Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως πάτε από δουλειά;


maximos75

Recommended Posts

η/χ στο φουλ περιμενω χριστουγεννα να ηρεμησω αφου αν δεν ειναι σε 2 πολεοδομιες δεν τους δεχομαι ...ειμαι κομπλε...

εχω και 2 μικρες αδειες να κανω μελετη-επιβλεψη

μια επιβλεψη παλια...

θα κανω επιβλεψη σε μια νεα εργολαβια κατασκευαστη. το 2011

 

και κατι τρεξιματα σε δ.υ που κανω για μερικους καλα ειναι

 

βασικα μεχρι το καλοκαιρι πριν τις διακοπες αν παω κανα 15μερο ειμαι ακομα στα ιδια επιπεδα δουλειας με το 2009 δεν εχω χρονο ειδικα τωρα με η/χ εφτασα στα ορια μου υπνου 4 ωρες βαρια...

 

 

τωρα θα μου πειτε ποσα απο αυτα μπορουν να θεωρηθουν σοβαρες δουλειες μηχανικου....

δεν γμτ το μεροκαματο να βγαινει μεχρι το 2012 και μετα βλεπουμε...

 

 

οπως λεει ο αλεξης....τα παντα κανω ακομα και ικα παω να πληρωσω ημερομισθια αρκει να με πληρωσει ο αλλος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι το κακό είναι γενικό. Συγγενής μου που δουλεύει σε γνωστότατη εταιρία τηλεπικοινωνίας μου περιέγραφε περιστατικό: Καλεί ο "γενικός" όσους παίρνουν 1800 μικτά. Τους ανακοινώνει ότι ή θα δεχθούν μείωση στα 1500 μικτά ή θα απολυθούν 10. Τους άφησε την επιλογή. Φυσικά πήραν την μείωση.

Link to comment
Share on other sites

και λέω τώρα...μήπως είναι φτιαχτα όλα και περνανε σιγά σιγά αυτά που θέλουν???

 

δεν το συζητω..και εγω να ήμουν θα δεχόμουν, δεν το λέω απο άποψη επανάστασης από ΕΝΑΝ.

αμα θέλουν παω δηλ κ τώρα...:))))

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το λέω από άποψη "ανάλγητης εργοδοσίας"..Αναφέρω το περιστατικό από άποψη κακού οικονομικού κλίματος. Και ο εργοδότης για να φτάσει εκεί, μάλλον το κωλοκράτος θα του χρωστάει έπιστροφή Φ.Π.Α, θα ήρθε καμιά περαίωση μαμούθ, ο κόσμος κόβει "περιττά" πάγια και υπηρεσίες τηλεπικοινωνιών, οι επενδύσεις σε δίκτυα οπτικων ινών κλπ μπορεί να μην βγαίνουν κλπ κλπ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά ειδικά για cosmote, vodafone, wind πως έχουν πρόβλημα

 

καταρχάς εκτός από το γεγονός οτι έχουμε από τις πιο ακριβές υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας παγκοσμίως,

υπάρχει ολιγοπώλιο

 

οι παραπάνω εταιρίες ανταγωνίζονται αθέμιτα τα καταστήματα πώλησης κινητής τηλεφωνίας που ενώ από τη μια τους υποχρεώνουν να κάνουν αποκλειστικές συνεργασίες ώστε να διαθέτουν ανταγωνιστικά πακέτα

από την άλλη τηλεφωνούν απευθείας στον καταναλωτή προωθώντας ακόμη ανταγωνιστικότερα πακέτα

 

ας μη μιλίσουμε για νόμιμες κεραίες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδια ο Θεος να βαλει το χερι του...

 

Εγω να φανταστειτε εχω βαρεθει να χτυπαει το τηλεφωνο μου απο εργατικο προσωπικο που ψαχνει για δουλεια. Αλλοι μου ζητανε για 30 ΕΥΡΩ, αλλοι μου λενε πως δεν θελουν ενσημα, αλλοι πως θα δουλευουν 1 ωρα παραπανω τζαμπα. Οτι θες ακους.

Η απαντηση δυστυχως η ιδια : "Παιδια δεν υπαρχει δουλεια". Την περασμενη βδομαδα ηρθε στο γραφειο τυπος που ειχα συνεργαστει περσι ο οποιος ειχε δικο του συνεργειο. Φετος ψαχνει να δουλεψει μεροκαματο.

