Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγχώνευση Μηχανολόγων Μηχανικών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας με ΤΕΙ


Recommended Posts

Άντε πάλι με την αιώνια διαμάχη των ΤΕΙ και ΑΕΙ... Δε βαρεθήκατε? Εγώ μετά την πρώτη διαμάχη στην οποία συμμετείχα βαρέθηκα...

Τώρα βλέπω ότι η διαμάχη πάει στο επίπεδο των χρημάτων... Δλδ ο φοιτητής ΑΕΙ αξιοποίησε καλυτερα τα λεφτά της οικογενειάς του απο τον άλλο του 'βλαχαντερού' ΤΕΙ (ειρωνεύομαι, μη πέσετε να με φάτε...)

Τέλος, στεναχωριέμαι όταν βλέπω φοιτητές να υπερασπίζονται σχολές, ΕΔ κτλ όταν ακόμα δεν ξέρουν ότι όλη αυτή η προσπαθειά τους να υπερασπίζουν αυτά είναι μάταιη... Όποιος δεν έχει βγει στην πιάτσα, να πιασει δουλειά και να μάθει τι εστί μηχανικός δεν μπορεί να υπερασπιστεί μια σχολή ή ΕΔ, γιατί πολύ απλά δε ξέρουν πως αυτά μεταφράζονται εκεί εξώ... Δε πας να κοπιανιέσαι για το συγκλονιστικό ΕΜΠ? Δε παν να λες ότι ναι, θέλω όλα τα ΕΔ του νόμου, εξώ θα σε φάνε για πρωινό...

Link to comment
Share on other sites

Spgirl δεν τίθεται θέμα παραξήγησης από σένα. Ξέρουμε ποιοι είναι οι κακεντρεχής και ποιοι όχι. Ξεχωρίζουν από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Το να εκφράζει κάποιος την άποψη του για την σημερινή πραγματικότητα με τον ποιο σκληρό τρόπο μεταφράζεται σε κακεντρέχια από κάποιους που αρνούνται να την δούνε .

Πραγματικότητα που αφορούσε σε επίπεδο των μέχρι τώρα ισχυόντων Νόμων του Ελληνικού Κράτους .

Σε θέμα νομοθετικό και όχι εργασιακό από ότι κατάλαβες και τοποθέτησες.

Αν πάμε και μιλήσουμε σε θέμα πρακτικό τα γνωρίζω πολύ καλά όλα αυτά που προανέφερες φίλε μου Spgirl και δεν διαφωνώ .

Οι μέχρι τώρα όμως αναφορές μου είχαν να κάνουν σε θέμα των ισχυόντων νομοθεσιών του σήμερα και όχι το τι γίνετε στην πιάτσα .

Εκεί πέραν του ότι πρέπει να είσαι καλός και να ξέρεις την δουλεία δεν φτάνει αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις επιπλέον και από πολιτική .

Αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο με πολλές πτυχές.

 

Τέλος

Οι παλιοί λέγανε καλύτερα να σε λένε κακό παρά χαζό.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ρε φίλε πώς την είδες δηλαδή; Έχεις την εντύπωση ότι ΟΛΟΙ εμείς οι απόφοιτοι ΤΕΙ προερχόμαστε από ΤΕΛ; Τί λογική είναι αυτή; Επίσης μιλάς για το σήμερα με νομοθεσίες που φτάνουν μέχρι και στο 1930 (τότε αποδόθηκαν τα ΕΔ στους Πολιτικούς Μηχανικούς)! Δηλαδή από τότε μέχρι σήμερα δεν έχει αλλάξει τίποτα;!;!;! Οι παλιοί λέγαν διάφορα αλλά αυτό που αναφέρεις προϋποθέτει ότι έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου. Από την στιγμή που δεν το έχεις καλύτερα να μην πω πώς μεταφράζεται αυτή σου η κακία γιατί θα την φάω την κάρτα μου και δεν το θέλω - όχι για χάρη σου τουλάχιστον.

