Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με την κατασκευή ορνιθοτροφείου


xrysa1973

Recommended Posts

Θα ήθελα τη συμβουλή σας σε κάτι που αντιμετωπίζω με ένα έργο που βρίσκεται σε εξέλιξη. Υπάρχει μία εταιρεία που αναλαμβάνει έργα όπως βουστάσια, ορνιθοτροφεία κ.τ.λ. η οποία όμως δεν είναι κατασκευαστική και αναθέτει σε εργολάβους τα κτιριακά και τα υπόλοιπα τα διεκπεραιώνει αυτή. Σε ένα ανάλογο έργο αποφάσισε να δώσει την κατασκευή στην εταιρεία που συνεργάζομαι. Ολα μια χαρά, εκπονήθηκε μια μελέτη και ξεκίνησε το έργο και τοποθετείται. Ο μηχανικός όμως που ποτέ δεν έδωσε μελέτη, οδηγίες ή οτιδήποτε μέχρι εκείνη την ώρα παρά μόνο είχε πει "κάντε ότι θέλετε, ορνιθοτροφείο είναι" άρχισε να αντιδρά και ενώ ακόμα και σήμερα δεν έχει δώσει κανένα σχέδιο ουτε λίγο ουτε πολύ σταματάει το έργο αν δεν είναι έτσι όπως το έχει σχεδιάσει. Τι έχει σχεδιάσει βέβαια μόνο αυτός το ξέρει. ..... Να σημειώσω ότι ο λόγος που αντιδρά ο μηχανικός είναι ότι έχει δικά του συνεργεία και ήθελε να πάρει το έργο εργολαβία. Ο ιδιοκτήτης είναι πιο συζητήσιμος αλλά είναι ξαδερφός του μηχανικού...και το μπλεξιμο μεγάλο. Θέλω να μάθω λοιπόν τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση. Είναι ή όχι υποχρέωση του μηχανικού να παραδίδει σχέδια?

 

Υ.Γ. Οι διατομές (μεταλλικό κτίριο) που χρησιμοποιούμε είναι ΙΡΕ 240 για κολώνες και ψαλίδια ενώ αυτός σε ένα πρόχειρο σχεδιο σε Α4 ανευ κλίμακας που έχει δώσει στον ιδιοκτήτη έχει ΙΡΕ 220. Δεν τίθεται λόγος αντοχής δηλαδή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

xrysa 1973

Δεν διευκρινίζεις πολλά πράγματα

1. Την μελέτη που εκπονήθηκε ποιός την έκπόνησε, ποιός την υπέγραψε και το κυριότερο ποιός την ενέκρινε;

2. Για την προσφορά σας σε ποιά μελέτη βασιστήκατε;

3. Αν βγήκε άδεια γιατί δεν ζητήσατε τη μελέτη;

4. Ζητήσατε σχέδια από τον μηχανικό και δεν τα έδωσε;

5. Σε ποιά φάση βρίσκεται το έργο;

6. Αν αρνήθηκε ο μηχανικός να σας δώσει τα σχέδια της άδειας, με ποιά εγγύηση κατασκευάσατε το ακίνητο;

Link to comment
Share on other sites

Κακως ξεκινησε η κατασκευη...

Αριθμο αδειας γνωριζεις?

Αν ναι κανε μια βολτα στην πολεοδομια και ζητησε τον φακελο..

Παρε τα σχεδια και ασε το μηχανικο να κανει τον καμποσο..

 

Στην ουσια ομως ο ιδιοκτητης ειναι αυτος που πρεπει να απαιτησει απο τον μηχανικο τον φακελο που του ανηκει.....

Link to comment
Share on other sites

1. Η μελέτη εκπονήθηκε από εμένα άρα από τον εργολάβο, με εντολή της εταιρείας που έχει αναλάβει το έργο. Στην πραγματικότητα έκανα έλεγχο αντοχής γιατί το κάνω πάντα ακόμα και αν υπάρχει μελάτη, γιατί συνήθως είναι μελέτες μαιμού. Θέμα υπογραφής δεν υπάρχει. Αν χρειαστεί την βάζω.΄

2. Για την προσφορά σας βασιστήκαμε στην δική μου μελέτη.

3. + 4. Ζητήσαμε μελέτη αλλά ποτέ δεν μας την έδωσε όπως και κανένα σχέδιο.

5. Εχουν στηθεί ήδη κολώνες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεια σου ξεκινησε με λαθος βαση....

Αρα οτι και να λεμε ειναι στον αερα...

Τι σημαινει δεν εδωσε μελετη???

Τι σημαινει βαζεις υπογραφη "Δεν ειναι προβλημα"?????

Εχει βγει ΟΑ??? Που ειναι το φυλλο της???

 

Δεν δινει μελετη ΔΕΝ γινεται εργο...

 

Αν υποστηριζει ο μηχανικος τα σχεδια της ΟΑ ειναι 100% καλλυμενος νομικα...Τωρα ηθικα ειναι καλλυμενος οσο και η εταιρεια σου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι συνεργάτης της κατασκευαστικής. Ο όρος λοιπόν για να συνεργαζόμαστε και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ήταν "κάθε κτίριο ελέγχεται" και έτσι γίνεται πάντα.

Η κατασκευαστική δεν έχει πάρει εντολή από τον ιδιοκτήτη αλλά από μία εταιρεία που έχει αναλάβει το έργο ολόκληρο. Η εταιρεία που συνεργάζομαι εγώ έχει μόνο την κατασκευή του σκελετού και επικαλύψεις. Μας ζήτησαν λοιπόν να κατασκευάσουμε ένα κτίριο 14Χ113 μέτρα και ζήτησαν συγκεκριμένες διατομές με τις οποίες αφού έκανα έλεγχο τους δώσαμε προσφορά και κλείσαμε το έργο. Ο μηχανικός του έργου και επιβλέπων ήθελε να πάρει τη δουλειά εργολαβία γιατί από την άδεια προφανώς δεν έβγαλε πολλά καθώς ο ιδιοκτήτης είναι ξάδερφός του. Η εντολή για να κατασκευαστεί το έργο έχει δοθεί από τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινω στην διαδικασια την εσωτερικη σας...

Αλλα αν δεν υπαρχουν σχεδια ΔΕΝ δινεις προσφορα ΔΕΝ κανονιζεται καμια δουλεια..

 

ΥΓ. Σε παρακαλω διορθωσε τον τιτλο σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.