισματος που μελεταω για το πιστοποιητικο.

Το κλιμακοστασιο και οι λοιποι κοινοχρηστοι χωροι δε με αφορουν.

.........Οποτε αν δεν εχουμε ΜΘΧ να μελετησουμε που να ανηκει στο διαμερισμα μας, με αδιαφανη δομικα στοιχεια σε επαφη με εδαφος η αερα, δεν το λαμβανουμε υποψιν...

Δεν ανήκει στο διαμέρισμά μας ο Μ.Θ.Χ. Συνορεύει με αυτό και επηρεάζει την ενεργειακή του απόδοση. Οπότε τον εξετάζεις. Ξαναλέω το θέμα είναι ποιο τμήμα του μη θερμαινόμενου χώρου εξετάζεις (καταχωρείς στοιχεία). Όλο ή μόνο το τμήμα που βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο; Αυτή είναι η ουσία της ερώτησης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Με συγχωρείτε που επανέρχομαι σε ένα θέμα που έχει ξανασυζητηθεί σε αυτό το post. Το ερώτημά μου είναι το εξής:

 

Έχοντας τελειώσει την έκδοση ΠΕΑ για έναν πελάτη (εταιρία), του οποίου το ποσό της νόμιμης αμοιβής ξεπερνάει τα 300 euros, πρέπει να ξεκινήσω τη διαδικασία πληρωμής, όπως αυτή περιγράφεται από το ΤΕΕ:

1) Ο πελάτης θα καταθέσει στην τράπεζα ολόκληρο το ποσό + ΦΠΑ??

2) Υπάρχει κάποια παρακράτηση φόρου την οποία θα καταθέσει ο πελάτης?? (έπειδή είναι εταιρία και όχι ιδιώτης)

2) Υπάρχει κάποια παρακράτηση φόρου την οποία θα πρέπει να αποδώσω εγώ και αν ναι γνωρίζει κανείς ποια είναι αυτή??

 

Ο πελάτης υποστηρίζει ότι θα πρέπει να καταθέσει ολόκληρο το ποσό + ΦΠΑ και εγώ να κάνω παρακράτηση ΦΕΜ 10% και να του στείλω τη βεβαίωση της κατάθεσης στην εφορία. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Σας ευχαριστώ a priori

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Πανο, εσυ καθεσαι και εξεταζεις ολες τις αδιαφανεις και διαφανεις επιφανειες του ΜΘΧ (κλιμακοστασιου) και σε απασχολει τωρα το αμα αυτο θα το κανεις σε ολο το κτηριο η μονο στον οροφο του?

 

Συνεχιζω να μην καταλαβαινω το λογο που το κανεις...

Εξεταζεις τη διαχωριστικη επιφανεια αναμεσα στο χωρο σου και το ΜΘΧ και τελειωνει εκει η υποθεση...

 

Σωστα, επηρεαζει, ομως οι απωλειες ειναι απο ενα συγκεκριμενο δομικο στοιχειο (τη διαχωριστικη επιφανεια) και αυτη τη μελετας διαφορετικα...!

 

Δε σε καταλαβαινω...

 

Ας μας δωσει και καποιος αλλος τα φωτα του γιατι εχω αρχισει να μπερδευομαι...

 

EDIT:

Σε συζητηση μου με συναδελφο που ετυχε και παρακολουθησε το σχετικο σεμιναριο του ΤΕΕ, επιβεβαιωθηκαν τα ανωτερω αναφερομενα σου, οτι δηλαδη θα πρεπει να εξεταστει ΟΛΟΣ Ο ΜΗ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΟΣ ΧΩΡΟΣ της πολυκατοικιας και οχι μονο του οροφου.

Παρολα αυτα, κατα παραδοχη, θεωρεις η διαχωριστικη διεπιφανεια θερμαινομενου με ΜΘΧ ως εξωτερικη σε επαφη με τον αερα με θερμοπερατοτητα οπως διδεται στους πινακες της ΤΟΤΕΕ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΕΝΗ ΕΠΙ 0,50 και καθαρισες.

Γιατι αλλιως θα φαμε τα νιατα μας να υπολογιζουμε κατι που δεν μας αφορα αμεσα...

 

EDIT 2

Και δια του λογου το αληθες, συζητηθηκε και εδω ξανα.

δεν ελέγχω καθόλου το κέλυφος του ΜΘΧ με τον οποίο βρίσκεται το υπο εξέταση διαμέρισμα σε επαφή, αλλά βάζω U στη διαχωριστική επιφάνεια το 1/2 απο το προβλεπόμενο στη μελέτη θερμομόνωσης και είμαστε πάτσι. Επιφάνεια (μόνο το εμβαδό του συγκεκριμένου ορόφου) και αερισμό του βάζω.
Link to comment
Share on other sites

mechriskl,

 

από όσα έχω κάνει μέχρι στιγμής, το ΤΕΕ μου λέει ότι δεν χρειάζεται να γίνει παρακράτηση φόρου, ούτε χαρτόσημο υπέρ ΤΣΜΕΔΕ. ΠΕΑ με ιδιοκτήτη εταιρεία δεν έχω κάνει βέβαια ακόμα.

 

Όσο για την αμοιβή σου, φυσικά και πρέπει να την πάρεις συν ΦΠΑ, να κατατεθεί στο λογαριασμό σου στην Εθνική με εντολής πληρωμής κατά τα γνωστά. Η εντολή αργεί 2 εβδομάδες μέσω fax, καλύτερα πήγαινε πάρτην από το ΤΕΕ..... εκτός αν θες να την αγνοήσεις τελείως (βλέπε προηγούμενα post).

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες πάρε το ΤΕΕ, 210-32.91.206 και 606.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω πως ολα αυτα γινονται για να κρατηθει μεσω ΕΤΕ το 2% της αμοιβης υπερ ΤΕΕ...

 

Γιατι δεν μπορω να αντιληφθω αλλο λογο για τον οποιο θα πρεπει να γινει καταθεση αμοιβης με τον κλασσικο τροπο στην τραπεζα, ειδικα απο τη στιγμη που δεν προκειται το χαρτι της καταθεσης να χρησιμοποιηθει για καμια δημοσια αρχη παρα μονο για ιδια χρηση...

 

Και σγα να μην περιμενω εγω απο Θεσσαλονικη να με στειλουνε μετα απο 2 βδομαδες την εντολη πληρωμης για να πληρωθω....

 

Παρακαμπτεται παραυτα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.