Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Φορολογική Αντιμετώπιση Επιδότησης


Recommended Posts

Σωτήρη ευχαριστώ για την απάντηση αλλά σε μένα απραμένει η ερώτηση στην εκκαθαριστική ΦΠΑ που μπαίνει η επιδότηση. Επίσης η ερώτηση που έκανα σχετικά με το που πρέπει να γραφτεί η επιδότηση έχει να κάνει με εναν φορολογικό οδηγό για επιδοτήσεις (που τυχαίνει να βρήκα στο ιντερνετ το λινκ θα το βαλω αυριο) και έλεγε πως επιδοτήσεις για συγκεκριμένου τύπου πάγια δεν αποτελούν προσθετικό στο εισόδημα αλλά μειωτικό στα έξοδα. πρακτικά αν εγω βάλω στην περιοδική το 310 κελί δηλώνω περισσότερα ακαθάριστα έσοδα πράγμα που δεν είναι σωστό. επίσης δηλώνω και όλα τα έξοδα.

Αν Κκαταλαβαίνω σωστά πάντως είπες πως δεν γίνεται να μπει επιδότηση στο δεξί μέρος της δήλωσης. πρακτικά πως λύνουμε το πρόβλημα αυτό στα βιβλία μας?

επίσης αν κατάλαβα καλά αυτό το λινκ

http://www.epixeirisi.gr/?pgtp=1&aid=1195467998

θα πρέπει η απόσβεση να υπολογίζεται επί του όλου ποσού και μετά να αφαιρείται η επιχορήγηση, έχω καταλάβει σωστά?

συγγνώμη για την ταλαιπορεία αλλά μου φαίνεται παράδοξο να δηλώσω έσοδα που δεν είχα ( γιατί είναι σαν απλύστατα κάποιςο άλλος να ήρθε μαζί μου στο ταμείο και να μου έδωσε τα υπόλοιπα χρήματα και ο μαγαζάτορας να μου έκοψε εμένα απόδειξη μόνο για αυτό που πλήρωσα)

Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη αν καταχράζομαι τον χρόνο σας

 

Έψαξα τα όσα είπα ξανά και βρήκα το εξης στο ΠΟΛ. 1176/17.6.1998:

5. Εξάλλου, όπως πάγια έχει γίνει δεκτό από τη Διοίκηση, τα χρηματικά ποσά των επιδοτήσεων ή επιχορηγήσεων γενικά που καταβάλλονται από το Δημόσιο σε επιχειρήσεις γενικά, για αγορά πάγιων περιουσιακών στοιχείων (ανέργεση οικοδομών, αγορά μηχανημάτων κτλ.), δεν θεωρούνται προσθετικά στοιχεία των ακαθάριστων εσόδων, δηλαδή δεν προσαυξάνουν τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης, δεν θεωρούνται εισόδημα και δεν υπόκεινται σε φόρο αλλά αποτελούν μειωτικά στοιχεία του κόστους των παγίων αυτών στοιχείων (Σχετική η 1040321/10238/B0012/ΠOΛ. 1093/5.5.1992).

 

Το ερώτημα είναι αυτό πως μεταφράζεται στην περιοδική και αν είναι λάθος να μπει στο κελι 310 με αυτήν την λογική?

Το ίδιο και για την εκκαθαριστική.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για την καταχρηση του δικαιώματος να γράφω σε αυτό το φόρουμ.

 

(Σχετικά με τις αποσβέσεις είναι εμφανές ότι αποσβαίση γίνεται μόνο στην διαφορά - πως θα το γράψεις αυτό όμως στον πίνακα αποσβέσεων αν δεν φαίνεται η αφαίρεση?)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν και άλλες ΠΟΛ πιο φρέσκιες.

Αλλο ζήτημα η φορολογάι στον ΦΠΑ και άλλο η φορολογία εισοδήματος. Οτι αποτελεί εισροή ή εκροή για τη μια δεν αποτελεί ,αναγκαστικά και για την άλλη.

Στις δηλώσεις ΦΠΑ αποτυπώνουμε τα δεδομένα για την φορολογία στον ΦΠΑ , αν αυτά τώρα συμπίπτουν και με τα δεδομένα για την φορολογία εισοδήματος , είναι άλλο ζήτημα.

Κατά κανόνα (δηλ. συνήθως) συμπίπτουν. Αλλες φορές όμως διαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλες ΠΟΛ πιο φρέσκιες.

Αλλο ζήτημα η φορολογάι στον ΦΠΑ και άλλο η φορολογία εισοδήματος. Οτι αποτελεί εισροή ή εκροή για τη μια δεν αποτελεί ,αναγκαστικά και για την άλλη.

Στις δηλώσεις ΦΠΑ αποτυπώνουμε τα δεδομένα για την φορολογία στον ΦΠΑ , αν αυτά τώρα συμπίπτουν και με τα δεδομένα για την φορολογία εισοδήματος , είναι άλλο ζήτημα.

