Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

Δεν νομίζεις οτι είναι αρκετά δεδομένου οτι μόλις μπήκα?Έμαθα τα μισά όταν μπήκα και θα μάθω και τα άλλα μισά όταν θα βγώ.

 

Απάντησε μου στο post...Έχει ενδιαφέρον τι θα μου απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και οι δυο σας παρατηρηθηκατε απο τους Mod μηπως να ηρεμισετε λιγο?

Το εχετε αναγαγει σε προσωπικη βεντετα,ηρεμια...

Link to comment
Share on other sites

Το εχετε αναγαγει σε προσωπικη βεντετα,ηρεμια...

Εχεις δίκιο, γι αυτό και γω αποσύρομαι από την κουβέντα... Μη σου πω και από το foroum...

Link to comment
Share on other sites

Ο vaggelhs92 δεν μπορεί να σας απαντήσει πλέον διότι αποβλήθηκε με 10-ήμερο ban εξαιτίας προσβλητικών χαρακτηρισμών.

Αχνά στο βάθος βλέπω και άλλους να τον ακολουθούν αν δεν ηρεμήσουν.

Το Φόρουμ δεν είναι καφενείο για να βγάζετε τα εσώψυχά σας.

Παρακαλώ ηρεμήστε και συνεχίστε την κουβέντα σε ύφος που αρμόζει σε επιστήμονες.

Σε κάθε άλλη περίπτωση πέρα από τις προβλεπόμενες τιμωρίες το θέμα θα κλειδώσει.

ilias

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειραζει αλλα το θεμα ειναι ασχετο με την συζητηση στις τελευταιες

10 σελλιδες. Βγηκαμε εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, welcome to the club (των ΜΠΔ)! Κάτι τέτοια, να ξέρεις, θα τα βρίσκεις μπροστά σου που κ που. Εμείς που ήμασταν πρώτη φουρνιά στην Ξάνθη τα βρήκαμε κ μέσα στην πολυτεχνική. Μην ανησυχείς. Δεν είναι ο κάθε μεμονωμένος συνάδελφος μηχανικός αυτός που θα σε κρίνει, ούτε αυτός που θα σου απονείμει τα επαγγελματικά σου δικαιώματα, συνεπώς δεν βλέπω το λόγο να κάτσεις να σκάσεις με όποιον διαφωνεί με την ιδέα ή τα δικαιώματα του ΜΠΔ.

 

Η ποιότητα του καθενός φαίνεται κυρίως από τα έργα του κ ο λόγος του όμως (όχι τα λόγια) προϊδεάζει για το επίπεδό της.

 

Δεν είμαστε άχρηστοι οι ΜΠΔ. Θα βρεις αρκετούς επιτυχημένους επαγγελματίες ανάμεσά μας. Δουλειές γενικά έχουμε. Προ κρίσης δεν θυμάμαι άνεργο ΜΠΔ - τότε η φασαρία ήταν να βρεις καμιά καλή ευκαιρία. Εν μέσω κρίσης έχουμε επηρεαστεί, όσο κ οι υπόλοιποι μηχανικοί.

 

Το κατά πόσο η ειδικότητα θα αρέσει σε κάποιον είναι τελείως προσωπικό θέμα. Θεωρώ λάθος την θέση πολλών συναδέλφων να αυτοαποκαλούνται μηχανολόγοι. Ο ΜΠΔ διαφέρει από τον μηχανολόγο -σε όσα σημεία και σε όποιο βαθμό συμβαίνει αυτό- και πιστεύω πως καλά θα κάνει αυτό να το δείξει έξω. "Ρετσινιά" για τους ΜΠΔ σε εργασιακό περιβάλλον δεν έχω συναντήσει, παρά μόνο κάποια αμφισβήτηση σε περιβάλλον μελετών - τεχνικών γραφείων. Δεν το θεωρώ κ τόσο σημαντικό θέμα. Κατ' αρχήν δεν έχουμε λόγο να φοβόμαστε την αμφισβήτηση. Αλλά και η σχολή δεν σε προσανατολίζει στις κατασκευές, άσε που ο κλάδος είναι τρομερά κορεσμένος. Πέραν αυτών όμως, να καθίσουμε να μαλώσουμε για τι; Για το ποιος θα βγάλει καλύτερη ύδρευση; Μήπως η θέρμανση είναι τεχνική πρόκληση; Δεν λέω ότι τα κατέχω όλα, απλώς έχω την βεβαιότητα πως θα βρω τις απαντήσεις σε όσα θέματα πιθανώς προκύψουν σε τέτοιες δουλειές (κ εγώ είμαι κ της Ξάνθης! χαχαχα αυτό πάλι...). Πάντως όπου συντελούνταν πραγματικό έργο δεν βρήκα αμφισβήτηση προς τους ΜΠΔ, άλλωστε όταν συντελείται πραγματικό έργο δεν πολύ-υπάρχει χρόνος για τέτοια - κ τώρα συμπεριλαμβάνω κ την κατασκευή. Ίσως επειδή είμαι του ΔΠΘ;; Μάλλον όχι, μάλλον απλώς το τμήμα των Χανίων είναι παλαιότερο κ έχει περισσότερους αποφοίτους.

