Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγίες από έναν Πολιτικό Μηχανικό σε έναν νέο Πολιτικό Μηχανικό


 
kwsths1986

Recommended Posts

Ωραια τα λετε αλλα οντως χαθηκε η μπαλα για μενα που ειμαι νεος. ...Πιο πρακτικες συμβουλες θα επιθυμουσα..απο αναλυση και θεωρια στη σχολη αλλο τιποτα. Στην πραξη 5-10 πραγματα που κοιτατε παντοτε, μια μεθοδολογια που εχετε... Θα ξανα αναφερω οτι αφορμη ηταν οι οδηγιες απο εναν Πολιτικο Μηχανικο σε εναν Αρχιτεκτονα που νομιζω ενδιαφερε επισης και τους νεους Πολιτικους Μηχανικους. Αυτο που ζηταω ειναι η συνοψη των οσων κοιτατε-δινεται σημασια κατα τον σχεδιασμο και ελεγχο με βαση την εμπειρια σας στην πραξη. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kwsths1986

 

απο την δική μου την πλευρά διάβασε και κατάλαβε το ΕΝ 1504.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά χρόνια στατικών δουλεύω ως εξής:

 

1) Παίρνω τα αρχιτεκτονικά, τα τυπώνω σε διαφανή (ριζόχαρτα) Α4 ή Α3.

2) Τα βάζω το ένα κάτω από το άλλο και προσπαθώ να βρω άξονες Χ και Ψ

3) Έχω στο νου μου τους γενικούς κανόνες και κάθε φορά τους ξαναθυμάμαι (ξεσκόνισμα του ΕΑΚ, πότε πρέπει να κάνω ικανοτικό, πότε έχω τοιχωματικό υποχρεωτικά κλπ)

4) Βάζω όσο πιο μπορώ συμμετρικά τοιχεία και υποστυλώματα σε όλη την κάτοψη. Ίδια από πάνω μέχρι κάτω.

 

*Εδώ έχει λυθεί το μισό στατικό (αν υπάρχει εμπειρία)*

 

5) Κάνω μια αρχική εισαγωγή δεδομένων και μια πρώτη επίλυση

6) Επιβεβαιώνομαι για τις επιλογές μου ή όχι (τελευταία σπάνια πέφτω πολύ έξω)

7) Αρχίζω τις μειώσεις στα υποστυλώματα, προσθέτω τις σκάλες και τα μπαλκόνια κλπ και ξαναλύνω

8 ) Όλα τα αποτελέσματα τα ελέγχω εμπειρικά (με το μάτι).

9) Οτιδήποτε παράξενο (συμβαίνει συχνά) το ξεσκονίζω περισσότερο...

10) Σχεδιάζω μόνος μου συμμαζεύοντας το σχέδιο έτσι ώστε να είναι ευανάγνωστο και "υλοποιήσιμο" όσο γίνεται...

 

Αυτά...

 

ενα τετοιο μηνυμα προσεγγιζει την απαντηση που θα ηθελα .

πχ υπολογισμος φορτιων απο σκαλα, μετα την προσθετετε και την ξαναλυνετε? τετοια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, γενικά δεν υπάρχει ένας συγκεκριμένος μπούσουλας, ένας τυφλοσούρτης ας πούμε, που θα τον ακολουθήσεις και το αποτέλεσμα θα είναι μία σωστή μελέτη. Χρειάζεται την δική σου σκέψη, έρευνα, κρίση, απόφαση.

Αλλά, γενικά, θα σου περιγράψω την διαδικασία που ακολουθώ προσωπικά για να κάνω μία συμβατική στατική μελέτη:

 

Πάντα έχω συνεργασία με τον αρχιτέκτονα για τηρηθούν κάποιοι βασικοί κανόνες στα αρχιτεκτονικά. Παίρνω τα προσχέδια του και βρίσκω τις πιθανές περασιές για να βγουν υποστυλώματα και δοκοί σε κατάλληλες θέσεις. Αποφεύγω κοντές δοκούς και κοντά υποστυλώματα, έντονες ασυμμετρίες κλπ. Λογαριάζω που θα έπρεπε να έχει τοιχώματα, κάνω μία πρόχειρη εκτίμηση διατομών.

