Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

Τώρα συνάδελφοι οι αφιερωσεις στο Youtube δε σας τιμάνε καθόλου... Δε συζητάνε έτσι αυτοί που αυτοαποκαλούνται μηχανικοί... Ήρεμα και ωραία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα καλαμάκια στο κυλικείο τι χρώμα έχουν?

Και θέλω να μάθω και το ρεκόρ με τις μπουρμπουλήθρες του φραπέ με τα καλαμάκια !!!

Για περάστε για περάστε...

Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζω ποπ-κορν!

πλάκα έχετε, εδώ δουλειές δεν έχουμε, οι τσακωμοί μας μαράνανε.

Archytas τι έχεις τελειώσει εκτός απο λαμαρινάς?

Link to comment
Share on other sites

Archytas τι έχεις τελειώσει εκτός απο λαμαρινάς?

Λέω ότι έχω τελειώσει λαμαρινάς, αλλά στην πραγματικότητα είμαι καλλιτέχνης, γλύπτης σε χαλκό.

Και είπα να βάλω λαμαρινάς γιατί με την τέχνη δεν πρόκοψα και τώρα κολλάω βέργες για κάγκελα...

Link to comment
Share on other sites

Μα ο Αrchytas δεν είναι μηχανικός...

πατριώτης-μηχανικός είναι...

Link to comment
Share on other sites

Που και πάλι θεωρώ πλήρως αντιπαιδαγωγικό να σου λέει η σχολη που θα δουλέψεις.Η κατεύθυνση δεν είναι ΟΛΑ τα μαθήματα αλλά ένα μέρος, στο οποίο εσύ θες να ΕΜΒΑΘΥΝΕΙΣ.Εμείς εμβαθύνουμε πολύ στους αλγόριθμους,στη τεχνητή νοημοσύνη,στα οχήματα, στη ρομποτική, και στη μηχατρονική και εμβαθύνουμε λιγότερο στην ενέργεια.Αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν θα μάθουμε το θεώρημα του Fourier και την ΑΔΕ!

Μόνος σου απαντάς... Η σχολή ΜΠΔ είναι ειδίκευση και συ όμως την διάλεξεις για τα ΕΔ του Μηχανολόγου...

Όσο για την εμβάθυνση στην ενέργεια, θέλω αύριο μεθαύριο να δουλεύω σε μια ενεργειακή εταιρεία, να έχω κανά συνεργάτη ΜΠΔ και να τον ρωτάω διάφορα και να με κοιτάει σα χάνος...Που δε ξέρουν τι είναι μικροαυτόνομος και τι λάδια έχει ένας Μ/Σ... Αχ, ωραία θα περάσω (και για 106η φορά, μη υπερασπίζεσαι τον κάθε απόφοιτο ΜΠΔ αλλά μόνο τον ευατό σου...)

Ο Archytas κύριοι, αν είστε παλιοί στο foroum, θα ξέρατε ότι είναι μηχανικός αλλά αρεσκεται στο να σας μπερδεύει ώστε να σας βλέπει να τρελένεστε (και Βαγγέλη, ακόμα δε είσαι Μηχανικός, είσαι ακόμα φοιτητής...)

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου απαντάς... Η σχολή ΜΠΔ είναι ειδίκευση και συ όμως την διάλεξεις για τα ΕΔ του Μηχανολόγου...

Όσο για την εμβάθυνση στην ενέργεια, θέλω αύριο μεθαύριο να δουλεύω σε μια ενεργειακή εταιρεία, να έχω κανά συνεργάτη ΜΠΔ και να τον ρωτάω διάφορα και να με κοιτάει σα χάνος...Που δε ξέρουν τι είναι μικροαυτόνομος και τι λάδια έχει ένας Μ/Σ... Αχ, ωραία θα περάσω (και για 106η φορά, μη υπερασπίζεσαι τον κάθε απόφοιτο ΜΠΔ αλλά μόνο τον ευατό σου...)

Ο Archytas κύριοι, αν είστε παλιοί στο foroum, θα ξέρατε ότι είναι μηχανικός αλλά αρεσκεται στο να σας μπερδεύει ώστε να σας βλέπει να τρελένεστε (και Βαγγέλη, ακόμα δε είσαι Μηχανικός, είσαι ακόμα φοιτητής...)

Ο Archytas τρολλαρει βασικα....μην ασχολείστε.

spgirl εγω ασχολύμε με το φυσικό αέριο αρκετά χρόνια, έχω κάνει εκατοντάδες μελέτες και την έμαθα τη δουλειά καλύτερα απο πολλούς ΜΜ. Στη σχολή μαθένεις θεωρίες κτλ. Στην πράξη μαθαίνεις τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Άσε που μερικοί απόφοιτοι έχουν την εντύπωση ότι είναι Οικονομολόγοι επειδή κάνα 2 μαθήματα Ζουπουνίδη, 1 Γηργουρούση και 1 Πασιούρα... Να το ακούσει αυτό η ΑΣΟΕ να γίνει πανικός (ναι υπάρχουν άτομα ΜΠΔ που αυτόαποκαλούνται οικονομολόγοι...)

 

Όταν ένα τμήμα έχει τίτλο που δεν παραπέμπει σε συγκεκριμένη ειδικότητα με δικά της Ε.Δ. κατοχυρωμένα -όχι Ε.Δ. γειτονικών ειδικοτήτων- είναι λογικό οι απόφοιτοι του τμήματος να περνάνε κρίση ταυτότητας για το τι τελικά είναι.