 

Την άλλη μου "κακία" όμως δεν την γλιτώνεις: σταμάτα να εκτελείς την ελληνική γλώσσα γιατί το κάνεις ενίοτε και βγάζει μάτια! Σε σημείο που να απορώ τί βαθμό πήρες στην έκθεση. Είναι ο ισχύων Νόμος - οι ισχύοντες Νόμοι αλλά και η ισχύουσα Νομοθεσία - οι ισχύουσες Νομοθεσίες όπως και κακεντρέχεια και όχι κακοντρέχεια.

 

Όπως βλέπεις αν θελήσουμε να "πιαστούμε" από κάπου για να σε εκμηδενίσουμε ηθικά μπορούμε να το κάνουμε ανά πάσα στιγμή αλλά δεν είναι αυτό το νόημα και το θέμα. Το νόημα και το θέμα είναι να μπορείς να κοιτάξεις την πραγματικότητα όπως είναι, όχι όπως θα ήθελες να είναι ούτε όπως θέλουν να στην παρουσιάζουν! Το άλλο θέμα είναι να αντιληφθείς πότε αυτά που λες είναι σκληρά μεν αλλά σωστά και δίκαια και πότε είναι σκληρά, άδικα και αγγίζουν τα όρια του ρατσισμού/φασισμού. Γιατί είναι ρατσισμός να αναφέρεσαι συλλήβδην στους ΤΕ με το ίδιο κριτήριο πάντα, αυτό της "επιλογής", και ας ξέρεις ότι οι γενικεύσεις δεν ισχύουν για όλους, ούτε και αποδεικνύουν τίποτα αν δεν βασίζονται σε σωστά κριτήρια. Λες πχ ότι πολλοί πήγαν στα ΤΕΛ για να γλιτώσουν το διάβασμα και να περάσουν στα ΤΕΙ. Μπορεί για κάποιους να ισχύει αυτό αλλά δεν εξετάζεις το κατά πόσο αυτοί που θα περάσουν στα ΤΕΙ παίρνουν πτυχίο και πότε το παίρνουν. Έχω φίλο που προέρχεται από ΤΕΛ που ακόμα παλεύει να πάρει πτυχίο από τη σχολή Ηλεκτρολόγων στο ΤΕΙ Ηρακλείου και είναι 30 ετών. Γιατί όμως δεν κρίνεις το ίδιο αυστηρά όλους αυτούς που απέτυχαν στις Πανελλήνιες εξετάσεις και έφυγαν στο εξωτερικό για να γυρίσουν μετά ως Διπλωματούχοι Μηχανικοί; Γιατί τα κολέγια από τα οποία αποφοίτησαν εμφανίζονται υψηλότερα από τα δικά μας Πολυτεχνεία στις διεθνείς κατατάξεις; Μήπως γιατί τελικά το θέμα δεν είναι μόνο πώς μπαίνεις αλλά και το πώς, αν και πότε θα βγεις; Εξέτασε πρώτα όλα αυτά τα ζητήματα και μετά ίσως και να μπορείς να εκφέρεις μια κάπως πιο αντικειμενική άποψη για τις Σχολές. Αναφορικά όμως με τον επαγγελματικό στίβο δεν είσαι σε θέση να κρίνεις τίποτα. Εκεί τα πράγματα αλλάζουν άρδην όπως και ο τρόπος αξιολόγησης άλλωστε. Δεν έχει σημασία τελικά τί πτυχίο/γνωριμίες έχεις αλλά το πόσο χρήμα φέρνεις στην επιχείρηση. Στο Δημόσιο τα πράγματα είναι διαφορετικά και ο μεγαλύτερος πόλεμος ανάμεσα σε ΠΕ και ΤΕ γίνεται για το ποιος θα πάρει το 7 ή το 3,5 τοις χιλίοις και το ποιος θα είναι διευθυντής/προϊστάμενος για να πάρει και το αντίστοιχο επίδομα. Κατά τα άλλα θα δεις μηχανολόγους να επιβλέπουν οικοδομικά έργα και πολιτικούς μηχανικούς να επιβλέπουν μηχανολογικά έργα. Στην ουσία δηλαδή του πράγματος γίνεται μπάχαλο...

