Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι αν υποθεσουμε οτι ενα 40% με 50% ΜΠΔ ειναι πραγματικα

καλοι και οι υπολλοιποι παπαγαλακια τοτε ενα ποσοστο ανεργιας 30%

δεν ειναι καθολου ασχημα. Για να μην τρελαθουμε οπως σε ολες τις σχολες

ετσι και σε αυτη πιστευω οτι πολλοι παιρνουν πτυχιο παπαγαλιζωντας ειτε

με σκονακια κτλ κτλ.

 

Η αγορα εργασιας τεινει να εχει περισσοτερο εκτιμηση στα προσωπα

παρα στα πτυχια και τα διπλωματα...Τα τελευταια λενε λιγα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α καλά, μόνο 2000 ευρώ? Και λίγα λες...

Μίλαγα τις προάλλες με εναν ΜΠΔ, ήταν για λύπηση το άτομο...Ζει στην κοσμάρα... Πιστεύει στις ΣΣΕ, στο 8ώρο και σε άλλα τέτοια παραμύθια...

Βρε Βαγγέλη τι θα έλεγε ο Κουικόγλου? Ότι έξω τα πράγματα δε είναι αγγελικά???

 

Δεν τον έχω ακόμα τον Κουικογλου...και δεν λέω οτι θα βρώ αμέσως δουλειά!Λέω οτι σε επίπεδο γνώσεων είμαι ίσος με ενα ΜΜ(ακαδημαικά, το τονίζω) και έτσι αντιμετωπίζομαι.Που είναι το τραγικό?Στο 8ωρο ούτε εγω πιστεύω...πέρσι χτύπαγα 12ωρο στο διάβασμα...

Δείτε και αυτό http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12305&subid=2&pubid=28142

Link to comment
Share on other sites

Στο 8ωρο ούτε εγω πιστεύω...πέρσι χτύπαγα 12ωρο στο διάβασμα...

 

Αποτίναξε αμέσως από πάνω σου το Λύκειο...

 

Άλλο να δουλεύεις στο ιδιωτικό τομέα 12ωρό και άλλο να διαβάζεις σα μαθητής 12ωρες...

Link to comment
Share on other sites

Ο vaggelhs92 όταν αποφοιτήσει τελειώσει με στρατό κλπ και βγει στην αγορά εργασίας τότε θα ψάξει να βρει στο forum τις δημοσιεύσεις που αυτές τις ημέρες γράφει.

 

Θα δει πόσο θα τον έχουν άλλαξει σαν άθρωπο τόσο οι σπουδές του όσο και οι συνθήκες που θα επικρατούν τότε. Θα τον προσγειώσουν.

Και αν σε κάποια συνέντευξη για δουλειά η απάντηση είναι αρνητική (σε όλους συμβαίνει αυτό) τότε θα προσγειωθεί ανώμαλα.

Link to comment
Share on other sites

Και αν σε κάποια συνέντευξη για δουλειά η απάντηση είναι αρνητική (σε όλους συμβαίνει αυτό) τότε θα προσγειωθεί ανώμαλα.

Τόσο καιρό αυτό προσπαθώ να του πω...Ότι η προσγείωση θα είναι τόσο ανώμαλη που μετά ο ίδιος θα τα βάζει με τον ευατό του...

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικα οσο καλος και να εισαι θα φας καμια 10αρια "πορτες" σε συνεντευξεις

πρωτου σε προσλαβουν καπου...

Link to comment
Share on other sites

Ο vaggelhs92 όταν αποφοιτήσει τελειώσει με στρατό κλπ και βγει στην αγορά εργασίας τότε θα ψάξει να βρει στο forum τις δημοσιεύσεις που αυτές τις ημέρες γράφει.

 

Θα δει πόσο θα τον έχουν άλλαξει σαν άθρωπο τόσο οι σπουδές του όσο και οι συνθήκες που θα επικρατούν τότε. Θα τον προσγειώσουν.

Και αν σε κάποια συνέντευξη για δουλειά η απάντηση είναι αρνητική (σε όλους συμβαίνει αυτό) τότε θα προσγειωθεί ανώμαλα.