 

Θεωρώ αυτονόητο πως ισοτιμία δεν σημαίνει ταύτιση. Όμως δεν φταίμε εμείς που τα ΕΠ των μηχανικών στην Ελλάδα απονείμονται μέσα από ένα κατά κοινή ομολογία απαρχαιωμένο πλαίσιο, που όμως κανείς δεν τολμά να ακουμπήσει γιατί αν γίνει αυτός θα προκύψουν τεράστιας σημασίας ζητήματα από συναδέλφους που θεωρούν (καλώς ή κακώς, δεν είναι αυτό το ζήτημα που θέλω να θίξω) ότι άλλοι συνάδελφοι μπαίνουν στα τζανάκια τους (ξανά... καλώς ή κακώς...). Μέσα σε αυτό το πλαίσιο λοιπόν, τα ΕΠ που μας ταιριάζουν περισσότερο κ αυτά στα οποία μπορούμε να ανταπεξέλθουμε είναι αυτά των Η-Μ Μηχανικών. Επί αυτού του θέματος έχουν αποφανθεί τα συλλογικά μας όργανα (των μηχανικών, των Η-Μ Μηχανικών και του Κράτους) και σε κάποιο βαθμό και η Δικαιοσύνη (ο Συνήγορος του Πολίτη έχει, τα δικαστήρια δεν γνωρίζω αν έχουν τελεσιδικήσει ή αν δεν πρόλαβαν πριν την απονομή των ΕΔ). Εγώ μεμονωμένα δεν έχω να προσθέσω κάτι. Να ψάξετε να τα βρείτε. Ίσως θα μπορούσε κ ο σύλλογός μας να κάνει μια γενική ενημέρωση του τι έχει συμβεί για να φτάσουμε ως εδώ.

 

Οι περισσότεροι συνάδελφοι δεν καταλαβαίνουν ότι κ εμείς χάσαμε (-νουμε) από αυτό το απαρχαιομένο πλαίσιο. Χάνουμε την δυνατότητα να αναλαμβάνουμε αυτόνομα οικονομοτεχνικές μελέτες. Πως να το εξηγήσεις αυτό στο ΤΕΕ; Είναι τελείως έξω από τον τρόπο που έχει μάθει να σκέφτεται και από το περιεχόμενο των ΒΔ του '30. Τώρα πρέπει να ξαναπώ ότι δεν κατέχω τα πάντα για τις οικονομοτεχνικές; (Σκέφτομαι παρεμπιπτόντως τους Οικονομίας κ Διοίκησης. Εγώ είμαι μαζί σας. Να μπείτε αν θέλετε, το θέμα όμως δεν είναι να μπεις στο ΤΕΕ. Το θέμα είναι να πάρεις επαγγελματικά δικαιώματα μέσα σ' αυτό.)

 

Σε κάθε περίπτωση διαφωνώ με τον όρο σαλαμοποίηση. Πιστεύω πως οι Η-Μ ορθώς έχουμε τα διακαιώματα μας ενιαία. Οι υπόλοιποι κάνετε λάθος που προσπαθείτε να τα κάνετε κομματάκια και να δώσετε από ένα στον καθέναν (κ δύο στους πολιτικούς μηχανικούς). Υποστηρίζω την ιδέα των πιο φιλελεύθερων επαγγελματικών δικαιωμάτων (πχ. καλώς έχουν οι πολιτικοί τις βασικές η-μ εγκαταστάσεις αλλά να πάρουν κ οι υπόλοιποι βασικά αρχιτεκτονικά, όπως αποθηκών, κοτετσίων κτλ.).

 

Τέλος πάντων. On-topic: Έχετε πολύ ωραίο πρόγραμμα σπουδών. Προσέξτε το ενδεχόμενο να μπείτε στο ΤΕΕ κ να μην σας δίνει ΕΔ. Δεν δένετε στο υπάρχον πλαίσιο ειδικοτήτων κ τα Γενικά ΕΔ των Διπλ. Μηχανικών είναι ανέκδοτο (κακόγουστο σε εμάς τους Η-Μ).

Link to comment
Share on other sites

Ισοτιμία δεν σημαίνει ταύτιση.Πολύ σωστό αυτό.Αρκεί μια ματιά στα προγράμματα σπουδών των ΜΜ για να δεί κανείς οτι ελάχιστη σχέση έχουνε.Εδω το πσ των ΜΠΔ των Χανίων έχει διαφορές με αυτό του ΔΠΘ...Για να το πω αλλίως, οι ΜΜ του ΕΜΠ είναι ισότιμοι, ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ με αυτούς του ΑΠΘ...Το αν κάποιος ΜΠΔ αποκαλεί τον εαυτό του ΜΜ είναι δικό του ζήτημα και προσωπικά δεν το θεωρώ σφάλμα...είναι δικαίωμα του, και με το νόμο τώρα.Βέβαια αν σε μια δουλειά ζητηθεί μηχανολόγος, θα παρουσιαστεί ο ΜΠΔ ως μηχανολόγος...γιατί και ο ΤΕΙ ως μηχανολόγος θα παρουσιαστεί, ακόμα και ο ηλεκτρολόγος(!) ως μηχανολόγος θα παρουσιαστεί...γενικά στην αγορά εργασίας ο καθένας προσπαθεί να σε ρίξει.Ακόμα και ο εργοδότης σου θα προσπαθήσει να σε ρίξει...είναι στο χέρι σου.Το οτι διαφέρουμε απο τους ΜΜ είναι σχετικό...όπως είπα τα ΠΣ των ΜΜ του ΕΜΠ,ΑΠΘ και αν πω και της Πάτρας, ενα ακόμα πιο τρανταχτό παράδειγμα, δεν ταυτίζονται.Το δικό μας, όπως τονίστηκε είναι σχεδόν όμοιο με του ΑΠΘ.

