Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμινάδες σε 4ώροφη οικοδομή


ducatista

Recommended Posts

Φούσκα είναι το ανομοιογενή τετράπλευρο πυραμοειδή σχήμα, που χρησιμεύει σαν συλλέκτης του καπνού, τον οποίον καθοδηγεί στο πίσω σημείο στην κάτω είσοδο της καμινάδας.

Ευρίσκεται πάνω από την εστία.

Συνήθως δεν είναι εμφανή εξωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά δεν θα έπρεπε να μπορείς να δεις μέσα από τη καμινάδα γιατί την καμινάδα την κατασκευάζουμε στο πίσω μέρος της φούσκας. Εάν το άνοιγμα είναι στο εμπρός μέρος της φούσκας (εφόσον είναι προκατασκευασμένο) τότε έχει τοποθετηθεί ανάποδα.Σε αυτή τη περίπτωση ή το ξηλώνεις και το ξαναφτιάχνεις ή βάζεις στην στέψη της καμινάδας ηλεκτρικό μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

H.. φουσκα.. δεν ειναι δυνατον να τοποθετηθει αναποδα. κ Ροδοπουλε σας ειπα τι ιαως μπορει να φταιει αλλα δεν μπηκατε στον κοπο ουτε να σκεφτειτε, ουτε να παραθεσετε μια φωτο. Δεν θα φτιαξει ετσι το τζακι σας.

Δοκιμαστε να προθερμανετε την καπνοδοχο μηπως ξεκινησει η ροη. Πολλοι το κανουν με φλογιστρο η με ενα γκαζακι (αυτα τα μικρα για καφε) κρατωντας το ψηλα λιγη ωρα η βαμβακι με οινοπνευμα και τσιμπιδα να το κρατησετε ψηλα. Και με φυλα εφημεριδας (ψηλα παντα) γινεται, αλλα με τους αλλους τροπους δεν θα μυρισει το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο γιατί δεν χρησιμοποιείτε πολυκαμινάδες? εμείς τις δουλεύαμε πάρα πολύ και κανένα απο τα τζάκια δεν κάπνιζε.Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει η κάποιο άλλο πρόβλημα εκτός απο το κάπνισμα?

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη παιδιά θα βάλω φωτό απλά εκανα οτι μου είπατε. Πήρα φλόγιστρο 600 βαθμών το έβαλα μισή ώρα. Μετά πήρα την εφημερίδα και είδα οτι ο καπνός γυρίζει μέσα στο σπίτι. Μετά απο ώρα κατάλαβα οτι είναι σαν να έχω κάτι απο πάνω που με φυσάει κάτω. Θα τρελαθώ και στα ρευστά ήμουνα καλός. Δεν ξέρω έχουν έρθει τζακάδες και έχω ακούσει τα πλέον απίθανα. Ο δεύτερος μου λέει ρε φίλε μηπως είναι στοιχειωμένο διότι δεν βρίσκω πρόβλημα. Αλλος μου είπε το μαντέμι κάνει το πρόβλημα να βάλουμε πυρότουβλο.

Link to comment
Share on other sites

...Έχω το ιδιο στο πάνω όροφο και δεν έχει πρόβλημα. Και τα δύο έχουν κενό απο κάτω το οποίο βγάνει σε εξωτερική γρίλια. Το του υπογείου ενω έχει κενό δεν έχει γρίλια διότι συνορεύει με το δωμάτιο του καυστήρα. Υπάρχει λύση?

 

Το τζάκι του υπογείου δεν "τραβάει" διότι κάτι κάνει μέσα στο σπίτι υποπίεση. Ρίχνει την πίεση κάτω από την πίεση της ατμόσφαιρας, με αποτέλεσμα να εισρέει αέρας από την καμινάδα του υπογείου. Αυτό που προκαλεί υποπίεση είναι κατά πάσα πιθανότητα η καμινάδα του άλλου τζακιού που για κάποιον λόγο είναι λίγο (ελάχιστα) θερμότερη. Ίσως επειδή το πάνω δωμάτιο έχει 22° ενώ το υπόγειο 20°...

 

Εφόσον είναι έτσι, όταν διαθέσεις μία επαρκή πηγή αερισμού (πχ ένα ανοιχτό παράθυρο στο ισόγειο) το τζάκι του υπογείου θα πρέπει να σταματήσει να καπνίζει...

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap

 

μου φαίνετε οτι έχεις δίκιο. Καθόμαστε στο καθιστικό και σπάνια στο σαλόνι (υπόγειο) και δεν ανάβουμε καλοριφέρ. Τώρα η καμινάδα είναι ξεχωριστή η μια είναι μπρός και η άλλη 14 μέτρα πίσω. Στο πείραμα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.