Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

Το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι οι πολλές αναδυόμενες ηδικότητες αλλά οι πολλοί μηχανικοί και επιστήμονες που θέλουν μηρίδιο στην πίτα. Από όλους αυτούς που τώρα σπουδάζουν και κορδόνονται για την μεγάλη τους...σχολή, εγώ σας λέω υπεύθυνα ότι ένα 10 % αξίζει. Γιατί είναι ψώνια και σκέφτονται μόνο το κοινωνικό στάτους. Ούτε μια βίδα δεν ξέρουν να καρφώσουν. Βάλτους και ένα πρακτικό πρόβλημα πέρα από τα αναμενόμενα, κάτι απρόβλεπτο και σηκώνουν όλοι τα χέρια ψηλά. Ξέρω πολλούς "μηχανικούς" που την λύση τους την έδωσε Φυσικός ή μάστορας για αυτό καλύτερα ας χαμηλόσουμε τους τόνους.

Οι νέες ειδικότητες χρειάζονται, είναι η φυσική εξέλιξη των πραμάτων,η τεχνολογία προχωράει, η γνώση συσορέβεται, νέες περιοχές της Επιστήμης δημιουργούνται, διηπηστημονικές πολλές φορές, δεν είναι δυνατό η Ελλαδίτσα να κινείται με τα δεδομένα της δεκαετίας του 80 που όλα τα έκανε ένας μηχανολόγος και ένας πολιτικός. Καταπληκτικές αυτές οι καινούργιες ηδικότητες που λεν τα παλικάρια αλλά υπερβολικά πολλοί οι εισακτέοι ρε εσείς. Είναι δυνατό να παίρνει 120 άτομα το χρόνο στα Γιάννενα για να κάνουν υλικά; Και με τόσο χαμηλή βάση είναι μαθηματικά βέβεο ότι το 95% των ατόμων εκεί μέσα δεν θα μπορεί να αποδόσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σωστό σε βρίσκω...

αλλά εάν δεν πάρει η κάθε σχολή 120+ σπουδαστές πως θα σπουδάζουν όλοι ??

και φτάσαμε στην απαξίωση ...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι οι πολλές αναδυόμενες ηδικότητες αλλά οι πολλοί μηχανικοί και επιστήμονες. Από όλους αυτούς που τώρα σπουδάζουν και κορδόνονται για την μεγάλη τους...σχολή, εγώ σας λέω υπεύθυνα ότι ένα 10 % αξίζει.

 

Εδώ όμως γεννιέται μια απορία: Τι κάνει κάποιον μηχανικό? Η ευφυία του να λύνει πρακτικά προβλήματα ή το να πιάνεις σωστά το κατσαβίδι?

Άσε που αν πράγματι μόνο το 10% πρέπει να είχαν εισαχθεί σε Πολυτεχνεία, τότε μάλλον και το 10% αυτού του foroum (αν μπορεί να θεωρηθούν τα μέλη αυτού του foroum αντιπροσωπευτικό δείγμα) αξίζει να θεωρούνται μηχανικοί...

Τι χαρακτηριστικά δλδ έχει ο καλός μηχανικός? Να έχει δουλέψει οικοδομή? Να είναι ξανθός, ψηλός? Να είναι μυταράς? Να είναι απλά το geek του λυκείου? Να έχει ήδη ο πατέρας του ενα καλό τεχνικό γραφείο με ωραία πελατεία? Δλδ κάποιο φτωχόπαιδο που δεν είναι και ωραίο μαγκάκι αλλά έχει εφυία, δε μπορεί να τα καταφέρει?

Μήπως λοιπόν βιαζόμαστε να υποτιμήσουμε πολλούς μηχανικούς (ή ''μηχανικούς'')?

