Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση Δ σε εξ΄αδιαιρέτου ιδιοκτησίες


ipapam

Recommended Posts

Τα κατάλαβες λάθος αυτά που ο Άρειος Πάγος λέει:

 

....

τα ανεγειρόμενα στο αυτό οικόπεδο κτίρια που δεν είναι σε επαφή πρέπει να έχουν πρός άλληλα την ελάχιστη απόσταση κατα ΓΟΚ (Άρειος Πάγος 26/2006)....

 

Απόσταση μετάξύ των κτιρίων στο οικόπεδο με σύσταση καθέτου Δ και όχι 2Δ. Το λέει ξεκάθαρα. Δεν αναφέρεται πουθενά για απόσταση από το κοινό όριο.

 

 

...

Η τυχόν συμφωνία συνιδιοκτητών ότι ο καθένας δικαιούται να οικοδομήσει σε ορισμένη επιφάνεια του κοινού οικοπέδου έχει χαρακτήρα δουλείας απαγόρευσης καλύψεως μεγαλυτέρου ποσοστού γης απο το αναλογούν (Εφ.Αθ. 2189/1993)

...

 

Μιλάει πολύ σωστά μόνο για ΚΑΛΥΨΗ του οικοπέδου. Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς με αυτό.

 

 

...

Οι διατάξεις του ΓΟΚ που απαγορεύουν την διάνοιξη ανοιγμάτων στους μεσοτοιχους και στους εξωτερικούς τοίχους κτιρίων που ανεγείρονται σε επαφή με το κοινό όριο έχουν εφαρμογή και στις οικοδομήσεις καθέτων ιδιοκτησιών (Άρειος Πάγος 1352/1989)

....

 

Μόνο εδώ διαφοροποιείται από τον ΓΟΚ. Νομίζω ότι πάλι σωστά το θέτει. Εφόσον έχεις αποδεχτεί την κάθετη ιδιοκτησία δεν νομίζω ότι είναι σωστό να έχεις απαίτηση να θέλεις να βγάλεις παράθυρα στο κομμάτι του άλλου.

 

Μάλιστα εδώ ακριβώς ορίζεται ότι μπορείς να χτίσεις ακριβώς πάνω στο κοινό όριο της κάθετης ιδιοκτησίας αρκεί να μην βγάλεις ανοίγματα προς τα εκεί.

 

 

...

Στην κάθετη συνιδιοκτησία ο κύριος κάθε κατα χρήση τμήματος θεωρείται συγκύριος του όλου ακινήτου έναντι της πολιτείας αλλά έναντι των άλλων συγκυρίων θεωρείται κύριος αυτοτελούς τμήματος (Άρειος Πάγος 118/2003)

...

 

Άρα η πολεοδομία καλά κάνει και δεν παίρνει υπόψην της την κάθετη ιδιοκτησία.

 

 

...

Στην κάθετη συνιδιοκτησία κάθε συνιδιοκτήτης δικαιούται να οικοδομήσει στο οικοπεδικό του τμήμα όση επιφάνεια αντιστοιχεί στο ποσοστό συγκυριότητάς του στο ενιαίο οικόπεδο, με τήρηση των προβλεπομένων απο τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ποσοστών κάλυψης , δόμησης και απόστασης μεταξύ οικοδομημάτων.

....

 

Μπορείς να οικοδομήσεις τόση επιφάνεια όση σου αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας σου.

 

Πρέπει επίσης να τηρείται η σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις απόσταση ΜΕΤΑΞΥ των οικοδομημάτων.

 

 

- Πουθενά λοιπόν δεν αναφέρεται ότι πρέπει να αφήσεις απόσταση μεγαλύτερη του Δ μεταξύ των κτιρίων. Ισχύει Δ για μεταξύ των κτιρίων.

 

- Επίσης πουθενά δεν αναφέρεται ότι πρέπει να αφήσεις απόσταση Δ/2 από το κοινό όριο της κάθετης ή θα πρέπει να κολλήσεις. Θα μπορούσε πχ μετά από συνενόηση να αφήσει ο ένας απόσταση 1/4Δ και ο άλλος απόσταση 3/4Δ και να είναι σύνομοι.

 

Επίσης με βάση το:

"Η τυχόν συμφωνία συνιδιοκτητών ότι ο καθένας δικαιούται να οικοδομήσει σε ορισμένη επιφάνεια του κοινού οικοπέδου έχει χαρακτήρα δουλείας απαγόρευσης καλύψεως μεγαλυτέρου ποσοστού γης απο το αναλογούν (Εφ.Αθ. 2189/1993)", η πολεοδομία δεν δικαιούται να σου ζητάει να αφήσεις απόσταση Δ σαν να εξαντλείς όλο το ΣΔ. Αφού οι παντώς είδους δουλείες αναγνωρίζονται επίσημα και από τις πολεοδομίες και φυσικά η ίδια η πολεοδομία δεν σου επιτρέπει να δομήσεις περισσότερο από όσο σου αναλογεί, η απόσταση Δ που πρέπει να έχεις αφορά το δικό σου ποσοστό στο ΣΔ.

