Μετάβαση στο περιεχόμενο

Autocad σε windows 7


Recommended Posts

Αυτή η υπερνηματοποίηση με έστειλε!!!

 

Εγώ κατέληξα ότι για 3d το ACAD είναι ταλαιπώρια, ειδικά με τις δεκάδες αλλαγές που προκύπτουν συνήθως από τους πελάτες...πήγα σε Revit Architecture και για τα 2d έχω αφήσει το Draftsight που σκίζει...από ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η υπερνηματοποίηση με έστειλε!!!

 

Καιρός δεν είναι να ξεκινήσουμε να αποδίδουμε αυτούς τους όρους στα ελληνικά; Τί διάλο πιο μάγκες είναι οι Γάλλοι ή οι Γερμανοί που μεταφράζουν τα πάντα;

Link to comment
Share on other sites

Πολλές παλαιότερες εκδόσεις δεν λειτουργούν σε windows7. Επειδή βέβαια το κόστος απόκτησης νέας έκδοσης του AutoCAD είναι πολλές φορες απαγορευτικό υπάρχουν κάποια "κολπα" που συνήθως λειτουργούν.

 

Για τις εκδόσεις: Win7 Professional, Enterprise or Ultimate

Βρίσκουμε το αρχείο "acad.exe" μέσα στο program files (ή τη συντόμευση) και κάνουμε δεξί κλικ.

Στην καρτέλα "συμβατότητα" στη ρύθμιση "Run this program in compatibility for" και επιλέγουμε "Windows XP."

Τέλος στο εικονίδιο του Autocad επιλέγουμε: "Εκτέλεση ως διαχειριστής" για να το τρέξουμε

 

Οι εκδόσεις ACAD 2006 - 2007 λειτουργούν με την παραπάνω διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω με το AUTOCAD 2007 εδώ και χρόνια σε έναν κάπως παλαιό Η/Υ.

 

Όταν κυκλοφόρησαν τα WINDOWS 7 τα εγκατέστησα και δούλευα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Εδώ και κάνα μήνα περίπου μου κάνει το εξής τρελό:

 

Μπορώ να ανοίξω και να δουλέψω περίπου μόνο 1 στα 10 αρχεία AUTOCAD που βρίσκονται στον σκληρό μου δίσκο, ενώ αντιθέτως αν τα μεταφέρω στο φλασάκι τα ανοίγει ΟΛΑ χωρίς κανένα πρόβλημα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα γνησιότητας. Τότε ή θα δουλευε ή όχι.

 

Δοκίμασε την "Εκτέλεση ως διαχειριστής" που ανέφερα παραπάνω. Κάπου θα φρενάρουν τα Win7 το AutoCAD (πχ δεν επιτρέπουν την δημιουργία του προσωρινού αρχείου σε ορισμένους φακέλους κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι έχει χαλάσει ο σκληρός σου. Κάνε κανένα backup (αν δεν έχεις κάνει πρόσφατα, και αν γίνεται - γιατί αν φτάσει σε ένα σημείο ο σκληρός ούτε backup δεν μπορείς να κάνεις...) και δοκίμασε άλλο σκληρό. Αυτό το λέω γιατί είπες οτι δεν ανοίγουν απ το σκληρό αλλά ανοίγουν από "στικάκι". Το σκληρό πόσο καιρό τον έχεις? Είναι μόνο για αρχεία ή είναι ταυτόχρονα και ο "C" (windows-προγράμματα) ? Πόσο % γεμάτος είναι??

Link to comment
Share on other sites

................. Το σκληρό πόσο καιρό τον έχεις? Είναι μόνο για αρχεία ή είναι ταυτόχρονα και ο "C" (windows-προγράμματα) ? Πόσο % γεμάτος είναι??

 

Έχω δύο σκληρούς με αρκετή χωρητικότητα και αρκετό υπόλοιπο διαθέσιμο.

 

Τα προγράμματα είναι στον C: εκεί που είναι τα WIN.

 

Έχω δοκιμάσει να τα τρέξω και στους δύο δίσκους, 'όμως κανένα αποτέλεσμα.

 

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, έχω τον Η/Υ συνδεδεμένο σε δίκτυο με το LAPTOP και πρόσφατα που δοκίμασα, όπως στο φλασάκι έτσι και στο LAPTOP δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!!

 

Πιστεύω πάντως ότι επειδή τα WIN κάνουν μόνα τους UPDATE, πιθανών δημιουργήθηκε θέμα ασυμβατότητας (παρόλο που το τρέχω "ως διαχειριστής" και "συμβατά με WIN XP").

 

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Πολλές παλαιότερες εκδόσεις δεν λειτουργούν σε windows7. Επειδή βέβαια το κόστος απόκτησης νέας έκδοσης του AutoCAD είναι πολλές φορες απαγορευτικό υπάρχουν κάποια "κολπα" που συνήθως λειτουργούν.

 

Για τις εκδόσεις: Win7 Professional, Enterprise or Ultimate

Βρίσκουμε το αρχείο "acad.exe" μέσα στο program files (ή τη συντόμευση) και κάνουμε δεξί κλικ.

Στην καρτέλα "συμβατότητα" στη ρύθμιση "Run this program in compatibility for" και επιλέγουμε "Windows XP."

Τέλος στο εικονίδιο του Autocad επιλέγουμε: "Εκτέλεση ως διαχειριστής" για να το τρέξουμε

 

Οι εκδόσεις ACAD 2006 - 2007 λειτουργούν με την παραπάνω διαδικασία.

Καλησπέρα. Για να κάνουμε την διαδικασία αυτή πρέπει στο νέο Ρc να εγκαταστήσουμε πρώτα το Αutocad 2006.

 

αλλά αφού το autocad είναι 32bit και τα windows 64bit δεν μου κάνει καν την εγκατάσταση. Τι μπορώ να κάνω?? ευχάριστώ.

Edited by Gousgounis
Μετατροπή απο κεφαλαία
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση η έκδοση των windows. Τα 64bit έχουν emulator για 32bit εφαρμογές (Windows On Windows). Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι δεξί κλικ στο εκτελέσιμο της εγκατάστασης, ιδιότητες, συμβατότητα και επέλεξε windows XP. Λογικά θα το εγκαταστήσει κανονικά. Το πρόβλημα είναι ότι την εποχή του 2006 δεν υπήρχαν 64bit windows οπότε δεν υπήρχε και ο φάκελος Program Files(32 bit). Επιπλέον πρόσεξε μήπως χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάποια παλαιότερη έκδοση της vbasic και γι' αυτό δεν σου κάνει εγκατάσταση.

 

Στάλθηκε από το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.