 

Υ.Γ. Την ερώτηση την έθεσα εγώ που πολλές φορές σε αυτό το foroum έχω αμφισβητήσει και έχω αμφισβητηθεί... Ακόμα και τώρα δε ξέρω αν είμαι αρκετά καλή για Μηχανικός... Ίσως να εκτίμησα λάθος τις δυνατοτητές μου... Αλλά σίγουρα δεν έγινα Μηχανικός για το κυριλίκι και τα καλά λεφτά... Ήξερα τι είναι ο μηχανικός και τι ζόρια τραβάει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίζουμε τον ρόλο του δικαστή και του δήμιου ταυτόχρονα. Η επιστήμη των υλικών είναι μια ιδιαίτερη ειδικότητα που ανήκει στο Science και οχι στο engineering. Τώρα ο τίτλος μηχανικοί μπήκε για να μεταφράσει το materials science and engineering που στο εξωτερικό ορίσει ενα μεικτό πτυχίο. Το ότι δεν έχουμε αγορά εργασίας για την ειδικότητα αυτή είναι γνωστό. Το εαν θα πρέπει να δημιουργήσουμε πλασματική είναι άλλο θέμα. Σε γενικές γραμμές το materials science στο εξωτερικό έχει υψηλότερη βαση σε σχέση με Engineering Degrees. Οι απόφοιτοι συνήθως πάνε στο RD εταιρειών. Το οτι δεν έχουμε εταιρείες που πληρώνουν RD ή έχουμε, πχ του χαλυβάδες που χρησιμοποιούν ειδικότητες όπως Χημ Μηχ είναι το κουφό της υπόθεσης. Στον ιδιωτικό χώρο συνήθως μπλέκουν με welding, material selection, quality control, failure analysis, κλπ. Μιλάμε για πολύ καλά λεφτά. Στην Ελλάδα θα μπορούσαν όχι παραπάνω απο 50 τον χρόνο να επιβιώσουν με αξιοπρέπεια.

Link to comment
Share on other sites

" επιστήμη των υλικών είναι μια ιδιαίτερη ειδικότητα που ανήκει στο Science και οχι στο engineering "

 

Well said. Κάποιος πρέπει να βάλει τάξη στην τρικυμία εν κρανίω μερικών...

Link to comment
Share on other sites

@Ροδοπουλος:

 

I beg to differ. Η επιστημη των υλικων/μηχανικη ειναι διεπιστημονικος

κλαδος και απαιτει καλη γνωση χημειας, φυσικης και μηχανικης.

Στο εξωτερικο η ονομασια ειναι materials science engineering

που ουσιαστικα καλυπτει το επιστημονικο κομματι της ειδικοτητας

αλλα και το εφαρμοσμενο κομματι που εχει ως στοχο να παραξει

νεα τεχνολογικα υλικα. Υπαρχουν επιστης τετοιου ειδους σχολες

με ονομασια metallurgy engineering and materials engineering

που αποτελουν την εξελιξη των μεταλλειολογων μεταλλουργων.

Τελος εχουμε φυσικα και τμηματα materials science.

 

Δεν μπορει να μελετας την επιστημη των υλικων χωρις να

ασχολεισαι με το applied κομματι το κομματι της τεχνολογικης

εφαρμογης.

 

Να προσθεσω οτι περαν των κλασικων υλικων οι Μηχανικοι των Υλικων

ασχολουνται με πολυμερη, ηλετρονικα υλικα, κεραμικα, συνθετα, υβριδικα

κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ελληνική νοοτροπία θα μας φάει να διαχωρίζουμε τα σάιες από τα ενγινέερινγκ στο πτυχίο και να βάζουμε ταμπέλες. Για αυτό φαληρήσαμε, κάτσαμε στους τίτλους και χάσαμε την ουσία. Δεν υπάρχουν ταμπέλες, σκοπός είναι η συνεργασία των επιστημόνων, η εξηδίκευση, η δια βίου μάθηση και η ανάδειξη προσωπικοτήτων. Σε ένα σύνθετο τεχνικό έργο για να γίνει σωστή δουλειά θα πρέπει να πέσουν υπογραφές από ένα κάρο επιστήμονες ο καθένας εξειδικεμένος στον τομέα του. Γιατί να μην πάρουν και δηκαιώματα μηχανικού τα παιδιά; Θα χαλάσουν μήπως την κλίκα σε κάποιους; Να μετράει ας πούμε και η δική τους γνώμη στην επιλογή υλικών σε μια κατασκευή, σε μια διάταξη, σε ένα προιόν. Προσωπικά ποτέ δεν ήμουν οπαδός των μονοπωλίων.

