Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος


Recommended Posts

θα απευθυνθεί στο τοπικό εμπορικό επιμελητήριο

για την Αθήνα

http://www.acci.gr/acci/business_information/InstructionsforfillingRegistrationStatement/tabid/522/language/en-US/Default.aspx

 

για εμπορικό σήμα δές εδώ

http://www.gge.gr/4/organ.asp?191

 

πάρε και κανένα τηλ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ με τους κωδικούς έχω μπερδευτεί...

 

είμαι τοπογράφος μηχανικός...υπάρχει κάποιος γενικός κωδικός που να με καλύπτει και να δηλώσω μόνο αυτόν??

αν ναι ποιος είναι αυτός???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και μου μείναν κάποιες απορίες θέλω να πω ότι το συγκεκριμένο thread απάντησε σε πολλές από τις απορίες που είχα εδώ και καιρό :)

Link to comment
Share on other sites

για να κάνω έναρξη θα πάρω απόδειξη παροχής υπηρεσιών ή τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών???

 

και αν είναι εύκολο να μου πει κάποιος τοπογράφος τι κωδικό δραστηριότητας βάζω??? έναν γενικό...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις και τιμολόγιο και απόδειξη. Ο γενικός κωδικός είναι ο 71.12 . Μπορείς να βάλεις και τον ακόμα γενικότερο 71.1 αλλά καλύτερα να ψάξεις για τους ειδικούς καθότι δημιουργούνται προβλήματα στα ευρωπαϊκά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις και τιμολόγιο και απόδειξη. Ο γενικός κωδικός είναι ο 71.12 . Μπορείς να βάλεις και τον ακόμα γενικότερο 71.1 αλλά καλύτερα να ψάξεις για τους ειδικούς καθότι δημιουργούνται προβλήματα στα ευρωπαϊκά προγράμματα.

 

Εγώ πάντως ΤΠΥ δε θεώρησα. Μόνο ΑΠΥ. Και ούτε υπήρχε τέτοια δυνατότητα από όσο έμαθα, ως Μηχανικός (και μόνο).

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα η εφορία θεώρησε και Τ.Π.Υ. και Α.Π.Υ. (δραστηριότητες Μηχανικού).

 

(Ας βοηθήσουμε την ομαλή λειτουργία του forum αποφεύγοντας τις άσκοπες παραθέσεις των αμέσως προηγουμένων δημοσιεύσεων.)

Link to comment
Share on other sites

Τ.Π.Υ. θεωρείται για να κόβεις τιμολόγια σε επαγγελματίες αλλά και στους ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ κλπ κλπ. Οι ΑΠΥ είναι για τον απλό εργαζόμενο που δεν τηρεί βιβλία. Κανονικά δηλαδή αν κάνεις δουλειά για κάποια εταιρεία είναι λίγο δύσκολο αυτοί να την δικαιολογήσουν ως έξοδο (είναι απόδειξη και όχι τιμολόγιο). Βέβαια πολλές φορές οι έφοροι κάνουν τα στραβά μάτια...

Link to comment
Share on other sites

Η Α.Π.Υ. είναι (και αυτή) φορολογικό στοιχείο και έχει την ανάλογη βαρύτητα.

Εκδίδεται (π.χ.) για αμοιβή μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που η βαρύτητά της είναι ελαφρώς μικρότερη όταν μιλάμε για επιχειρήσεις Chilon. Τέλος πάντων δεν είμαι μαιτρ των φορολογικών απλά ακολουθώ τις κατευθύνσεις του λογιστή μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.