Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως πάτε από δουλειά;


maximos75

Recommended Posts

Με μονωτικα ηταν ναι, περιοχη δεν θυμαμαι. Μαλλον ο ιδιος θα ηταν. Ψαχνει να βρει κανα κοροϊδο να του την φορτωσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΧΑΧΑΧΑΧΑ απίστευτο!!! Ο ίδιος ήταν είμαι σίγουρος! Με πήρε και 2η φορά μετά από κανα μήνα να δει αν ενδιαφέρομαι!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τις προάλλες ήρθε ένα παιδάκι στο γραφείο που τελείωσε τεχνικό λύκειο και έψαχνε δουλειά.

-Από υπολογιστές: "δεν το κατέχω, μόνο internet"

-Από οικοδομές: "δεν μπορώ, κουράζομαι!!"

 

Του λέω: "Τι θέλεις ρε μεγάλε; Καμμιά διευθυντική θέση να κάθεσαι και να πληρώνεσαι;"

 

...Έχουμε χαζέψει τελείως μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν με ξαναπηρε, αλλα την μοναδικη φορα που με πηρε μου εσπασε τα νευρα. Μου ελεγε να το πω σε οποιον γνωριζω και να δινω το τηλεφωνο του παντου, εφτασε μεχρις σημειου να μου πει να παρω εσπα ή δανειο για να το παρω το μαγαζι διοτι με την καθοδηγηση και τις γνωριμιες του θα εφτανα παρα πολυ ψιλα σε ελαχιστο χρονικο διαστημα.

Ε ρε που εχουμε φτασει

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τις προάλλες ήρθε ένα παιδάκι στο γραφείο που τελείωσε τεχνικό λύκειο και έψαχνε δουλειά.

-Από υπολογιστές: "δεν το κατέχω, μόνο internet"

-Από οικοδομές: "δεν μπορώ, κουράζομαι!!"

 

Του λέω: "Τι θέλεις ρε μεγάλε; Καμμιά διευθυντική θέση να κάθεσαι και να πληρώνεσαι;"

 

...Έχουμε χαζέψει τελείως μου φαίνεται...

 

Μα αυτό δεν είναι το διαχρονικό όνειρο του Έλληνα? 8ωρό αραλίκι και μισθό...

Κρίμα το παιδί, θα πεινάσει στη ζωή του...

Link to comment
Share on other sites

Εργασία υπάρχει και όλα καλά μέχρι 31/12, μετά χλωμό...είδα χθες από λάθος της γραμματείας και το βιογραφικό του αντικαταστάτη...νέος μηχανικός απόφοιτος 2010.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση την δικια μου παντως μαγκες ισχυει το "μαυρη μαυριλα πλακωσε".

 

Η οικογενειακη Τεχνικη εταιρεια εχει να παρει σοβαρο εργο απο τον Μαιο. Απο τοτε μεχρι σημερα κανενα εργακι της πλακας αντε και καμμια μελετη ισα ισα για να κινηθει λιγο το χρημα. Επι της ουσιας απο Μαιο ως σημερα μονο πληρωνουμε (ενοικιο, περαιωση, λειτουργικα εξοδα)...

 

Στα δημοσια εργα υπαρχει φετος μια κατασταση πληρους καταρρευσης. Οι προυπολογισμοι των δημοσιων εργων εχουν μειωθει κατα 50% σε σχεση με το 2009, εκει που σε εναν διαγωνισμο κατεβαιναν περσι 5 τωρα κατεβαινουν 20 και συνηθως τα εργα χτυπιονται με εκπτωσεις 50%, δηλαδη επι της ουσιας κατω του κοστους. Το δημοσιο εργο ΤΕΛΙΩΣΕ στην Ελλαδα για πολλα χρονια.

 

Στα ιδιωτικα εργα και εκει ολα ειναι χαλια. No money-no honey που λενε και οι Αμερικανοι.