 

(δηλ. ποιανής γειτνιάζουσας ειδικότητας τα Ε.Δ. θα πάρουμε ή θα θέλαμε να πάρουμε π.χ. Μηχανολόγου Μηχανικού, Οικονομολόγου κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ο Archytas τρολλαρει βασικα....μην ασχολείστε.

spgirl εγω ασχολύμε με το φυσικό αέριο αρκετά χρόνια, έχω κάνει εκατοντάδες μελέτες και την έμαθα τη δουλειά καλύτερα απο πολλούς ΜΜ. Στη σχολή μαθένεις θεωρίες κτλ. Στην πράξη μαθαίνεις τη δουλειά.

 

Είπα εγώ ότι δεν είναι έτσι τα πραγματα? Σας ικετεύω, με παρερμηνεύετε, θα γίνω πάλι γραφική και δε το αντέχω σε αυτό το foroum να γίνω η τρελή του χωριού...

 

Όταν ένα τμήμα έχει τίτλο που δεν παραπέμπει σε συγκεκριμένη ειδικότητα με δικά της Ε.Δ. κατοχυρωμένα -όχι Ε.Δ. γειτονικών ειδικοτήτων- είναι λογικό οι απόφοιτοι του τμήματος να περνάνε κρίση ταυτότητας για το τι τελικά είναι.

 

Αυτό προσπαθώ να πω τόσο καιρό για τους ΜΠΔ... Ο τίτλος τους είναι τέτοιος που πολύ απλά υπάρχει μια συγχυση και στους απόφοιτους, και στη αγορά εργασίας και γενικά σε όποιον εμπλακεί σε αυτό το γαιτανάκι... Και οι συγχύσεις πότε δεν είναι για καλό...

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου απαντάς... Η σχολή ΜΠΔ είναι ειδίκευση και συ όμως την διάλεξεις για τα ΕΔ του Μηχανολόγου...

Όσο για την εμβάθυνση στην ενέργεια, θέλω αύριο μεθαύριο να δουλεύω σε μια ενεργειακή εταιρεία, να έχω κανά συνεργάτη ΜΠΔ και να τον ρωτάω διάφορα και να με κοιτάει σα χάνος...Που δε ξέρουν τι είναι μικροαυτόνομος και τι λάδια έχει ένας Μ/Σ... Αχ, ωραία θα περάσω (και για 106η φορά, μη υπερασπίζεσαι τον κάθε απόφοιτο ΜΠΔ αλλά μόνο τον ευατό σου...)

Ο Archytas κύριοι, αν είστε παλιοί στο foroum, θα ξέρατε ότι είναι μηχανικός αλλά αρεσκεται στο να σας μπερδεύει ώστε να σας βλέπει να τρελένεστε (και Βαγγέλη, ακόμα δε είσαι Μηχανικός, είσαι ακόμα φοιτητής...)

 

Α δηλαδή το έχεις σίγουρο οτι οι ΜΠΔ δεν σκαμπάζουν απο ενέργεια?Δεν είμαστε ειδίκευση, απλά δεν διαλέγουμε ροές.Έχουμε όλα τα μαθήματα κορμού των ΜΜ+1 ροής.Δηλαδή όλοι οι ΜΜ να δουλεύουν στη κατεύθυνση που διάλεξαν?Και οι ΠΜ?Άλλοι ΠΜ να φτιάχνουν γέφυρες, άλλοι υδραυλικά?Αν δεν κάνω λάθος εσείς οι ΗΜΜΥ διαλέγετε μεταξύ 2 κατευθύνσεων(μπορεί να κάνω λάθος, δεν το θυμάμαι) οι οποίες είναι τόσο μεγάλες, που μέχρι και στο τίτλο σας έχετε ένα +μηχανικός υπολογιστών.Τα πράγματα με τους ΜΜ δεν είναι έτσι.Τις γνώσεις για τη δουλειά, τις παίρνουν απο τα μαθήματα κορμού.Απο τη κατεύθυνση παίρνουν γνώσεις που θέλουν να εμβαθύνουν(ο οδηγός σπουδών κάθε τμήματος ΜΜ αυτό λέει, οτι το δίπλωμα είναι ενιαίο, και οτι οι κατευθύνσεις εξυπηρετούν τη παραγωγή γνώσης==ακαδημαική καριέρα...?έρευνα...?)Τι άλλο χειροπιαστό στοιχείο θέλετε?Δηλαδή spgirl συμφωνείς οτι έχουμε ΠΣ ίδιο με των ΜΜ, και οτι είμαστε ΜΜ?

 

Όταν ένα τμήμα έχει τίτλο που δεν παραπέμπει σε συγκεκριμένη ειδικότητα με δικά της Ε.Δ. κατοχυρωμένα -όχι Ε.Δ. γειτονικών ειδικοτήτων- είναι λογικό οι απόφοιτοι του τμήματος να περνάνε κρίση ταυτότητας για το τι τελικά είναι.

 

(δηλ. ποιανής γειτνιάζουσας ειδικότητας τα Ε.Δ. θα πάρουμε ή θα θέλαμε να πάρουμε π.χ. Μηχανολόγου Μηχανικού, Οικονομολόγου κλπ)

 

Στους καθηγητές πέστα και σε κάποιους πορωμένους που λέγανε οτι δεν θέλουν να ακολουθήσουν τον εύκολο δρόμο της μετονομασίας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.