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξει όνομα το Τμήμα Επιστήμης Υλικών, ζητάει ο πρόεδρος της ΔΕ του ΤΕΕ

 

Το ΤΕΕ προτείνει να μετονομαστεί το Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών σε Τμήμα Χημικών Μηχανικών για να εγγράψει τους αποφοίτους του στο μητρώο μελών του.Σύμφωνα με ανακοίνωση της πρυτανείας πραγματοποιήθηκαν για το θέμα διαδοχικές συναντήσεις την Πέμπτη και την Παρασκευή με τον Πρόεδρο της Διοικούσας Επιτροπής του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας, Χ. Σπίρτζη για το θέμα της εγγραφής των πτυχιούχων του Τμήματος στο Τ.Ε.Ε.Την Πέμπτη πραγματοποιήθηκε συνάντηση εκπροσώπων του Τμήματος Μηχανικών Επιστήμης Υλικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και εκπροσώπων των φοιτητών με τον Πρόεδρο της Διοικούσας Επιτροπής του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας, Χ. Σπίρτζη για το θέμα της εγγραφής των πτυχιούχων του Τμήματος στο Τ.Ε.Ε.Την Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε νέα συνάντηση του Πρύτανη Καθηγητή Τρ. Αλμπάνη και του Αντιπρύτανη Καθηγητή Ι.Λαγαρή εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, του Προέδρου του Τμήματος Μηχανικών Επιστήμης Υλικών Καθηγητή κ. Β. Καλπακίδη, του Προέδρου κ. Γ. Ρεκατσίνα και Αντιπροέδρου κ. Χ. Παπαβρανούση εκ μέρους των μελών της Διοικούσας Επιτροπής του Τεχνικού Επιμελητηρίου - Περιφερειακό Τμήμα Ηπείρου, δύο προπτυχιακών φοιτητών και μίας αποφοίτου του Τμήματος, με τον Πρόεδρο της Διοικούσας Επιτροπής του Τ.Ε.Ε., κ. Χ. Σπίρτζη στα γραφεία του Τ.Ε.Ε. στην Αθήνα.Υποβλήθηκε εκ νέου το αίτημα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων για άμεση εγγραφή των αποφοίτων του Τμήματος Μηχανικών Επιστήμης Υλικών στο μητρώο μακρά συζήτηση, ο Πρόεδρος κ. Χ. Σπίρτζης κατέληξε στην ακόλουθη πρόταση την οποία προτίθεται να εισηγηθεί σε επόμενη Συνεδρίαση της Διοικούσας Επιτροπής του Τ.Ε.Ε.«Η Διοικούσα Επιτροπή του Τ.Ε.Ε., μετά την αίτηση του Τμήματος Μηχανικών Επιστήμης Υλικών, προτείνει τη μετονομασία αυτού του Τμήματος σε ‘Τμήμα Χημικών Μηχανικών και Μηχανικών Υλικών’. Αν αυτό γίνει αποδεκτό από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, η Διοικούσα Επιτροπή του Τ.Ε.Ε. θα προχωρήσει στην ένταξη των ήδη υπαρχόντων αποφοίτων του Τμήματος, καθώς και αυτών που θα προκύψουν μέχρι τη μετονομασία του, στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας, σύμφωνα με τις διαδικασίες του ΤΕΕ.».Το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων αναμένει την τελική απόφαση της Διοικούσας Επιτροπής ώστε να σταθμίσει τη στάση του και τις περαιτέρω ενέργειές του.

http://epirusgate.blogspot.com/2010/12/blog-post_6138.html

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι η βάση από 11-12000 θα πάει στις 17000 προς δόξαν της επιστημοσύνης και του μάρκετινγκ των επαγγελματικών δικαιωμάτων .

Link to comment
Share on other sites

BAS εχω δοσει αναλυτικα τις βασεις απο το 1999 εως σημερα.

Περαν απο 2 χρονιες συνεχως η βαση κινουταν περι των 13.000

η περισσοτερο. Οποτε αυτα που λες δεν ισχυουν και μαλλον βγαζουν

μια εμπαθεια...

 

Οσο για την μετονομασια το ΤΕΕ προτεινε Χημικων Μηχανικων και

Μηχανικων υλικων. Αναμενονται εξελιξεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.