Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας βουλκανιζατέρ


Recommended Posts

Υποθέτω οτι, αν κάνεις προσθήκη 30τμ επιπλέον σαν αποθήκη, το κόστος της οικ. άδειας θα είναι μικρότερο απο το να βγάλεις οικ. άδεια σαν συνεργείο (μέσω αλλαγή χρήσης), γιατί θα του πάει ο κούκος αηδόνι απο φράγκα.

Ρώτα τον συνέδελφο σου πολ. μηχ. - αρχιτ. που είναι αρμόδιοι γι΄αυτά τα θέματα.

 

Άλλωστε, η οικ. άδεια και με χρήση αποθήκης, είναι αποδεκτή στη δ/νση Μεταφορων.

 

Δες τα ΠΔ που σου έχω γράψει, για να τα επιβεβαιώσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σωστος ο dib. Kαι γω νομιζω οτι ειναι καλυτερα να το βγαλεις σαν αποθηκη και το υπολοιπο γιατι στο μεταφορων ζητανε στην οικοδομικη αδεια να φαινεται ως 1)καταστημα 2)βιοτεχνικος/βιομηχανικος χωρος 3)αποθηκη ή 4)συνεργειο.

Οσο για τα εμβαδα ενα ειναι σιγουρο για τα συνεργεια αυτ/των (μηχανικος, ηλ/γος, βαφειο, φανποιοιο, βουλκανιζατερ κτλ.) : Απαγορευεται καθε ειδους εργασια εκτος του στεγασμενου χωρου εργασιας που στην προκειμενη περιπτωση πρεπει να ειναι καθαρα 40 τ.μ. + 10 τ.μ. βοηθ.χωροι (=αποθηκη+wc).

Tωρα αν το κτιριο σου βγαινει 60, 70 ή 100 m δεν ξερω, το μεταφορων βλεπει ωφελιμες επιφανειες οπως ειπα.

 

Οτι θες να ρωτησεις εδω ειμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. μου λέτε να κάνω προσθήκη 10 τ.μ. αποθήκης και μετά να βγάλω την άδεια λειτουργίας βουκλανιζατέρ.

Αλλά δεν θα πρέπει να κάνω αλλαγή χρήσης στην πολεοδομία από αποθήκη σε βουλκανιζατέρ???

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. μου λέτε να κάνω προσθήκη 10 τ.μ. αποθήκης και μετά να βγάλω την άδεια λειτουργίας βουκλανιζατέρ.

Αλλά δεν θα πρέπει να κάνω αλλαγή χρήσης στην πολεοδομία από αποθήκη σε βουλκανιζατέρ???

 

ΟΧΙ

 

Να κάνεις απλώς προσθήκη 30τμ, με χρήση αποθήκης

 

Δεν χρειάζεται αλλαγή χρήση και στο μεταφορών θα πας με 2 οικ. άδειες (υπάρχουσα + νέα) με χρήση αποθήκης

 

τόσο απλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο. Θα βγάλω άδεια ίδρυσης ή άδεια λειτουργίας???

 

Πρώτα άδεια ίδρυσης ---> οικ. άδεια ---> άδεια λειτουργίας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επανερχομαι και γω.. Τι αμοιβή να ζητήσω για την άδεια ίδρυσης του βουλκανιζατέρ???

Αν μπορειτε απαντηστε μου γιατι ο πελατησ μου εχει βαλει οριο μεχρι τιν Μ. Τριτη. Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Οι αμοιβές για τις άδειες ίδρυσης και λειτουργίας εγκαταστάσεων εξυπηρέτησης οχημάτων βγαίνουν με ποσοστά από τον συνολικό προϋπολογισμό της Η/Μ εγκατάστασης και του εξοπλισμού. Υπάρχει στα downloads excel αρχείο αλλά κaι το ΠΥΞΙΣ του συναδέλφου, ελεύθερα να τα κατεβάσετε και να βγάλετε την ελάχιστη αμοιβή σας.

Αν το σύνολο δεν σας ικανοποιεί (το θεωρείτε μικρό για την δουλειά σας), προσθέστε όπως νομίζετε εσείς...

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=547

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=189

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπερα,εχω ενα βενζιναδικο σε νησι των κυκλαδων και θα ηθελα να παρω αδεια λειτουργιας για βουλκανιζατερ μιας και η ζητηση ειναι μεγαλη,υπαρχει αυτη η δυνατοτητα,να ειναι στον ιδιο χωρο??που μπορω να βρω πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.