Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστασιολόγηση ηλιακών συλλεκτών


ΓΙΑΝΝΗΣ 456

Recommended Posts

Για τους λόγους που αναφέρεις κι εσύ Ηλία έκανα την μελέτη (με χρήση excel). Αλλά άστα να πάνε. Το μόνο που τον ενδιέφερε αδερφάκι μου, ήταν να γράφει επάνω σε όλες τις κατόψεις όπου απεικονίζονταν οι συλλέκτες το εξής: "Ηλιακός συλλέκτης ...m2". Αυτό και τίποτα άλλο. Ούτε το πως προέκυψε το ποσοστό συμμετοχής >60%, ούτε και γιατί πήρα βαθμό αξιοποίησης τάδε.

Τέλος πάντων η συνέχεια, πλέον στο thread [ΚΕΝΑΚ] Διαστασιολόγιση Ηλιακών Συλλεκτών.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ σχετικά με όσα γράφει ο panos-vicious, για τη μελετη διαστασιολόγησης ηλιακών συλλεκτών

 

Τέλος Ιουνίου, κατέθεσα ΜΕΑ για μεζονέτα, στη πολεοδομια ................. και ο μηχανολογος, ούτε που κοίταξε την αντίστοιχη μελέτη, στο τέλος δε, μου την επέστρεψε.

 

Ο έλεγχος στους ηλιακούς, έγινε αν στο δώμα έγραφα τα m2 του συλλέκτη και άντε για ..... πάμε γι' άλλα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά αγχώθηκα με το πως τελικά θα τεκμηριώσω την μελέτη για τα τετραγωνικά συλλέκτων που θα επιλέξω.

 

Τελικά το Ζ.Ν.Χ υπολογίζεται με lt/m2 ή ανά υπνοδωμάτιο που έχει στην διευκρινιστική ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Panda σε αυτό το θέμα είναι οι πέργκολες.

 

Παρ' όλα αυτά, με τον κίνδυνο να τηλεμεταφερθούμε ξαφνικά (ναι, τηλεμεταφερθήκατε - miltos), θα σου πω ότι αξίζει να κάνεις μια δοκιμή. Υπολόγισε και με τους δύο τρόπους. Και με υπνοδωμάτια και με λίτρα / πληθυσμό (που προκύπτει από τα τετραγωνικά της ζώνης).

Στην 2η περίπτωση, θα παραλάβεις ένα μεγαλειώδες Γ στην κατάταξη και θα καταλάβεις για ποιο λόγο όλοι χρησιμοποιούν τις διευκρινίσεις.

Για την τεκμηρίωση θα χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα του Πούρη Γιώργου από τα downloads. Αλλά, βασική προϋπόθεση είναι να διαβάσεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τις ΤΟΤΕΕ.

 

Μη χρησιμοποιείς τυφλά τα προγράμματα. Ισχύει η αρχή του GIGO.

Link to comment
Share on other sites

Αντί η ΤΟΤΕΕ και ο ΚΕΝΑΚ να προστατέψει τον καταναλωτή και το γενικό συμφέρον όλων για εξοικονόμηση ενέργειας, προωθείται η μηδενική μελέτη και η χρήση διακοσμητικών ηλιακών θερμοσιφώνων.

Link to comment
Share on other sites

@mechatr0n

Θα μπορούσες να συστήσεις κάποιο λογισμικό που χρησιμοποιείς κι εσύ για την διαστασιολόγηση ηλιακών θερμικών συστημάτων; Εντέλει δεν ξέρω ποια μέθοδο και ποιό λογισμικό να χρησιμοποιώ. Με την μέθοδο των καμπυλών καταλαβαίνω ότι χρειάζονται κι άλλα στοιχεία πέρα από αυτά που μπορεί να βρει κανείς στο solarkeymark ή από τους ίδιους τους κατασκευαστές. Ούτε τιμές για την ένταση της ηλιακής ακτινοβολίας δεν μπορώ να έχω.

Κάτι που να μπορεί να το χρησιμοποιήσει ένας μέσος μηχανικός, χωρίς να χρειάζεται να είναι ιδικός επί του θέματος και να ψάχνει για τσουχτερά και πολύπλοκα λογισμικά, ώστε να έχει αξιόπιστα αποτελέσματα, τουλάχιστον για οικιακές εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

@panos-vicious

 

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ για προσομοίωση το T-Sol & το Polysun.

Για πηγή κλιματολογικών δεδομένων το Meteonorm. Αλλά..

 

Οι προσομοιώσεις, δεν είναι σχεδιασμός συστήματος.

 

Σχεδιασμός συστήματος περιλαμβάνει κάποιους από τους παρακάτω υπολογισμούς:

-Υπολογισμό ανά μέση ημέρα/μήνα, ακτινοβολίας στην εκάστοτε κλίση συλλέκτη

-Υπολογισμό απόδοσης ηλιακού συλλέκτη ανά λεπτό ή 5 λεπτό, ανά μέση ημέρα/μήνα

-Υπολογισμό ροής μέσα στον συλλέκτη-απόδοσης ηλιακού συλλέκτη για περιόδους με μέτριες ακτινοβολίες

-Υπολογισμό απόδοσης εναλλάκτη και συνολικού συστήματος

 

Μέθοδος για υπολογισμό συστήματος ηλιακών, είναι το βιβλίο Solar Engineering of Thermal Processes, Third Edition. Επίσης το ΕΝ 12976, το ΕΝ 15316-4-3:2007 και μερικά άλλα που δεν θυμάμαι τώρα, δίνουν μερικές κατευθύνσεις. Την μέθοδο καμπυλών F-chart δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου και δεν την έχω σε πολύ εκτίμηση.

