Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμινάδες σε 4ώροφη οικοδομή


ducatista

Recommended Posts

Κατ αρχην τραβαει με ανοιχτο παραθυρο στο υπογειο? Το τζακι στην σωστη μορφη-λειτουργια του απορροφα αερα απο μπροστα, απ ολο το ανοιγμα της εστιας. Οπως ειπε ο George δοκιμασε ετσι και μετα ψαξε το πως θα δοθει αερας κτλ ωστε να μην κανεις ασκοπα πραγματα. Μπορει να ειναι 2-3 προβληματα ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ανοιχτό παράθυρο μπορεί να λειτουργεί σαν δεύτερη καμινάδα, και αντί να βοηθάει την κανονική καμινάδα, να της τραβάει τον αέρα καθοδικά, και να καπνίζει περισσότερο από πριν.

 

Προπαντός αν το παράθυρο είναι ψιλά, δημιουργεί υπό πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Το ανοιχτό παράθυρο μπορεί να λειτουργεί σαν δεύτερη καμινάδα, και αντί να βοηθάει την κανονική καμινάδα, να της τραβάει τον αέρα καθοδικά, και να καπνίζει περισσότερο από πριν.

 

Προπαντός αν το παράθυρο είναι ψιλά, δημιουργεί υπό πίεση.

 

 

 

Συγνωμη αλλα μην μπερδευεις τον ανθρωπο, ξερεις τι τζακι ειναι, πως ειναι η καμιναδα κτλ? Αν ειναι πχ κατι λαθος σ αυτα η ελλειψη αερα ειναι δευτερευων. Οχι. Αν ανοιξει παραθυρο ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ την εσωτερικη επικοινωνια (πορτα λογικα) προς το υπολοιπο σπιτι θα τραβηξει. Αλλιως εχει προβλημα σαν συνολο τζακι-καμιναδα και θα καπνιζε οπου κ αν ηταν..

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει σχάρα στην βάση, για τις στάχτες, ξέρω τι τζάκι είναι.

Αυτά τα τζάκια λειτουργούν μόνο με εξωτερική ροή αέρα από κάτω.

Αλλιώς καπνίζουν.

Αν μάλιστα η οπή του σωλήνα είναι μικρότερη των 14 εκατοστών, πάλη καπνίζουν.

Αν ήταν άλλο τζάκι, και όχι προκατασκευασμένο, θα του έλεγα τι άλλο να ελέγξει.

 

Είμαι και εγώ κατασκευαστής τζακιών, και μάλιστα ξέρω να δίνω εγώ τις κατάλληλες κατασκευαστικές κλίσεις της εστίας, ώστε να τραβάει.

Δηλαδή φτιάχνω τζάκια χειροποίητα με πυρότουβλα.

Να βοηθήσω θέλω.

Link to comment
Share on other sites

ducatista

βρήκα τα σχέδια μου του 1990

για δες

http://embedit.in/vbSYJ6pl5M

 

τα τζάκια είναι κατά όροφο, ακριβώς το ένα πάνω στο άλλο.

οι σωλήνες είναι με σπιράλ (όχι αλουμινίου όμως)

μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα

 

όπως βλέπεις πράγματι οι διαστάσεις των σωλήνων είναι 20-20-30 εκ

(Επομένως δεν θυμόμουν καλά-αν και νομίζω οτι τις αλλάξαμε)

Link to comment
Share on other sites

Παλια. Οταν τα χτιζαμε μονο. Τα κουφωματα δεν σφραγιζαν εται, η διοχετευση αερα κατω στην σχαρα βοηθουσε ΜΟΝΟ την αμεση οξυγονωση της φωτιας, εκαιγε πιο.. ζωηρα. Σημερα μπορω να το πω και σοβαρο λαθος (γνωμη μου) διοτι.. Η καμιναδα απορροφα μια (Α) ποσοτητα αερα, οταν τα πραγματα λοιπον ειναι στα ορια (μολις που δεν καπνιζει) οποιαδηποτε εισαγωγη αερα εκει κατω μειωνει την ροη του εσωτερικου αερα του χωρου μας προς την εστια και θα καπνισει.

Μεσα στον μηνα, συμπτωματικα θα κανω ακριβως ιδια διορθωση και θα βγαλω φωτο να σας τις δειξω. Τζακι που εκανα εγω σε υπογειο πριν 3-4 χρονια. Ανναβοντας ταυτοχρονα και το επανω τζακι (στον κανονικο του οροφο) αρχιζε να εχει προβληματα το κατω. Τα παιδια του μεγαλωσαν και καθονται εκει και θελει να δουλευουν και τα δυο ταυτοχρονα χωρις προβλημα..

Γιαννη μπορει κατι να δουλεψει εδω και αλλου να επιδεινωσει. Αν το τζακι του κ Ροδοπουλου δεν καιει σωστα, κανοντας οπως ειπα παραπανω.. εχει αλλο προβλημα. Αν θελει να το λυσει θα λυθει, αν απλα απο περιεργεια το ανεφερε.. δεν θα λυθει. Εχει σιγουρα καπνοδοχο πανω απο 5 μετρα, δεν ειναι δυνατον να αντιστραφουν οι οροι και να δουλεψει σαν καμιναδα ο σωληνας παροχης αερα (το πολυ 1-1,5 μετρο να κατεβαινει) αν συμβει αυτο αλλου ειναι το προβλημα. Χωρις να ξερουμε λεπτομερειες, του λες να βαλει ανεμιστηρα ωστε να υπερνικησει τους φυσικους νομους! Δεν ειναι συμβουλη αυτη..

Οταν κανω την επεμβαση θα σας δειξω λεπτομερειες. Θα λυθει το προβλημα ομως επειδη το τζακι και η καμιναδα ειναι σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ξεχωριστή καμινάδα. Ανοιξα και το παράθυρο στο υπόγειο και τίποτα. Το τζάκι είναι τύπου Γ δεν ξέρω εαν παίζει ρόλο με την ανοιχτή του πλευρά προς το παράθυρο που άνοιξα. Πραγματικά θέλω να το φτιάξω γιατί είναι το τζάκι του σαλονιού και οι φίλοι μου με κοροϊδεύουν αφου τα ξέρω τα περι οικοδομής πως την πάτησα.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο ειναι. Πειραμα με εφημεριδα τι εννοεις? Καις ψηλα ενα δυο φυλλα και προθερμαινεις την καμιναδα να ξεκινησει. Με ελλειψη αερα αναβει το τζακι και μετα απο λιγο αρχιζει και βγαζει καπνο απο ψηλα. Ειναι πιο ευαισθητες αυτες οι εστιες αλλα δεν ειναι απ αυτο. Με καποιο τσιγαρο η κερι προσεξε μηπως εχει αντιστροφη ροη, προς τ μεσα δηλαδη συνεχομενα η κατα διαστηματα. Κατι γινεται με την καμιναδα νομιζω εγω και μετα η τροφοδοσια αερα. Δειξε μας αν ειναι ευκολο φωτο τ καμιναδα μαζι με ολη την σκεπη η πλακα οτι ειναι. Αλλο εγω παντως δεν σκεφτομαι τιποτα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

άναψα μια εφημερίδα την έβαλα σε διαφορετικά σημεία μέσα στην εστία και ο καπνος είναι σαν να τον ρουφάει κάτι προς το σπίτι. Η καμινάδα είναι καθαρή και σχετικά μεγάλη σε διάμετρο ενω είναι περίπου 14 μέτρα ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.