 

Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι...είπα εγω οτι θα γίνω και γαμω τους μηχανικούς και οτι όλοι οι άλλοι θα φάτε τη σκόνη μου?Το μόνο που κάνω είναι να καταθέτω στοιχειώδη πράγματα για τη σχολή μου, και να προσπαθώ να πείσω για το αντικείμενο μου!Με "θάβετε" επειδή βγάζω ορισμένες έρευνες?Ο καθένας πιστεύει οτι θέλει, εγω έγινα μηχανικός γιατί αυτό ήθελα να κάνω στη ζωή μου, αυτό και τίποτα άλλο.Το αν θα βρώ δουλειά θα με απασχολήσει σε λίγα χρόνια.Μέχρι τότε θα εκτιμούσα αν μου λέγατε τι επικρατεί τώρα, χωρίς να νομίζετε οτι επειδή έχω τη "τζίφρα"(όπως και εσείς) νομίζω πως έχω λύσει το πρόβλημα της ζωής μου, και να εξαπολύετε επιθέσεις λέγοντας 'θα προσγειωθείς' ή 'δεν έχεις ιδέα τι επικρατεί στην αγορά εργασία'.ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!!!

 

Τόσο καιρό αυτό προσπαθώ να του πω...Ότι η προσγείωση θα είναι τόσο ανώμαλη που μετά ο ίδιος θα τα βάζει με τον ευατό του...

 

Νομίζεις πως πιστεύω οτι εξασφαλίστηκα?Για το αντικείμενο μου θέλω να πείσω, αυτός είναι ο μόνος λόγος που γράφω, με παρεξηγήσατε όλοι σας.

 

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ,ilias

Link to comment
Share on other sites

εγω έγινα μηχανικός γιατί αυτό ήθελα να κάνω στη ζωή μου, αυτό και τίποτα άλλο.Το αν θα βρώ δουλειά θα με απασχολήσει σε λίγα χρόνια.

 

Εδω φάσκεις και αντιφάσκεις...

1. Γιατί ενώ είσαι ακόμα φοιτητής αποκαλείς τον ευατό σου μηχανικό...

2. Λες ότι δε σε απασχολεί από τώρα αν θα βρεις δουλειά ενώ ήδη υπερμάχεσαι τα ΕΔ που ακόμα δε έχεις πάρει...(???)

3. Υπερασπίζεσαι τη σχολή σου ενώ ακόμα δε έχεις περάσει μία εξεταστική...

4. Θες να υπερασπιστείς την ακαδημαική ισότητα των ΜΠΔ και των ΜΜ ενώ δε ξέρεις καν ποιοί είναι οι καθηγητές στη σχοή σου (με το να λες δε έχω ακόμα Κουικόγλου δε δικαιολογεί το γεγονός ότι δε ξέρεις ποιος είναι ο Κουικόγλου...)

5. Γιατί ενώ παραδέχεσαι ότι δεν έχεις ιδέα τι παίζεται στην αγορά εργασίας, επικαλείσαι μια αμφισβητούμενη έρευνα για να πεις ότι οι ΜΠΔ έχουν πολύ μικρή ανέργεια...

6. Τέλος, αν το μόνο που σε νοιάζει είναι η τζίφρα που ΘΑ (πρόσεξε ΘΑ) αποκτήσεις, τότε μη σε νοιάζει τίποτα...

 

Μήπως λοιπόν αντί να τρελαίνεσαι και να ακους εμένα και κάποιους άλλους σαν και μένα, να αφοσιωθείς στο διάβασμα, να πάρεις σε 5 χρόνια το δίπλωμα σου, και τότε να σε απασχολούν όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

εγω έγινα μηχανικός γιατί αυτό ήθελα να κάνω στη ζωή μου, αυτό και τίποτα άλλο.

 

Ακόμα δεν έγινες μηχανικός. Σπουδάζεις για να γίνεις. Δεν λέω ότι δεν θα γίνεις αλλά ότι δεν είσαι ακόμα μηχανικός αφου ακόμα σπουδάζεις.

 

χωρίς να νομίζετε οτι επειδή έχω τη "τζίφρα"(όπως και εσείς) νομίζω πως έχω λύσει το πρόβλημα της ζωής μου,

 

Αντίστοιχα με το παραπάνω ΘΑ έχεις την τζίφρα, δεν την έχεις ακόμα.

 

Αυτά γράφεις και για αυτό σου γράφω και γενικότερα σου λέμε ότι θα προσγειωθείς ανώμαλα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, αν δικαιουμαι να σας αποκαλω ετσι, πιστευω οτι την πεφτετε

στον νεαρο φιλο μας χωρις λογο. Ισως βλεπει τα πραγματα λιγο ιδεατα

λογω ηλικιας αλλα υπερασπιζεται την σχολη του και τις επιλογες του

και ειναι πολυ καλο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.