Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα εγκύκλιος ΚΕΝΑΚ (22-12-2010)


erling

Recommended Posts

η εκγύκλιος λέει ότι όλες οι αγοραπωλησίες κτιρίου χρειάζονται ΠΕΑ.Αυτό σημαίνει γιά τίς ανεξάρτητες οριζ.ιδιοκτησίες (π.χ διαμέρισμα πολυκατοικίας); αφού πιό κάτω μιλάει γιά τμήμα κτιρίου και γιά οριζόντιές ιδιοκτησίες πού πάει να πεί ότι ώς κτίριο δίνει συνολική έννοια;

Link to comment
Share on other sites

Mε τα υπό κατασκευή που έχουν μελέτες ΚΕΝΑΚ , ορίζεται ότι θα ζητηθεί στο τέλος .

Γιά τα παλαιότερα υπό κατασκευή , τί ισχύει άραγε ?

 

Εχουμε κανένα επιθεωρητή στο φόρουμ , μήπως μας λύσει τις απορίες ?

Link to comment
Share on other sites

Τα παλαιότερα υπό κατασκευη δεν χρειαζονται τιποτε για να ολοκληρωθουν και να συνδεθουν με τα δικτυα. Για να πωληθουν όμως όσα δεν είναι πουλημενα, μετα την 9/1/11 χρειαζονται έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού χωρίς να ενδιαφέρει σε ποια κατηγορία θα καταταχθούν.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη διευκρινιστική εγκύκλιος για τον ΚΕΝΑΚ αναφερει:

 

"...Στην περίπτωση πώλησης ακινήτου βάσει σχεδίων, το ΠΕΑ εκδίδεται και προσκομίζεται μετά την πλήρη αποπεράτωση του κτιρίου μαζί με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά προκειμένου να εξοφληθεί το ακίνητο."

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν έχω καταλάβει ένα μάλλον απλό θέμα.

Υπάρχει περίπτωση να έχω ένα σπίτι το οποίο να μην μπορώ να πουλήσω ή νοικιάσω επειδή το ΠΕΑ το έβγαλε χάλια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.