 

Όταν ο αρχιτέκτων μου δώσει τελικές κατόψεις, ήδη γνωρίζω την μορφή του φορέα. Επιλέγω πάχος πλακών και κάνω μία πρώτη διερεύνηση των φορτίων. Βρίσκω το ανηγμένο ίδιο βάρος της κατασκευής (τοίχοι, σοβάδες, επικαλύψεις, δάπεδα, σκελετός), που συνήθως βγαίνει γύρω στα 1200kg/m² ~ 1500kg/m². Βρίσκω τις επιφάνειες επιρροής των υποστυλωμάτων / τοιχωμάτων και το αξονικό τους λόγω 1,35g+1,5q. Κάνω μία εκτίμηση της τέμνουσας βάσης με βάση την συνολική μάζα:

V =~ α*g*γ*Α1*2,5/q*Mo*80%.

 

 

Επιλέγω διατομές υποστυλωμάτων ώστε νd < 0,7 για 1,35g+1,5q.

Υπολογίζω ροπή πόδα τοιχωμάτων ώστε να παραλαμβάνουν το 70% της τέμνουσας βάσης με άνοιγμα διατμήσεως 2*Η/3. Επιλέγω διατομές τοιχωμάτων ώστε να αναλαμβάνουν την υπολογισθείσα ροπή με τον ελάχιστο οπλισμό.

 

Εισάγω τον φορέα στο πρόγραμμα, επιλέγοντας 1/5 > ύψος δοκών >1/10 του ανοίγματος και λύνω.

 

Ελέγχω τους ξυλοτύπους για παράλογα πολλούς οπλισμούς.

 

Ελέγχω τα αποτελέσματα της ανάλυσης. Ροπές τοιχωμάτων, υποστυλωμάτων, δοκών δεν πρέπει να διαφέρουν σημαντικά από την επίλυση με το χέρι (φυσικά δεν λύνω όλες της δοκούς, κάποιες αντιπροσωπευτικές μόνο). Αξονικά δεν πρέπει να διαφέρουν ουσιωδώς από αυτά που βγήκαν με τις επιφάνειες επιρροής.

 

Κανονικοποιώ του οπλισμούς σύμφωνα με την δική μου κατασκευαστική πρακτική (στο κάθε πρόγραμμα αυτό γίνεται διαφορετικά).

 

Ασχέτως τι έκανε το πρόγραμμα λύνω και οπλίζω τις σκάλες με το χέρι.

 

Περνάω τους ξυλοτύπους στο AutoCAD και τους φέρνω στα μέτρα μου. Προσθέτω ο,τι πληροφορία θέλω και παράλληλα ελέγχω τι έχει γράψει το πρόγραμμα.

 

Τυπώνω και υπογράφω... :)

 

Δεν ξέρω αν αυτά ήταν που σε ενδιέφεραν. Αν δεν σε κάλυψα, θα το κάνουν σίγουρα οι υπόλοιποι :).

Αλλά, μην υποβαθμίζεις την θεωρεία, στο πολυτεχνείο δεν σας μάθανε σχεδόν τίποτα... Η γνώση είναι απέραντη!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κανονικοποιώ του οπλισμούς σύμφωνα με την δική μου κατασκευαστική πρακτική (στο κάθε πρόγραμμα αυτό γίνεται διαφορετικά).

 

Ασχέτως τι έκανε το πρόγραμμα λύνω και οπλίζω τις σκάλες με το χέρι.

 

Αυτά συνήθως τα κάνω κι εγώ!

Ειδικά με το STRAD που δουλεύω, οι οπλισμοί είναι μπά-χα-λο!

Link to comment
Share on other sites

Το STRAD δουλεύω και γω επί 24 χρόνια

Βασικά πάντα προσέχω πριν βάλω πλάκες, το χωρικό μοντέλο κάθε ορόφου (αυτό το έχουν όλα τα προγράμματα απλώς σε άλλα αναφέρεται σαν μαθηματικό μοντέλο) για τυχόν μη συνδέσεις δοκών-υποστυλωμάτων ή αντιστροφή κόμβων ειδικά σε μεταβολές φορέα μετά την αρχική εισαγωγή και βλέπω επίσης πάντα το 3D για ανισοϋψίες φορέων και τα ύψη των ορόφων

 

Στην αρχική του έκδοση σε δοκιμές που έκανα με παραδείγματα από βιβλία Καλευρά και Κωσταντινίδη (τουλάχιστον 10-12 με πλαίσια ή μόνο κολώνες με φορτία και ροπές-διαξονική ή μονοαξονική κάμψη ) το βρήκα απόλυτα ακριβές

Ακόμη και ζευκτό στέγης (βιβλίου Αντωνίου ΕΜΠ αν θυμάμαι καλά) είχα επιλύσει με απόλυτη ακρίβεια (στην κατανομή δυνάμεων κατά Cremona)

 

Αυτά ήταν τα καλά τότε-έκτοτε δεν έκανα επαλήθευση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.