Link to comment
Share on other sites

Αν πάμε και μιλήσουμε σε θέμα πρακτικό τα γνωρίζω πολύ καλά όλα αυτά που προανέφερες φίλε μου Spgirl και δεν διαφωνώ .

 

 

Τέλος

Οι παλιοί λέγανε καλύτερα να σε λένε κακό παρά χαζό.

 

Καταρχάς,είμαι γυναίκα... (θα βάλω φώτο γιατί δε μπορώ άλλο να με μπερδεύουν, αν και πίστευα ότι το nickname μου το διευκρινίζει...)

Δεύτερον, μην υπερασπίζεσαι ή βάζεις ως βάση συζητήσεων τους νόμους, ειδικά όσο αφορά τα ΕΔ... όλοι μέσα στο foroum έχουν παραδεχτεί ότι είναι λάθος (εκτός από φανατικούς φοιτητές - όχι εσύ - που υπερασπίζονται ΕΔ που δίνονται γενικά λάθος...).

Τέλος, διαφωνώ με την έκφραση την τελευταία... Η κακία δε βγάζει πουθενά... Το να είσαι χαζός είναι ανθρώπινο... Το να μην ξέρεις ακόμα πιο ανθρώοινο... Το να είσα κακός σε κάνει μισητό, απομονωμένο και μισητό...

Link to comment
Share on other sites

Eκτός θέματος πάλι.

 

Οποιου αρέσει η φιλοσοφία, ας ανοίξει θέμα. Είμαι μέσα.

 

Επίσης, υπάρχουν πολύ καλύτεροι και αποδοτικότεροι τρόποι, να εκτονώσει κάποιος τα εσώψυχα του, από το να γράφει σε φόρουμ, προκαλώντας τον εγωισμό του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Cha Θα σου απαντήσω σε όλα τα θέματα που έθεσες αν και το ξέρω ότι έχουμε βγει εκτός θέματος.

 

1.Δεν είμαι φιλόλογος και σου επιτρέπω να με διορθώνεις όποτε χρειαστεί.

 

2.Και από γενικά λύκεια υπάρχει η επιλογή όσον αφορά το μηχανογραφικό δελτίο .

 

3.Το εάν έχει αλλάξει κάτι στην νομοθεσία από τότε μέχρι σήμερα αυτό φαίνεται και από τις συζητήσεις πάνω στο ίδιο θέμα που έγιναν στο φόρουμ όχι μόνο σε αυτό αλλά και σε άλλα φόρουμ και από τις αντιδράσεις που είχαν πολλοί εκ των συναδέλφων σου πράγμα που μου αποδεικνύει ότι μάλλον δεν άλλαξε κάτι σοβαρά σε μεγάλο βαθμό .Αυτή την εντύπωση έχω αποκομίσει και εδώ σου επιτρέπω να με διορθώσεις αν κάνω λάθος.

 

4. Ο άνθρωπος ζει στην κοινωνία με βάση τους Νόμους που ισχύουν σήμερα . Αυτούς εφαρμόζει η κοινωνία . Το εάν λοιπόν οι Νόμοι είναι δίκαιοι η όχι σε αυτό όλοι μας βοηθήσαμε στο να ψηφιστούν από αυτούς που εκλέγουμε κάθε φορά στο να μας εκπροσωπήσουν στην Ελληνική Βουλή .

 

5.Ο όρος "επιλογή" ισχύει κάθε ημέρα σε όλους .Το κράτος σου έδωσε πολλές εναλλακτικές λύσεις για να επιλέξεις ανάλογα με την κάθε εποχή .

Από την στιγμή της επιλογής σχολείου , από την στιγμή της συμπλήρωσης του μηχανογραφικού δελτίου προβαίνεις άμεσα σε επιλογή .Οι παράγοντες επιλογής εδώ δεν είναι μόνο οικονομικοί , είναι ψυχολογικοί είναι και ανάλογα αν θες με τις δυνατότητες του καθενός στο ότι αυτό που θα επιλέξει εάν μπορεί να το αποφοιτήσει η όχι.

