Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Είμαι σε τεράστιο δίλημμα! Έχω μια ερώτηση; Ποιο τμήμα επιστήμης υλικών είναι καλύτερο;; Της Πάτρας ή των Ιωαννίνων;; Σας παρακαλώ βοηθήστε με...

Τα Ιωάννινα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να πάρουν επ. δικαιώματα. 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα! Είμαι σε τεράστιο δίλημμα! Έχω μια ερώτηση; Ποιο τμήμα επιστήμης υλικών είναι καλύτερο;; Της Πάτρας ή των Ιωαννίνων;; Σας παρακαλώ βοηθήστε με...

 

 

 

 

Το τμημα της Πατρας ειναι 4ετες και θα ελεγα οτι ειναι ενα υβριδιο φυσικου-χημικου φυσικα με εμφαση στην επιστημη των υλικων.

Το τμημα των Ιωαννινων ειναι 5ετες ουσιαστικα ειναι πολυτεχνικο με αρκετα κοινα μαθηματα με αλλες πολυτεχνικες σχολες και

υποχρεωτικη διπλωματικη εργασια.

 

Αν εχεις αποφασισει να σπουδασεις αυτο το αντικειμενο θα ελεγα να σπουδασεις σε αυτο το τμημα που θα σου βγουν φθηνοτερα

οι σπουδες.

 

Κανένα . Μην πας σε σχολή χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα , μόνο και μόνο γιά να λες ότι πέρασες σε πανεπιστήμιο .

 

Ενω πχ αν πηγαινε σε μια σχολη ΠΜ η ΜΜ θα ετρωγε τα ΕΔ η θα τα χρησιμοποιουσε για να ζεστανει το σπιτι του...

 

Το αντικειμενο παγκοσμιως εχει τερραστια ζητηση και εφοσον η Ελλαδα ειναι καμμενο χαρτι για τα περισσοτερα

αντικειμενα πλεον θα ελεγα οτι αξιζει να σπουδασει κανεις κατι τετοιο. Τολμω να πω οτι με ενα πτυχιο επιστημης

των υλικων η μηχανικων επιστημης υλικων κανεις εχει περισσοτερες διεξοδους για αποκατασταση στο εξωτερικο

σε σχεση με αλλα πιασαρικα ελληνικα πτυχια/διπλωματα.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

[quote name="MScEng" post="578479" timestamp="

 

 

Ενω πχ αν πηγαινε σε μια σχολη ΠΜ η ΜΜ θα ετρωγε τα ΕΔ η θα τα χρησιμοποιουσε για να ζεστανει το σπιτι του...

 

Το αντικειμενο παγκοσμιως εχει τερραστια ζητηση και εφοσον η Ελλαδα ειναι καμμενο χαρτι για τα περισσοτερα

αντικειμενα πλεον θα ελεγα οτι αξιζει να σπουδασει κανεις κατι τετοιο. Τολμω να πω οτι με ενα πτυχιο επιστημης

των υλικων η μηχανικων επιστημης υλικων κανεις εχει περισσοτερες διεξοδους για αποκατασταση στο εξωτερικο

σε σχεση με αλλα πιασαρικα ελληνικα πτυχια/διπλωματα.

 

Ε,δε νομίζω κάτι περισσότερο θα έκανε σιγουρα. Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα και μη τα τσουβαλιαζουμε όλα.

Και δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την προοτροπη για το εξωτερικό.. Ρωτάς τον άλλο άμα θελει να πάει; Και γιατί σώνει και καλα οποίος σπουδάζει πρέπει μετά να αναζητά την τύχη του έξω; Υπαρχει κόσμος που δουλεύει Ελλάδα και έχει πάει καλά. Να τα λέμε και αυτά όχι μόνο απογοήτευση...

Link to comment
Share on other sites

Ε,δε νομίζω κάτι περισσότερο θα έκανε σιγουρα. Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα και μη τα τσουβαλιαζουμε όλα.

 

Δεν ενδιαφερομαι να μπω σε καμια αντιπαραθεση. Αρκει κανεις να διαβασει μερικα νηματα στο φορουμ και θα καταλαβει

πολλα για το τι μπορει να κανει σημερα με οσα ΕΔ και να εχει στον τεχνικο κλαδο. Σιγουρα ειναι πολυ καλο να εχει κανεις

ΕΔ αλλα σε μεγαλο βαθμο στις μερες μας αυτη η συζητηση αναγεται στην σφαιρα της φιλολογιας/φιλοσοφιας κοινως να

εχουμε να λεμε..

