Μετάβαση στο περιεχόμενο

Autocad σε windows 7


Recommended Posts

Autocad για 3D=never again.

 

Πάντως το 2010LT τρέχει κανονικά σε windows 7 οπότε και το κανονικό 2010 θα τρέχει. Θυμάμαι είχα βάλει τη σουίτα inventor 2009 και έτρεχε κανονικά (Inventor, Autocad, Autocad Mechanical).

 

Αν πάντως θέλετε 3D σε autocad τότε εκτός από καλή cpu, όπως είπε και ο cna πιο πριν, τότε θέλει το μηχάνημα και κάρτα γραφικών σοβαρή με αρκετή ram. Προτιμότερα μια ATI Fire ή Nvidia Quadro που ναι μεν είναι πιο ακριβές σε σχέση με τις ATI Radeon και Nvidia GTX (πρώην Ge Force), αλλά σε 3D εφαρμογές και rendering κάνουν θαύματα.

 

Παράδειγμα:

Στη δουλειά έχω workstation HP με 2 4πύρηνους Intel Xeon (8 πυρήνες σύνολο) και 16gb Ram, και κάρτα γραφικών ΑΤΙ radeon 6600 με 512 Ram. Το παρακάτω αρχείο Autocad το ανοίγει γρήγορα, αλλά για να κάνει pan, zoom, rotate παίρνει αρκετά δευτερόλεπτα.

 

http://grabcad.com/library/10-cement-mill-department-1

 

Στο σπίτι έχω ένα πιο απλό σύστημα (6 πύρηνο AMD με 8GB μνήμη) αλλά κάρτα γραφικών με 2 GB μνήμη. Αν και το ανοίξει σε ελαφρώς πιο πολύ χρόνο, οι ίδιες εργασίες γίνονται πολύ πιο στρωτά και γρήγορα. Η καλή κάρτα βοηθάει πολύ και στο φωτορεαλισμό (rendering) μιας και μπορεί να λειτουργεί ως επιπλέον επεξεργαστής κατά τη δημιουργία εικόνων.
Επίσης καλή επένδυση είναι και ένας SSD σκληρός δίσκος για το λειτουργικό, το Autocad/inventor/solidworks/robot κλπ και το αρχείο που δουλεύουμε. Ειδικά οι προσομοιώσεις γίνονται πολύ πιο γρήγορα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 5 months later...

Παιδιά καλησπέρα!

Έχω ένα θεματάκι μ ένα αρχείο του Autocad, ψιλοσέρνεται

στο zoum, move, στα κείμενα κλπ..

 

Δεν έχει μέσα κάποια εικόνα ή κάτι τέτοιο που να το βαραίνει..

και δεν ξέρω για ποιο λόγο!

Link to comment
Share on other sites

...

Δεν έχει μέσα κάποια εικόνα ή κάτι τέτοιο που να το βαραίνει..

...

Μπας και έχεις μπόλικη σαβούρα σε σβησμένα μπλοκ χατς κλπ που ναι μεν δεν τα βλέπεις αλλα υπάρχουν?

Τσέκαρε μέγεθος αρχείου σου

Κάνε ένα καλό Purge

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε.. κάτι γινόταν με τη γραμματοσειρά!

Άλλαξα τα γράμματα σε new drawing και λύθηκε!

Thanks Didonis!

(Επέσε πάντως πολύ Purge μέχρι να βρω τη λύση, αλλά δε 

γινότανε τίποτα!!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.