Εάν λοιπόν τα κριτήρια αυτά της επιλογής δεν είναι ίδια και τα θεωρείς ότι τα γενικεύω τότε σε πληροφορώ ότι όποιον και να ρωτήσεις στην σημερινή κοινωνία θα σου πει ο καθένας το πόνο του οπότε ποτέ δεν θα βρείς ένα κοινό κριτήριο για όλους . Η αδικία της ζωής υπάρχει παντού και τα κριτήρια τις επιλογής είναι πολλά ,όμως από την στιγμή που επιλέγεις δεν μπορείς να διαμαρτύρεσαι .Είναι π.χ όπως την σημερινή κοινωνία που ενώ στις πρόσφατες εκλογές όλοι ψήφισαν ΠΑΣΟΚ και όλοι φωνάζουν σήμερα κατά του ΠΑΣΟΚ . Μα αφού το ψήφισες γιατί τώρα αντιδράς και φωνάζεις .Το ίδιο ακριβώς γίνεται και στην παιδεία από την στιγμή που κάνεις την επιλογή .

Οι δικαιολογίες μετά είναι περιττές .

 

6.Το εάν έχω εξετάσει το πόσοι λοιπόν παίρνουν πτυχίο το έκανα προηγουμένως ίσως όμως με λάθος τρόπο .Τι εννοώ , ότι σήμερα το ποσοστό που είδη σπουδάζουν στα ΤΕΙ μαζί με τους υπόλοιπους αιώνιους φοιτητές που οι περισσότεροι εξ αυτών προέρχονται από ΕΠΑΛ + και αυτών που προέρχονται από ΙΕΚ προσεγγίζει το μέσο όρο του συνόλου των φοιτητών του ΤΕΙ ή αν θέλεις είναι ένα ποσοστό που δίνει το παρόν και αυτό φαίνεται μέσα στο ΤΕΙ.

 

7.Όσων αφορά τα κολέγια δεν χρειάζεται να πάρω θέση γιατί για αυτά πήρε πρόσφατα θέση το υπουργείο παιδείας και με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.

(το ξέρεις και εσύ πολύ καλά ότι δεν έχουν στην Ελλάδα κανένα ΕΔ τα παραρτήματα )και για τους αποφοίτους από το εξωτερικό έχω πάρει είδη θέση σε παλαιότερα μηνύματα μου και έχω ξεκαθαρίσει την θέση μου πάνω και σε αυτό το θέμα. Αυτά λοιπόν τα έχω εξετάσει προ πολλού.

 

8.Τέλος όσον αφορά τις επιχειρήσεις και αυτές λοιπόν λειτουργούν με πολιτική διότι οι πολιτική φέρνει το πολύ χρήμα .

Αν λοιπόν με τις γνωριμίες σου καταφέρεις και πάρεις ένα μεγάλο έργο για την εταιρία που δουλεύεις και μπορέσεις να το εκπληρώσεις τότε όχι μόνο χρήματα στην εταιρία θα φέρεις αλλά θα ισχυροποιήσεις και την θέση σου μέσα στην εταιρία έναντι των άλλων συναδέλφων σου .Πρέπει καθημερινά να αποδεικνύεις την αξία σου όχι μόνο με τα έργα σου αλλά και με το πώς θα κερδίσεις τον πελάτη σου .Έργα γίνονται πολλά και καλά .

Τι είναι όμως αυτό που θα κερδίσει τον πελάτη να έρθει σε εμάς ? Αυτό μόνο μέσο της πολιτικής και της διπλωματίας θα το βρεις .

 

Τέλος έχω κάνει πολλές φορές αυτοκριτική διότι από αυτήν ξεκίνησα .

Και όπως έχω πει και παλαιότερα η αυτοκριτική προηγείται της κριτικής .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.