Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος στην δήλωση μηχανικού


Recommended Posts

Είναι του Charlie, αν θυμάμαι καλά.

 

Με την ευκαιρία, έχω κουραστεί να βάζω ετικέτες στα θέματα, τουλάχιστον, που διαβάζω, τα οποία συστηματικά, πλέον, δεν έχουν, αν και ανοίγουν από έμπειρους συναδέλφους.

 

Μήπως πρέπει να γίνει μια γενική σύσταση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελάχιστοι είναι αυτοί που βάζουν ετικέτες..... οι περισσότεροι είναι "πέσε πίτα να σε φάω". Εγώ προσωπικά επειδή έχω κουραστεί προ πολλού.... βάζω όπου και όποτε το θυμηθώ...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση για το συγκεκριμενο θεμα. Αν η δηλωση του 651/77 περιεχει σφαλμα, το οποιο μπορει να εχει ποινικες και αστικες ευθυνες τοτε μπορει μετα απο παρελευση πενταετιας αν ο ιδιοκτητης δεν κανει καποια ενεργεια να παρταγραφει το αδικημα, μιας και στις περισσοτερες περιπτωσεις εχουμε πλημμελημα. Αν δηλαδη περασουν καποια χρονια και ο ιδιοκτητης διαπιστωσει οτι υπαρχει καποιο σφαλμα να μην μπορει να κυνηγησει το μηχανικο για παραδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

Με ένα νόμο που είχε ψηφιστεί μετά τις ζημιές από τους σεισμούς, προβλεπόταν ότι η ευθύνη του μηχανικού, για τις πράξεις του, τον ακολουθούσε μέχρι ... θανάτου.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι εννοεις το νομο Πεπονη του 95 ο οποιος αφορα σε οικοδομικα εργα και γενικοτερα κατασκευες. Επειδη εχει τυχει να μιλησω με δικηγορο εχω την αισθηση κατα μεγαλο ποσοστο οτι δεν ισχυει για τις συγκεκριμενες περιπτωσεις. Παραγραφονται αλλα και αλλα αδικηματα, βλεεπε καθε μερα, ποσο μαλλον ενα τετοιο θεμα. Ξνατονιζω οτι δεν προκειται για το νομο Πεπονη, ο οποιος ξεκαθαριζει οτι η αρχη μετρησης του λαθους μετραει απο τη μερα εμφανισης του λαθους. Δηλαδη αν σε μια οικοδομη εμφανιστει αστοχια μετα απο 14 χρονια π.χ. απο υπαιτιοτητα του μηχανικου, τοτε αρχιζει να μετραει ο χρονος μετα απο 14 χρονια για την εκδιωξη του σφαλματος.

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω οτι ειμαστε λιγο υπερβολικοι....ενα τυπογραφικο λαθος....που μπορει να γινει και απο καποιο σχεδιαστη που του εχουμε αναθεσει την δουλεια ή ακομα και να παει κατι στραβα στην εκτυπωση...ειπαμε δεν θα παει και φυλακη ο ανθρωπος...εξαλλου οποιος δινει τοσα λεφτα για αγορασει κατι το θεωρω χαζο και ανευθυνοτητα να μην παει στον δικο του μηχανικο και να κανει τουλαχιστον ενα τυπικο ελεγχο αν οχι ενα νεο τοπογραφικο...παντως με αυτην την λογικη οι περισσοτεροι μηχανικοι θα επρεπε να ειμασταν φυλακη...βεβαια αυτο δεν αναιρει την υπευθυνοτητα που πρεπει να δειχνουμε αλλα μεσα και σε λογικα ορια ανθρωποι ειμαστε...

Link to comment
Share on other sites

@giannisp

Προφανώς, δεν έχεις συνειδητοποιήσει τι σημαίνει υπεύθυνη δήλωση του ν. 651/77, όταν διακυβεύονται, με αυτήν, ολόκληρες περιουσίες.

 

Απλό ερώτημα. Πως θα αντιδρούσες εσύ, στην περίπτωση που ο τοπογράφος, στον οποίο ανέθεσες την αποτύπωση του οικοπέδου/γηπέδου που θέλεις να αγοράσεις και να επενδύσεις τις οικονομίες μιας ζωής, κάνει το "τυπογραφικό λάθος", κατ΄εσέ, και δηλώσει ότι το ακίνητο, που είναι ΜΗ οικοδομήσιμο, είναι οικοδομήσιμο. Προφανώς, θα θεωρήσεις ότι έκανε ένα ανθρώπινο λάθος και θα ... τον συγχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω περιπτωση χωριου οπου αλλα ελεγε ο πινακας ιδιοκτητων και αλλα το σχεδιο στο χαρτι οπου πολλοι μηχανικοι την πατησαν και δηλωνανε τοσα χρονια οικοπεδα τεμαχια που ηταν κανονικα εκτος σχεδιου και τωρα τρεχουν στα δικαστηρια. Μαλιστα ο ενας τοπογραφος σε συζητηση ειπε οτι τα παραταει τα τοπογραφικα γιατι εχει ξενερωσει με την ολη υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

@giannisp

Προφανώς, δεν έχεις συνειδητοποιήσει τι σημαίνει υπεύθυνη δήλωση του ν. 651/77, όταν διακυβεύονται, με αυτήν, ολόκληρες περιουσίες.

 

ΜΑΚΑΡ ελάχιστοι είναι αυτοί που συνειδητοποιούν τη σοβαρότητα της δήλωσης. Μην το ψάχνεις...

Εγώ χ*ζομαι κυριολεκτικά μην τυχόν και κάνω κανένα λάθος μέχρι και ...στα εμβαδά στους ημιυπαίθριους (δε συζητάω καν για να υπογράψω στατικά!) ή μήπως τυχόν αγνοώ κάποια παράμετρο του ΓΟΚ, γιατί ομολογώ ότι δεν έχω πρακτική εμπειρία αντικειμένου όση θα είχε ένας Πολιτικός ή Αρχιτέκτονας (αν και δια νόμου έχω τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με αυτούς στο συγκεκριμένο αντικείμενο), και ορισμένοι κοπανάνε σφραγίδες και βάζουν δηλώσεις 651, ελαφρά τη καρδία σαν να μη συμβαίνει τίποτα επειδή τους γάνωσαν το κεφάλι ότι είναι "παμμηχανικοί" και υπογράφουν τα πάντα...

Ε για αυτό ήρθε η ώρα να μπει επιτέλους μια τάξη στο θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.