 

Επειδή με τα προαναφερθέντα, δεν έχουν την δυνατότητα ή την διάθεση να ασχοληθούν όλοι όσοι κάνουν οικιακές εφαρμογές κατά βάση, και αυτό είναι κατανοητό, εγώ θα έλεγα, πως πέρα από το excelόφυλλο του SolarKeymark να γίνεται μια χρήση των δωρεάν κλιματολογικών δεδομένων από το παρακάτω site http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

και με έστω βασικούς υπολογισμούς θερμιδομετρίας, να υπολογίζονται κάποιες ροές μέσα στους συλλέκτες.

 

Κατανοητό είναι επίσης πως δεν έχουν την διάθεση όλοι ή δεν έχουν τον χρόνο, με τους ΚΕΝΑΚ και με την γενικότερη κατάσταση, να κάθονται να αναλύουν και να υπολογίζουν για 2-3 συλλέκτες, τον αν θα εξοικονομήσει ο ιδιοκτήτης 500-1000 ευρώ, απλά γνώμη μου είναι δίνοντας κάτι σε κάποιον, να μπορούμε να του πούμε το πόσο θα εξοικονομήσει βάζοντας το α' προϊόν και πόσο θα εξοικονομήσει βάζοντας το β' προϊόν.

 

Εγώ έχω φτιάξει δικά μου προγραμματάκια για να υπολογίζω τα απαραίτητα επι μέρους στοιχεία μιας ηλιοθερμικής εγκατάστασης. Αν θέλεις στείλε μου pm να δω αν μπορώ να σου στείλω κάτι που θα σε βοηθήσει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά αγχώθηκα με το πως τελικά θα τεκμηριώσω την μελέτη για τα τετραγωνικά συλλέκτων που θα επιλέξω.

 

Τελικά το Ζ.Ν.Χ υπολογίζεται με lt/m2 ή ανά υπνοδωμάτιο που έχει στην διευκρινιστική ΤΟΤΕΕ.

 

Σε lt/m2. Αυτό που λέει η διευκρινιστική ΤΟΤΕΕ , τελικά είναι για διαβούλευση. και δεν βρέθηκε κανένας να γράψει, πάνω-πάνω ότι ειναι για διαβούλευση και θα εφαρμοσθεί αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις να κάνεις με μονοκατοικία και αρκετό ελεύθερο εκμεταλλεύσιμο χώρο (από άποψη προσανατολισμού και μη σκίασης), τότε βγαίνει κατηγορία Β (το ελάχιστο ζητούμενο) με lt/m2 και 5 άτομα/ 100m2. Αλλιώς ξέχνα το. Χωρίς χρήση των παραδοχών της διαβούλευσης, απλά δεν βγαίνει. Αφού εδώ και καιρό, τα αστροπελέκια έχουν τροποποιήσει το λογισμικό, χωρίς πρώτα να έχουν εγκριθεί οι αναθεωρημένες ΤΟΤΕΕ. Το απόλυτο "σπίτι" δηλαδή, όπως είχε πει παλιότερα κάποιος, καλή του ώρα.

Link to comment
Share on other sites

@panda

....όπου και πάλι θα πρέπει να πάρεις δεδομένα από κατασκευαστές ηλιακών (δες στο solarkeymark).

Πάντως μελέτη ηλιακών ΔΕΝ απαιτείται. Υπέβαλα πρόσφατα και μου την επέστρεψαν ως μη απαιτούμενη.

 

καλησπέρα.

 

μόλις διάβασα το θέμα με πολύ ενδιαφέρον...ήθελα να ρωτήσω το εξής. στο solarkeymark, υποθέτω ότι εννοείς ότι κατεβάζεις το πιστοποιητικό του συλλέκτη και παίρνεις τα τεχνικά στοιχεία από εκεί.

 

εκεί όμως δίνονται οι συντελεστές αο, n1, n2 (για υπολογισμό απόδοσης, βλέπε σελ.134/σχέση 5.1/ΤΟΤΕΕ1). δεν βλέπω κάπου να δίνονται οι συντελεστές FR(τα)η, FRUL, F'R/FR που απαιτούνται για την μέθοδο f-chart. αυτοι οι συντελεστές που φαίνονται στο solarkeymark?

 

ευχαριστώ!

 

--------Συγχώνεψη--------

 

@panos-vicious

 

Επειδή με τα προαναφερθέντα, δεν έχουν την δυνατότητα ή την διάθεση να ασχοληθούν όλοι όσοι κάνουν οικιακές εφαρμογές κατά βάση, και αυτό είναι κατανοητό, εγώ θα έλεγα, πως πέρα από το excelόφυλλο του SolarKeymark να γίνεται μια χρήση των δωρεάν κλιματολογικών δεδομένων από το παρακάτω site http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

και με έστω βασικούς υπολογισμούς θερμιδομετρίας, να υπολογίζονται κάποιες ροές μέσα στους συλλέκτες.

 

τι υπολογίζει το excel από το solarkeymark και που βρίσκεται στο site?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.