Κατά κανόνα (δηλ. συνήθως) συμπίπτουν. Αλλες φορές όμως διαφέρουν.

 

ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση Σωτήρη.

Οπότε μένουμε στους κωδικους που έχετε δώσει σε προηγούμενες δημοσιεύσεις.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση Σωτήρη.

Οπότε μένουμε στους κωδικους που έχετε δώσει σε προηγούμενες δημοσιεύσεις.

Ευχαριστώ και πάλι

 

Εγώ πάντως παιδιά σκέφτομαι ότι είναι λάθος να βάλουμε την απόσβεση των παγιών εχοντας αφαιρεσει την επιδότηση στο Ε3. Το σωστο θα ηταν, αν η επιδοτηση δηλωθει σαν ακαθαριστο εσοδο στο Ε1 (μπαίνει? που?), να αποσβεστει και ολόκληρο το παγιο στο Ε3 χωρις μειωσεις, αφου μου φαινεται πιο λογικο αυτο...

Γιατί;

Φρονώ ότι είναι πιο λογικό, αφού στο εκκαθαριστικο (και στην εκκαθαριστικη ΦΠΑ οπως προειπαμε) που θα μας ερθει αργότερα θα εχουμε δηλωσει στο Ε1 (επαναλαμβάνω αν δηλώνεται η επιδότηση στο Ε1)

 

ακαθαριστα εσοδα= "οτι εχουμε βγαλει" + "την επιδότηση" ,

και στο Ε3 θα εχουμε αποσβέσει την κανονική αξία των παγίων μείον την επιδότηση... Αυτό εκ των πραγμάτων μας μειώνει την αξία των παγίων που θα γλιτώναμε ως έξοδο στη φετινή δήλωση, ενώ αν δηλώσουμε την επιδότηση σαν έσοδο στην ουσία ανεβάζουμε τα ακαθάριστα έσοδα, μειώνοντας τα έξοδα (δηλαδή τις αποσβέσεις των παγίων)...

 

Δηλαδή πιστεύω ότι η απόσβεση των παγίων με την μείωση θα έπρεπε να γινοταν μόνο αν δε δηλώναμε την επιδότηση στο Ε1...

 

Κερδίζω κανέναν σύμμαχο σε αυτήν την άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπάνω θέματα είναι ξεκαθαρισμένα στη φορολογική νομοθεσία (φόρος εισοδήματος, ΦΠΑ, ΚΒΣ ).

Επομένως το τι πιστεύει , περί αυτών, ο καθένας από εμάς νομίζω ότι είναι περιττό.

Βέβαια ο καθένας στα φορολογικά του μπορεί να κάνει ότι επιθυμεί, αρκεί να αναλάβει και το βάρος των επιθυμιών του.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην κάνουμε τη ζωή μας πιο δύσκολη.

 

Ε3 (του οικονομικού έτους 2010.)

 

πεδίο 904

Θα μπει η επιδότηση.

 

πεδίο 811

Το σύνολο του καθαρού ποσού που δαπανήσαμε για την αγορά των παγίων. (χωρίς την αφαίρεση της επιδότησης)

 

πεδίο 543

Το ποσό των αποσβέσεων.

 

Το ποσό προς απόσβεση θα είναι αυτό που απομένει μετά την αφαίρεση της επιδότησης.

Π.χ. για αγορά 1000€ (άνευ ΦΠΑ), με επιδότηση 80%, θα έχουμε να αποσβέσουμε 200€.

Τώρα επειδή μιλάμε για software ή hardware, μπορούμε να αποσβέσουμε μέσα σε μία χρήση ανεξαρτήτως ποσού, αλλά μπορούμε και να αποσβέσουμε με συντελεστές από 24% έως 30% ακόμα και για ποσά μικρότερα των 1200€.

 

 

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ (πάει πέρασε τώρα)

Το ποσό της επιδότησης θα γραφεί στο πεδίο 310

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ (πάει πέρασε τώρα)

Το ποσό της επιδότησης θα γραφεί στο πεδίο 310

 

 

 

Δεν πέρασε . Περνάει έως την 31/01/2011 (και περνάει μόνο από τη ΔΟΥ ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν πέρασε . Περνάει έως την 31/01/2011 (και περνάει μόνο από τη ΔΟΥ ).

Yπάρχει και η δυνατότητα διορθωτικής στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ σε αποκλειστική προθεσμία και μόνον στην αρμόδια ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι για την απόσβεση θα βάλεις μόνο το ποσό που κατέβαλες ο ίδιος όπως λέει και ο κος Ssouanis. Την επιδότηση από Ευρωπαικά προγράμματα δεν μπορείς να την αποσβέσεις ολόκληρη. Εξαιρούνται μόνο οι αποσβέσεις από χρηματόδοτήσεις του 3299/2004 που μπαίνουν ολόκληρες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.