Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα εγκύκλιος ΚΕΝΑΚ (22-12-2010)


erling

Recommended Posts

Απ' ό,τι κατάλαβα το ΠΕΑ για διαμερίσματα και γραφεία σε οικοδομικά συγκροτήματα απαιτείται μετά τις 9/7/2011. Ωστόσο μία μονοκατοικία απαιταί ΠΕΑ για μεταβίβαση ή ενοικίαση από τις 9/1/11. Αν όμως το διαμέρισμα είναι μικρότερο από 50 m² τότε δεν υποχρεούται σε έκδοση ΠΕΑ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν έχω καταλάβει ένα μάλλον απλό θέμα.

Υπάρχει περίπτωση να έχω ένα σπίτι το οποίο να μην μπορώ να πουλήσω ή νοικιάσω επειδή το ΠΕΑ το έβγαλε χάλια;

 

 

Κατηγορηματικά ΟΧΙ

 

Το ΠΕΑ εκδίδεται απλά ως πιστοποιητικό για τον ιδιοκτήτη και ενοικιαστή. Είναι μόνο ενα πληροφοριακό στοιχείο της ενεργειακής κατανάλωσης του σπιτιού. Και μάλιστα είναι απλά ενα ενδεικτικό στοιχείο για αυτή αφού η σύγκριση είναι με το κτίριο αναφοράς και όχι με απόλυτα μεγέθη κατανάλωσης. Επίσης η πραγματική κατανάλωση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες με βασικό τον χρήστη και τις καιρικές συνθήκες. Αυτή την στιγμή αντί του ΠΕΑ οι ενοικιαστές ζητούν τους περσινούς χειμερινούς λογαριασμούς κοινοχρήστων για να δουν πόσο θα τους κοστίσει η χρήση του χώρου. Τώρα αυτό ακριβώς θα δείχνει το ΠΕΑ.

 

Απλά σίγουρα μετά την εξοικείωση των αγοραστών με την εννοια του ΠΕΑ η αγορά από μόνη της θα το ενσωματώσει στους παράγοντες που επηρεάζουν σε μικρό ή μεγάλο ποσοστό την τιμή πώλησης ή ενοικίασης ενός ακινήτου.

 

Το ίδιο έγινε και με τις ηλεκτρικές συσκευές στις οποίες παίζει μεγάλο ρόλο πια η ενεργειακή τους κατάταξη και για την τιμή πώλησής τους και για την επιλογή του καταναλωτή.

 

Απ' ό,τι κατάλαβα το ΠΕΑ για διαμερίσματα και γραφεία σε οικοδομικά συγκροτήματα απαιτείται μετά τις 9/7/2011. Ωστόσο μία μονοκατοικία απαιταί ΠΕΑ για μεταβίβαση ή ενοικίαση από τις 9/1/11. Αν όμως το διαμέρισμα είναι μικρότερο από 50 m² τότε δεν υποχρεούται σε έκδοση ΠΕΑ...

 

Σωστά κατάλαβες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε εσάς αλλά θα ήθελα να κάνω για μια "χαζή" ερώτηση.

 

Τα Πιστοποιητικά Ενεργειακής Απόδοσης είναι αποκλιστική δουλειά των επιθεωρητών ή μπορούμε όλοι οι μηχανικοί, ακόμα και εμείς οι νέοι, να υπογράφουμε και να συντάσουμε τα πιστοποιητικά???

 

Ακόμα, την μελέτη ενεργειακής απόδοσης που θα αντικαταστήσει την μελέτη θερμομώνωσης μπορούμε όλοι να την συντάσουμε και να την υπογράφουμε πάλι όλοι???

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι κατάλαβα το ΠΕΑ για διαμερίσματα και γραφεία σε οικοδομικά συγκροτήματα απαιτείται μετά τις 9/7/2011. Ωστόσο μία μονοκατοικία απαιταί ΠΕΑ για μεταβίβαση ή ενοικίαση από τις 9/1/11. Αν όμως το διαμέρισμα είναι μικρότερο από 50 m² τότε δεν υποχρεούται σε έκδοση ΠΕΑ...

 

και εγώ έτσι καταλαβαίνω ότι όλα τα παλιά στίς μεταβιβάσεις θέλουν ΠΕΑ , αφού όμως το ΠΕΑ δέν χρειάζεται γιά μικρότερα από 50τ.μ διαμερίσματα μαζί με τούς τακτοποιημένους χώρους άρα γιά αυτά στην μεταβίβαση δεν χρειάζεται ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε εσάς αλλά θα ήθελα να κάνω για μια "χαζή" ερώτηση.

 

Τα Πιστοποιητικά Ενεργειακής Απόδοσης είναι αποκλιστική δουλειά των επιθεωρητών ή μπορούμε όλοι οι μηχανικοί, ακόμα και εμείς οι νέοι, να υπογράφουμε και να συντάσουμε τα πιστοποιητικά???

 

Ακόμα, την μελέτη ενεργειακής απόδοσης που θα αντικαταστήσει την μελέτη θερμομώνωσης μπορούμε όλοι να την συντάσουμε και να την υπογράφουμε πάλι όλοι???

 

Μόνο ενεργειακοί επιθεωρητές κάνουν ενεργειακές επιθεωρήσεις και εκδίδουν ενεργειακά πιστοποιητικά.