 

 

 

Και δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την προοτροπη για το εξωτερικό.. Ρωτάς τον άλλο άμα θελει να πάει; Και γιατί σώνει και καλα οποίος σπουδάζει πρέπει μετά να αναζητά την τύχη του έξω; Υπαρχει κόσμος που δουλεύει Ελλάδα και έχει πάει καλά. Να τα λέμε και αυτά όχι μόνο απογοήτευση...

 

 

 

Δεν διαφωνω με αυτα που λες, αλιμονο. Σε καθε περιπτωση ομως ας ειμαστε ρεαλιστες και ετσι αν θελει κανεις να

ασχοληθει με το αντικειμενο που σπουδασε κατα βαση ειναι αναγκασμενος να ψαξει την τυχη του εκτος. Και αυτη

η συζητηση εχει να κανει με τα δεδομενα της χωρας και οχι τοσο με τα ΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Σχολή χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα είναι οπωσδήποτε μεγάλο μειονέκτημα ακόμη και στην ελλάδα της κρίσης, πρακτικά και ωμά μηχανικός υλικών στην ελλάδα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν παίζει να απασχοληθεί πάνω στο πτυχίο του

Link to comment
Share on other sites

MScEng, έχουν περάσει τρία χρόνια απ' όταν άνοιξες το θέμα. Αν θες βέβαια να απαντήσεις και δε θεωρείς αδιάκριτη την ερώτησή μου, εργάζεσαι σήμερα πάνω στο αντικείμενο που σπούδασες (και αν ναι, πού; βιομηχανία π.χ. isomat;) ή σε άλλο τομέα;

Link to comment
Share on other sites

MScEng, έχουν περάσει τρία χρόνια απ' όταν άνοιξες το θέμα. Αν θες βέβαια να απαντήσεις και δε θεωρείς αδιάκριτη την ερώτησή μου, εργάζεσαι σήμερα πάνω στο αντικείμενο που σπούδασες (και αν ναι, πού; βιομηχανία π.χ. isomat;) ή σε άλλο τομέα;

 

Απασχολουμαι στην ερευνα οπως και  ενα μεγαλο ποσοστο των αποφοιτων. Σημαντικο ρολο σε αυτο παιζει σιγουρα η δυσκολια να βρει κανεις απασχοληση στον ιδιωτικο τομεα στην Ελλαδα αλλα κυριως ειναι τετοια η φυση του αντικειμενου που υπαρχουν πολλες ευκαιριες και ερευνητικα προγραμματα διαθεσιμα.

 

Δεν θελω να παραμυθιασω κανενα μαθητη ουτε να πω οτι το αντικειμενο αυτο ειναι το ιδανικο η κατι τετοιο. Προφανως αντιλαμβανομαι το μεγαλο μειονεκτημα της ελλειψης ΕΔ αλλα βλεπω τα πραγματα λιγο διαφορετικα. Ομως σε καθε περιπτωση η επιστημη των υλικων εχει παρον και φυσικα λαμπρο μελλον κυριως στο εξωτερικο αλλα και καποιες ευκαιριες στην Ελλαδα. Αν συμβουλευα εναν δικο μου ανθρωπο που επροκειτο να συμπληρωσει μηχανογραφικο και ειχε πολλα μορια θα τον ενθαρρυνα να δηλωσει ΗΜΜΥ η Μηχανολογων Μηχανικων. Αν παλι

ειχε μορια να μπει μαθηματικο η φυσικο θα του συνεστεινα να δηλωσει ειτε το τμημα Μηχανικων επιστημης υλικων ειτε το Επιστημης υλικων.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Materials science θεωρείτε απο τα δυσκολότερα πτυχία στον κόσμο λόγω της ιδιότητας να κινείται μεταξύ science & engineering. Σαφώς και δεν είναι ερευνητικό. Αυτό απαιτεί άλλου είδους εξειδίκευση/εκπαιδευση. Ο χώρος εργασίας είναι σε πολλούς τομείς εξειδίκευσης. Materials Selection, testing, failure analysis, materials development, είναι μόνο μερικά απο αυτά. Μισθολογικά ξεπερνάνε κατα πολύ τους κλασσικούς μηχανικούς επειδή το αντικείμενο είναι αυτόματα εξειδικευμενο.   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.