 

 

Πιο ξεκάθαρα δεν θα μποορούσαν να είναι τα πράγματα.

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες ΘΕΟΧΑΡΗ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς όπως τα λες τα κατάλαβα, (με εξερεση την εφαρμογη του 2Δ) και συνεχίζω να διαφωνώ γιατί όπως είπα αυτή η λογική οδηγεί σε άτυπη κατάτμηση του οικοπέδου.

Και σε σχέση με το παρακάτω...

Επίσης με βάση το:

"Η τυχόν συμφωνία συνιδιοκτητών ότι ο καθένας δικαιούται να οικοδομήσει σε ορισμένη επιφάνεια του κοινού οικοπέδου έχει χαρακτήρα δουλείας απαγόρευσης καλύψεως μεγαλυτέρου ποσοστού γης απο το αναλογούν (Εφ.Αθ. 2189/1993)", η πολεοδομία δεν δικαιούται να σου ζητάει να αφήσεις απόσταση Δ σαν να εξαντλείς όλο το ΣΔ. Αφού οι παντώς είδους δουλείες αναγνωρίζονται επίσημα και από τις πολεοδομίες και φυσικά η ίδια η πολεοδομία δεν σου επιτρέπει να δομήσεις περισσότερο από όσο σου αναλογεί, η απόσταση Δ που πρέπει να έχεις αφορά το δικό σου ποσοστό στο ΣΔ.

να προσθέσω ότι καλά κάνει η πολεοδομία και ζητά Δ στην εξάντληση του συντελεστή γιατί ο ΓΟΚ το λέει ξεκάθαρα οτι το Δ εφαρμόζεται για το σύνολο των ανεγειρόμενων κτηρίων στο οικόπεδο και οι για το καθένα χωριστά

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το δικαστήριο αναγνωρίζει δουλείες λόγω κάθετου ιδιοκτησίας τότε και η πολεοδομία είναι υποχρεωμένη να αναγνωρίσει τις συγκεκριμένες δουλείες.

 

Άλλωστε η ίδια η πολεοδομία δεν αφήνει να οικοδομήσεις με περισσότερα τετραγωνικά από το ποσοστό της συνιδιοκτησίας σου. Άρα δεν μπορεί από την μια να μην αναγνωρίζει δικαίωμα χρησιμοποίησης του συνολικού ΣΔ (καλώς κάνει) και από την άλλη να σου ζητά να κτίσεις σαν να επρόκειτο να τον εξαντλήσεις (κακώς). Είναι δύο αντικρουόμενα πράγματα από την άρχη. Δεν στέκουν.

 

Συν ότι εφόσον υπάρχει απόφαση Α.Π. που αναγνωρίζει δουλεία τότε και η πολεοδομία είναι υποχρεωμένη να την αναγνωρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος.

Αν "κολήσεις" στο όριο της κάθετης και θέλεις να εφαρμόσεις Δ με βάση τον δικό σου σδ και το δικό σου ύψος και όχι βαση του ΜΕΥ της περιοχής ή του ύψους εξάνλησης ΟΛΟΥ του σ.δ και το δεχθεί η πολεοδομια, τοτε δεσμευεται ο συνιδικτήτης ή να αφήσει Δ μεταξύ των κτιρίων ή να κρατήσει το ίδιο ύψος με εσενα ΧΩΡΙΣ να το έχει συμφωνήσει. Η πολεοδομία είναι υποχρεωμένη να ζητήσει την σύμφωνη γνωμη των συνιδιοκτητών για το ύψος και το Δ αλλιώς ορθά αρνήται την άδεια αν δεν τηρηθεί Δ εξάντλησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλά όλα αυτά συνάδελφοι άλλα δεν νομίζω ότι καταλήγουμε σε κάποιο συμπέρασμα! Μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση, σε τμήμα κάθετης ιδιοκτησίας πελάτης μου θέλει να οικοδομήσει! Αφήνω το Δ από τις τρείς πλευρές όπου το τμήμα μου συνορεύει με άλλες ιδιοκτησίες, ενώ στην πλευρά που συνορέυω με το νοητό όριο της καθέτου εισέρχομαι στο Δ για 50 εκατοστά σε ένα τμήμα του εξωτερικού κλιμακοστασίου! O υπάλληλος μου είπε πώς αυτό μπορώ να το κάνω με γραπτή συναίνεση του συνιδιοκτήτη πράγμα πού δεν θέλει να ζητήσει ο πελάτης μου! Να σημειώσω πώς ο συνιδιοκτήτης έχει οικοδμήσει στο τμήμα του και η απόσταση ανάμεσα στο κτίριο του και στο μελλοντικό κτίριο του πελάτη μου είναι πολύ μεγαλύτερη από το Δ! Θέλω να μου πει κάποιος υπεύθυνα σε ποιό σημείο της νομοθεσίας στηρίζεται η υπηρεσία και ζητά συναίνεση του συνιδιοκτήτη! Μήπως είναι απλώς μια άλλη περίπτωση της δημοσιουπαλληλικής νοοτροπίας του "έτσι το κάνουμε εμείς εδώ" και του "αν διαφωνείς, κάνε ερώτημα" το οποίο ξέρω πώς αν απαντηθεί αυτό θα γίνει σε minimum 2 μήνες? Πάντως, η αλλαγή της θέσης του κλιμακοστασίου, μου αλλάζουν όλοκληρη την αρχιτεκτονική μελέτη και κατά συνέπεια και τα στατική, ΚΕΝΑΚ κτλ! Αν υπάρχει νομικό θέμα να το κάνω, αλλά όχι απλώς για να βολέψω την υπηρεσία! Συγγνώμη αν σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