Link to comment
Share on other sites

MScEng , σου έχω πεί ότι δεν έχω κάτι μαζί σας .

Απλά με την παράθεση των στοιχείων θέλω να δείξω πόση σημασία έχουν τα ΕΔ στην επιλογή του μηχανογραφικού των υποψηφίων και κατά συνέπεια στις βάσεις των σχολών .

Ουσιαστικά είναι θέμα μάρκετινγκ .

Το τι θα κάνουν όταν αποφοιτήσουν είναι πολύ μακριά γιά τους 18άρηδες .

 

Επίσης θέλω να σε ρωτήσω με τις άλλες 2 σχολές τι κοινά έχετε και που διαφέρεται και τώρα και πριν την μετονομασία σας .

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω εχω τιποτα μαζι σου,διαλογο κανουμε!

 

Οι σχολες επιστημης των υλικων Πατρας και επιστημης και

τεχνολογιας υλικων Κρητης ειναι 4ετεις σχολες. Τωρα οσον

αφορα το προγραμμα σπουδων τους θα πω την αποψη μου

που ισως να ειναι λανθασμενη. Οι σχολες αυτες λοιπον

πιστευω οτι εχουν πιο επιστημονικο χαρακτηρα και δεν

δινουν τοση εμφαση στην πραξη.

 

Το τμημα ΜΕΥ εχει ενα προγραμμα σπουδων ομοιο με

αλλων σχολων μηχανικων ενω τα αλλα δυο τμηματα θυμιζουν

ενα κραμα φυσικων-χημικων.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε φιλε μου να σου πω και εγω την αποψη μου.

 

Η σχολη η δικια σου οπως και πολλες αλλες ειναι το αποτελεσμα της τσαπατσουλιας και της ανοργανωσιας του Ελληνικου κρατους.

 

Στην Ελλαδα αντι να ανοιγει μια σχολη και αμεσα να υπαρχουν τα επαγγελματικα δικαιωματα με ΦΕΚ, αντιθετως ανοιγει μια σχολη και τα εππαγγελματικα δικαιωματα παραπεμπονται στο μελλον. Και επειδη στην Ελλαδα ουδεν μονιμοτερον του προσωρινου η κατασταση μενει ετσι...

 

Τωρα οσον αφορα την ουσια του θεματος. Εγω θεωρω πως ως σχολη εισαστε σε πολυ ασχημη μοιρα στο κομματι της αποδοσης επαγγελματικων δικαιωματων. Αυτο εξαιτιας τριων κυριως λογων :

 

1) Στον τεχνικο κλαδο εχει πεσει μεγαλη πεινα αρα ισχυει το "οσο λιγοτεροι-τοσο καλυτερα"

 

2) Επαγγελματικα δικαιωματα δεν εχουν δωθει σε καμμια νεα σχολη-ως αυτοτελη οντοτητα-

εδω και 80 χρονια. Αρα θα πρεπει να ενταχθειτε σε καποια απο τις βασικες σχολες του

ΤΕΕ-κατι που υποχρεωτικα σημαινει αλλαγη προγραμματος σπουδων σε μεγαλο βαθμο ,

πολλα πολλα χρονια υπομονη και πιθανον μετονομασια της σχολης. Να ξερεις πως αυτο

θα ειναι εξαιρετικα δυσκολο κυριως λογω των καθηγητικων συμφεροντων στην σχολη

σας-οι οποιοι προφανως θα βαλουν τα δικα τους συμφεροντα πανω απο τα δικα σας.

 

3) Το αντικειμενο της σχολης σας μου ακουγεται πολυ εξειδικευμενο. Απόσον γνωριζω η

επιστημη των υλικων ως επιστημονικο αντικειμενο καλυπτεται μακροσκοπικα απο τους

Μηχανολογους Μηχανικους και μικροσκοπικα απο τους Χημικους Μηχανικους. Τωρα που

θα καταφερετε να "σφηνωθειτε" εσεις αναμεσα εκει δεν μπορω να το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.