 

Αλλος πλακας που ξερω εχει κανει 75 μεροκαματα ολο τον χρονο και δεν προκειται να εχει ασφαλεια υγειας αυτος και η οικογενεια του. Τα τεκμηρια φετος ειναι φαρμακι και φετος πολλοι θα αναγκαστουν να δηλωσουν εισοδηματα που δεν εχουν. Το ΤΕΒΕ το ταμειο των ελ.επαγγελματιων εχει δεκαδες διαγραφες ημερησιως ενω πλεον 1/4 ασφαλισμενους εχει σταματησει τις πληρωμες.

 

Το πιο κακο ολων ειναι πως οσοι ειναι τυχεροι να εχουν ακομα δουλεια, αυτο συμβαινει λογω της κεκτημενης ταχυτητας απο το παρελθον. Νεα εργα δεν μπαινουν μπροστα, ο κοσμος δεν εχει μια, και η βενζινη στην μηχανη του τεχνικου κλαδου σιγα σιγα στερευει.

Προσωπικα πιστευω πως χιλιαδες συναδελφοι θα εχουν εγκαταλειψει τον κλαδο εως τα τελη του 2011, ενω οσοι θα μεινουν πισω απλα θα φυτοζωουν.

 

Τι να πω, μονο ντροπη σε αυτους που εφεραν το ΔΝΤ και το μνημονιο στην Ελλαδα. Ολα αυτα ηταν γνωστο πως θα ερχονταν αργα η γρηγορα με τα μετρα που παρθηκαν απο τους γραικυλους.

Link to comment
Share on other sites

σε γνωστη εταιρια σταθερης τηλ πρωην προεδρου ομαδας με θεα το λιμανι...ειχε αγγελια για θεσεις εργασιας....οσοι πηγαν δουλευαν με την προυποθεση οτι για να πληρωθουν το μηνιατικο καθε μηνα θαπρεπε να κανουν Χ συνδεσεις....εκανες Χ-1 δεν πληρωνοσουν...

 

τεσπα οταν πηγε μια μερα η επιθεωρηση εργασιας στα γραφεια τους βγαλλαν ολους εξω απο την πισω πορτα...

 

και για να λεμε αληθειες....Ο ΛΥΚΟς ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΠΟΥΜΠΟΥΛΑ ΧΑΙΡΕΤΑΙ!!

κερδιζει 100 μυρια.....ευκαιρια να περασει περικοπες με αυτο το κλιμα να κερδιζει 150 μυρια...

 

οπου δεν υπαρχει δουλεια οπως στον δικο μας κλαδο...δουλεουν 4 στις 5 μερες....μειωση μισθου στα 700 ευρω αφου ολη μερα πασιεντζα παιζουν οπως λενε και οι ιδοι εργαζομενοι..

 

 

η μειωση μισθου ειναι μονο για κερδος ...πχ οι τραπεζες εχουν βασικο 1200 και θελουν να το πανε στα 1000 επειδη μπορουν....

 

 

τεσπα αντε ναντεξουμε και το 2011 και ναρχισουμε να σκεφτομαστε απο τωρα το 2012

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εχουν βρει αφορμη μετα τους κακοπληρωτες και τα λαμογια τωρα με τη κριση και ολοι οι μεγαλοι, και γυρνανε πισω τα πραγματα πολλα χρονια, και δυστυχως την πληρωνουν ΜΟΝΟ οι ιδιωτικοι υπαλληλοι οι οποιοι οχι μονο απολυονται κατα δεκαδες χιλιαδες, αλλα τρωνε πισωγυρισμα σε ασφαλιστικα, μισθολογικα και ολα.

 

σημερα στο κεφαλαιο διαβαζα προτασεις για εξοδο απο την κριση, που περιελαμβαναν δουλεια το Σαββατο (!), δουλεια "μαθηση" για 2 χρονια με το 50% του ελαχιστου για οσους μπαινουν στην αγορα εργασιας και διαφορα αλλα φαιδρα.

 

επανειλλημενως εχω παρει θεσεις "καπιταλιστικες", υπερ του ανταγωνισμου κλπ αλλα η κουβεντα εχει ξεφυγει στην ελλαδα και η απληστια καποιων, καθως και η επιθυμια τους να κατοχυρωσουν και τα εκατομμυρια τους αλλα και να καθηλωσουν το εργατικο δυναμικο και κυριως τους νεους σε καταστασεις τυπου αφρικης βρωμαει απο χιλιομετρα. οπως εγραψε και ο πρετεντερης, αμα ολα ηταν θεμα "ανταγωνισμου", η πιο δυναμικη οικονομια του πλανητη θα ηταν αυτη του μπαγκλαντες. αυτα θελουνε κι αλλα πραγματα και δυστυχως εδω και ενα χρονο κανουνε τα ασημαντα και ξεχασανε τα σημαντικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.