Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος στην δήλωση μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες για την υπευθυνότητα που οφείλει να έχει κάθε μηχανικός στη δουλειά που κάνει και, πολύ περισσότερο, στην υπεύθυνη δήλωση που υπογράφει.

 

Στο άλλο, όμως, θέμα διατηρώ τις αμφιβολίες μου εάν θα θα μπει τάξη, γιατί η πρακτική, που έχει επικρατήσει μέχρι σήμερα, είναι πολύ δύσκολο, έως αδύνατο, να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μα.. είναι ερώτηση αυτή;

Ποιος, από εμάς που ρωτάς, μπορεί να σου απαντήσει;

 

Εάν εννοείς ότι, εκ των υστέρων διαπιστώσει ο μηχανικός ότι δήλωσε εσφαλμένα ότι το ακίνητο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ενώ δεν είναι, η δήλωση αυτή μπορεί να έχει πολύ σοβαρές συνέπειες για τον μηχανικό. Άλλωστε, αυτό το θέμα άνοιξε με ανάλογη ερώτηση άλλου συναδέλφου και αν το διαβάσεις θα μάθεις πολλά γύρω από τις σχετικές συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

εννοούσα εαν είναι λάθος το

"άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση"

 

και το σωστό είναι

"άρτιο κατά παρέκκλιση και οικοδομήσιμο"

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή την ερώτηση, η δεύτερη διατύπωση είναι η σωστή εάν δεν προβλέπεται διαφορετική οικοδομησιμότητα στην παρέκκλιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημερα συναδελφοι, σε τοπογραφικο για αιτηση χρησης γης στη δηλωση 651/77 μου ξεφυγε το δεν στην φραση "δεν εμπιπτει σε περιοχη λειτουργιας εθνικου κτηματολογιου. Πως μπορω να το διορθωσω και ποσο σοβαρο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Το διορθώνεις με αντικατάσταση στην υπηρεσία που το κατέθεσες. Σοβαρότητα δεν νομίζω ότι έχει μιας και η λειτουργία ή όχι του κτηματολογίου ΔΕΝ επηρεάζει την αρτιότητα που δηλώνεις με την 651

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας σε μια απορία που έχω. Δεν αφορά ακριβώς τη δήλωση, αν και πιστεύω ότι την επηρεάζει...
Να επισημάνω ότι οι γνώσεις μου πάνω στη σύνταξη τοπογραφικών είναι ελλειπής.
Ωστόσο, είμαι αρχιτέκτονας και θεωρώ ότι για κάθε τι που απεικονίζω σε ένα σχέδιο/μελέτη που υπογράφω φέρω την ευθύνη.

Έχω στα χέρια μου δύο τοπογραφικά συμβολαίων, για δύο διαφορετικά οικόπεδα απέναντι και διαγώνια το ένα από το άλλο, του ιδίου ιδιοκτήτη.
Στο ένα τοπογραφικό έχει αποτυπωθεί δρόμος με το χαρακτηρισμό "ανυλοποίητος κοινοτικός δρόμος"
και το 2ο (πιο προσφατο)  αποτυπώνεται δρόμος με το χαρακτηρισμό "κοινοτικός δρόμος"

Δεν υπάρχει πολεοδομική μελέτη που να χαρακτηρίζει τον δρόμο και να προσδιορίζει τη θέση του (κατά την υλοποίηση του σταμάτησε στην σκεπή ενός σπιτιού)!
Στο δήμο λένε ότι σε μια αποτύπωση φαίνεται ένα μονοπάτι... αλλά δεν υπάρχει εγκεκριμένο ρυμοτομικό.

Εμένα μου "βρωμάει" η υπόθεση γιατί αυτός ο υποτιθέμενος δρόμος στα υπόλοιπα 3 συμβόλαια των οικοπέδων που βρίσκονται εκατέρωθεν δεν αναφέρεται καθόλου...

και συγχρόνως δημιουργεί το απαιτούμενο "μέτωπο" για το 1 από τα 2 οικόπεδα που είναι τυφλό.

 

Ο χαρακτηρισμός των οδών εμπίπτει στο "καθ' υπόδειξη του ιδιοκτήτη"?

Και δε φέρει καμία ευθύνη ο μηχανικός για τον λάθος χαρακτηρισμό?
Όταν μίλησα μαζί του μου είπε ότι εγώ έδειξα ότι μου υπέδειξε ο ιδιοκτήτης,

και τον ρώτησα "αν δηλαδή σου έλεγε ότι μπροστά στο οικόπεδο του έχει θάλασσα θα έδειχνες θάλασσα?" και μου απάντησε "ΝΑΙ"

Πραγματικά, με τόση σοβαρότητα συντάσσονται τα τοπογραφικά για τα συμβόλαια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.