telis07

 

Είμαι κατά... 51% σίγουρος ότι υπάρχει κάποιο έγγραφο που αναφέρει ότι ο κάθε συνιδιοκτήτης οφείλει να απέχει από το νοητό όριο 1/2Δ. Μόνο όταν κάποιος θέλει να πλησιάσει περισσότερο από το μισό Δ θα πρέπει να ζητήσει την συναίνεση του γείτονα αφού ο γείτονας θα πρέπει μετά να απομακρυνθεί περισσότερο από το όριο.

 

Και όπου Δ βέβαια αυτό που αναφέρει πιο πάνω ο armenopoulos

 

Αν είσαι Αθήνα κάνε ένα κόπο μέχρι την ΔΟΚΚ ή ρώτησε και σε κάποια άλλη πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε, όντως η απαίτηση συναινεσης για το 1/2 του Δ έχει λογική, αν και δεν είμαι από Αθήνα, θα κατέβω ΔΟΚΚ μήπως βρώ κάποια άκρη!

Link to comment
Share on other sites

η απόσταση μεταξύ των οικοδομών δεν είναι κάτι το οποίο το καθορίζει η πολεοδομία αλλά η σύμφωνη γνώμη όλων των συνιδιοκτητών του οικοπέδου η οποία μπορεί να γίνει η με τη σύσταση κάθετης στο οικόπεδο η με την έκφραση της σύμφωνης γνώμης στο διάγραμμα κάλυψης από τους συνιδιοκτήτες τηρούμενων πάντα των πολεοδομικών διατάξεων.

Την σύμφωνη γνώμη η πολεοδομία πρέπει πάντα να τη ζητάει ως προς τη θέση του κτίσματος, το μέγεθος αυτού και τη χρήση του

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Και το ανάποδο. Σε ήδη δομημένο οικόπεδο με δύο κτήρια με απόσταση 8μ μεταξύ τους συστήνεται κάθετη. Η απόσταση Δ είναι 4,10μ. Για λόγους που δεν έχουν σημασία οι δύο μελλοντικοί συγκύριοι αποφάσισαν το όριο των καθέτων να απέχει 1,20μ από το ένα κτήριο (και μάλιστα σε αυτή την πλευρά υπάρχουν και παράθυρα και πόρτα).

Θεωρείτε ότι θα έχω πρόβλημα αν δώσω τέτοιο τοπογραφικό. Άποψή μου είναι ότι δεν θα έχω, δεδομένου ότι ξέρουν και βλέπουν τι υπογράφουν.

Επίσης αν θελήσει να χτίσει ο ένας θα έχει πρόβλημα? Ευτυχώς το κτήριο αυτό (1,20μ από το όριο) δεν έχει πρόβλεψη ορόφου. Αλλά θεωρώ πως και να ήθελε και να μπορούσε να χτίσει πάλι δεν θα είχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή της κάθετης δεν είναι όριο, άρα δεν υπάρχει υποχρέωση τήρησης απόστασης Δ από αυτή τη γραμμή.Αυτό που πρέπει να ισχύει είναι η απόσταση των κτιριων να έιναι Δ.Οπότε κανένα πρόβλημα δε θα έχεις να κάνεις τη κάθετη εκεί όπου επιθυμούν αρκεί να βγαίνουν τα ποσοστά που τους αναλογούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.