Ο κοσμος δεν ξοδευει -γιατι δεν εχει -χρηματα, οι τζιροι των μαγαζιων και των βιομηχανιων εχουν βουλιαξει και προφανως το τελευταιο που τους ενδιαφερει ειναι να κανουν εργα η μελετες. Ακομα και εκει οταν πλεον ενας ιδιωτης θελει ενα εργο η μια μελετη πλεον θα γυρισει απο ολα τα τεχνικα γραφεια της περιοχης και οποιος δωσει τα λιγοτερα παιρνει και το εργο...Σε λιγο καιρο θα αναλαμβανεις μια μελετη και θα σου προτεινουν για πληρωμη ενα σακι πατατες και θα λες και ευχαριστω... Επισης τα φεσια εχουν φτασει σε απιστευτα επιπεδα λες και ο Μηχανικος ειναι αυτος που επι της ουσιας επιδοτει τις δουλειες που κανει. Ολο και περισσοτεροι Μηχανικοι πλεον αναλαμβανουν εργα μονο με ΜΕΤΡΗΤΑ η αν εχουν λαβει σημαντικη προκαταβολη.

 

Πραγματικα νοιωθω οτι η χωρα απο την αρχη του 2010 και μετα εχει μπει σε κατασταση ελευθερης πτωσης και φαινεται να μην υπαρχει τιποτα που να μπορει να σταματησει την πτωση αυτη (Ο Γιωργακης βοηθαει παντως να ειναι οσο το δυνατον πιο επωδυνη) . Πραγματικα πλεον ειναι πολυ δυσκολο καποιος που ειναι Μηχανικος να ζησει μονο απο την δουλεια του. Ηδη το ΠΑΣΟΚ μας προιδεαζει πως το 2011 θα ειναι ακομα πιο δυσκολο και το 2012 ακομα πιο δυσκολο απο το 2011.

Απορω ειλικρινα ποσοι και ποιοι θα αντεξουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω ως "κακία" ή ως υπονοούμενο, αλλά είχα την ακόλουθη κουβέντα με εργολάβο οικοδομών:

 

Καλοκαίρι 2008: Γνωριστήκαμε για πρώτη φορά, καθώς έχτιζα οικοδομή δίπλα σε δικό του έργο. Με ρωτάει: Τι κάνεις ρε φιλαράκι, πως την βγάζεις; - Ε, να, έχω αυτή την οικοδομούλα, φυσικά μελέτες για το ΥΠΠΟ, κάνω κάτι ψευτο-μελέτες για δύο Δήμους, έχω προγραμματισμένες δύο ανακαινίσεις... Με έκφραση αποστροφής σχολιάζει: Με τι κάθεσαι κι ασχολείσαι, κάνε καμιά σοβαρή δουλειά, εργολάβος πράμα μπλέκεις με ανακαινίσεις;

 

Καλοκαίρι 2009:

- Που 'σαι ρε φιλαράκι, έχεις τίποτα;

- Μπα, η οικοδομή είναι ψόφια, μόνο κάτι μελέτες και κάτι ψιλό ανακαινίσεις...

- Άντε ρε, αν σου κάτσει τίποτα σπρώξε και προς τα 'δω, με ενδιαφέρουν οι ανακαινίσεις!

 

Καλοκαίρι 2010:

Απ' ο,τι ξέρω δεν σηκώνει τίποτα...

 

 

Θέλω να πω, στις μέρες μας πρέπει να έχεις πολύ ευρύ ορίζοντα δραστηριοτήτων για να επιβιώσεις. Πολλοί πλήρωσαν την επιλεκτικότητα και την υπεροψία των περασμένων ετών. Φυσικά την νύφη την πληρώνουν οι νέοι μηχανικοί, το εργατοτεχνικό προσωπικό κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μήπως ψάχνετε κανένα μηχανικό ?? αφού πάτε καλά? :smile:

 

Ναι αλλά το παρακάτω ισχύει!! :)

 

"Βοηθάς με δεδομένο ότι αν πληρωθώ σε πληρώνω;", Μόνο έτσι!

 

Πάντως, έξω πλάκα το μεγάλο γ@μ#σ! πέρασε... (ΟΠΑΑΧ, leader κλπ). Τώρα περιμένω money...

Αν δεν κάτσει κάτι καινούργιο έχω κάτι δουλειές άντε για κανά μήνα ακόμα. Μετά θα κααααααθομαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.