 

Όλοι οι μηχανικοί μπορούν να γίνουν ενεργειακοί επιθεωρητές εαν παρακολουθήσουν τα αντίστοιχα σεμινάρια και δώσουν εξετάσεις.

 

Την ενεργειακή μελέτη μπορεί να την υπογράψει ο οποιοσδήποτε μηχανικός έχει δικαίωμα υπογραφής σε κάποια από τις μελέτες της συγκεκριμένης υπο έκδοση άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Που αναφέρεται οτι για πώληση μέχρι 50τμ δεν απαιτείται ΠΕΑ; Μόνο για τις μισθώσεις αναφέρει η εγκύκλιος και απο οτι καταλαβαίνω απο 9/7/2011 και μετά θα είναι για όλα τα ακίνητα ανεξαρτήτως εμβαδού.

Link to comment
Share on other sites

σημερα κάπου άκουσα, οτι θα πάρει παράταση το θέμα των ΠΕΑ για πέραν της 9-1-2011. Αληθεύει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γράφω για πρώτη φορά στο forum και έχω μερικές απορίες σχετικά με τη διαδικασία έκδοσης του ΠΕΑ:

Θέλω να πουλήσω ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία που θα αποπερατωθεί σε 2 μήνες. Η αγορά θα γίνει μέσω τραπεζικού δανεισμού. Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε το ΠΕΑ.Το συμβόλαιο μου ανέφερε δεν μπορεί να μετεγγραφεί στο υποθυκοφυλάκιο χωρίς το ΠΕΑ.

Από την στιγμή που δεν θα ¨πάε¨υποθυκοφυλάκειο δεν μπορώ να λάβω και τα χρήματα από την τράπεζα....Σωστά?

Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση?

Επίσης έψαξα και βρήκα τους επιθεωρητές στο Νομό που βρίσκεται η πολυκατοικία. Πόσο γρήγορη είναι η διαδικασία?

 

Και κάτι τελευταίο. Πώς διασφαλίζομαι ως εργολάβος ότι ο "κακός" επιθεωρητής δεν θα μου ζητήσει παραπάνω χρήματα προκειμένου να μου αξιολογήσει το κτίριο μου "σωστα"?

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορει να εξοφληθεί το διαμέρισμα απο την Τραπεζα. Μπορει όμως να δωθει προκαταβολή και μέρος των χρημάτων. Η τελική μεταγραφή στο υποθηκοφυλακιο θα γίνει μετα την έκδοση του ΠΕΑ.

 

Το τι ακριβώς θα παίξει με τα δάνεια απο τις τράπεζες με τα νέα δεδομένα μόνο οι ίδιες μπορούν να σου απαντήσουν.

 

Η διαδικασία για το ΠΕΑ μπορει να είναι αρκετά γρηγόρη. Λογικά όχι πάνω απο εβδομάδα.

 

Δεν εξαρτάσαι απο κανένα επιθεωρητη και μην αφήσεις κανένα να σε εκβιάσει εάν εσύ είσαι εντάξει. Ακόμη κι αν εκδοθεί ΠΕΑ που δεν σε ικανοποιεί, μπορείς να απευθυνθεις σε άλλο επιθεωρητη για έκδοση νέου ΠΕΑ. Μπορείς να απευθυνθεις και σε επιθεωρητες απο άλλους νομούς. Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στο που μπορει να δουλέψει κάποιος επιθεωρητής. Απλά θα σου κοστίσει περισσότερο λόγω απόστασης.

 

Αν και τώρα είναι ελάχιστοι, σε δυο μήνες που θα τελειώσει η οικοδομή σου θα έχουν βγει πάνω απο 100 για κάθε νομό οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα επιλογής.

 

Άλλωστε η οικοδομή σου δεν εμπίπτει στον ΚΕΝΑΚ Οπότε στην πράξη δεν σε ενδιαφέρει τι κατηγορία θα σου βγάλει το διαμέρισμα ο επιθεωρητής ούτε είσαι υποχρεωμένος να κανεις κάτι για να το αναβαθμισεις. Για εσένα είναι απλά άλλο ένα χαρτί που θα πρέπει απλά να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Shallowater κάνε σωστά τη δουλειά σου και μην αφήσεις ποτέ κανέναν να σε εκβιάσει.

 

Εξάλλου πρέπει να είναι κάποιος τελείως άσχετος ή τελείως ηλίθιος αν νομίζει ότι μπορεί να νουθετήσει μια διαδικασία που δεν ελέγχει πλήρως.

Σκέψου π.χ. μια πολυκατοικία με κεντρικό λέβητα, που τον βαθμό απόδοσης του λέβητα πρέπει να τον δώσει ο καυστηραντζής.

Ο ένας επιθεωρητής βάζει ένα δικό του, αναληθή, βαθμό απόδοσης για να του βγουν τα νούμερα.

Σε μικρό χρονικό διάστημα, για οποιοδήποτε λόγο τυχαίνει ένας ένοικος να ζητήσει νέο ΠΕΑ για το διαμέρισμά του.

Ο δεύτερος επιθεωρητής ελέγχει σωστά και βάζει τον πραγματικό β.α.

Στα κεντρικά αρχεία θα υπάρχει για την ίδια πολυκατοικία μια διαφορά που θα πρέπει ο πρώτος επιθεωρητής να δικαιολογήσει.

Ενα μικρό παράδειγμα. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι που κάποιος μπορεί να βγει εκτεθειμένος ανά πάσα στιγμή, για να αξίζει να ρισκάρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.