Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σφραγίδα και Μaster


georkats

Recommended Posts

καλό θα ήταν να ρωτήσεις το ΤΕΕ

αν πρέπει να μπει το μεταπτυχιακό πάνω στη σφραγίδα που χρησιμοποιείς σε ΔΥ πχ πολεοδομία

 

δεδομένου πως η συγκεκριμένη σφραγίδα έχει να κάνει με τα επαγγελματικά δικαιώματα

και το master δεν προσδίδει επιπλέον διακιαώματα

 

επίσης προφανώς δεν μπορείς να γράψεις

Διπλ.Πολιτικός Μηχανικός ΑΠΘ ΜSc

 

διότι δεν είσαι διπλωματούχος

αυτό που θα έγραφα στη θέση σου είναι

ΜSc Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ

 

το ζήτημα είναι λεπτό διότι μπορεί να κατηγορηθείς για αντιποίηση τίτλου,

οπότε καλά κάνεις και το ψάχνεις προσεκτικά

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

 

 

 

...απεναντιας, προφανως και γραψε πανω το μεταπτυχιακο σου. καλο κανει, κακο δεν κανει. τα "σημασια εχει τι ξερεις" ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε, σημασια εχει να ξερουν και οι αλλοι τι ξερεις, γιατι εγω προσωπικα δεν δουλευω απο χομπι και τρωω τα ετοιμα, δουλευω για να ζησω εγω και 3-4 αλλοι. αυτα.

Από τά πιο ουσιωδη post στο thread μαζι με του spy.

Να'γιασει το keyboard σου συναδελφε.

 

Ομως:

Τό αντιποιηση ακουγεται βαρυ και ειναι και ποινικα κολασιμη πραξη.

Πώς ομως θά αποδειχθεί σέ δικαστήριο?

Εφ'οσον βαζει και το Τ.Ε. στην σφραγιδα του, οσα MPhil, PhD και

να βαλει μετά δεν πειραζει.

 

πχ ποιόν παραπλανα αυτο?

 

Δομίνικος Στρωσκανίδης

Μηχανικός ΤΕ

MSc ΑΠΘ, MPhil Caltech, PhD Göttingen.

 

(τυχαίο όνομα, ελπίζω νά μήν υπάρχει ή παραξηγηθεί κανένας)

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

βρε συ Αμήχανος,

δε λέω να μην το γράψει, να το γράψει όμως σωστά

 

να το πω χονδροειδώς

επειδή είμαι Αρχιτέκτονας και έκανα μαστερ στην ιατρική

 

άμα γραψω κάτω από το Αρχιτέκτονας, ιατρος αντι για μάστερ στην ιατρική δε θα βρω τον μπελά μου;

 

πχ ποιόν παραπλανα αυτο?

 

Δομίνικος Στρωσκανίδης

Μηχανικός ΤΕ

MSc ΑΠΘ, MPhil Caltech, PhD Göttingen.

 

 

αν πρέπει να μπει το αυτό που θα έγραφα στη θέση σου είναι

ΜSc Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ

να το, το ίδιο λέμε :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Ήταν πολύ χρήσιμες οι απαντήσεις σας! Θα το βάλω στην σφραγίδα μου.

 

<myri>:Το πολιτικός μηχανικός για παράδειγμα το έβαλα λόγω ότι θα γίνει πιο κατανοητό από την πλειοψηφία των αναγνωστών. Εννοείται ότι βγάζοντας ένα μεταπτυχιακό στους πολιτικούς μηχανικούς για παράδειγμα δεν σημαίνει ότι γίνεσαι πολιτικός μηχανικός.

 

Καλές γιορτές!!:D

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με την σφαγίδα. Επιτρέπεται να βάζουμε μετά την ειδικότητα στην σφραγίδα το Μaster μας; H χρειάζεται να βγάλουμε εξτρα σφραγίδα;

 

πχ. Διπλ.Πολιτικός Μηχανικός ΑΠΘ ΜSc.

 

Ευχαριστώ!

 

Στο εξωτερικό συνήθως αναγράφεται ως τίτλος μετά το όνομα.

 

π.χ. John Smith MSc

 

 

...γιατι εγω προσωπικα δεν δουλευω απο χομπι και τρωω τα ετοιμα, δουλευω για να ζησω εγω και 3-4 αλλοι.

 

Υπήρξε ποτέ περίοδος που δούλευες από hobby και αν ναι, πότε και γιατί σταμάτησε αυτό να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

πχ ποιόν παραπλανα αυτο?

Δομίνικος Στρωσκανίδης

Μηχανικός ΤΕ

MSc ΑΠΘ, MPhil Caltech, PhD Göttingen.

Κανέναν.

Οι όποιοι τίτλοι έχουν και μια "ιεραρχία". Ειναι χαζό να θεωρείς κάποιον απόφοιτο ΤΕΙ, όταν έχει κάνει διδακτορικό.

 

Επίσης να ενημερώσω οτι αυτό που λέτε Μάστερ, ΔΕΝ μεταφράζεται ντε και καλά σε MSc... Για τους πολ. μηχ/κους, υπάρχουν και τα MEng...

 

Bασικά, θεωρώ οτι η "μόδα" με αυτά τα MSc κτλ κτλ, ξεκίνησε από κάτι άτομα σαν κι εμένα, τα οποία στην σφραγίδα αναφέρουν "BEng - MSc" διότι αυτά έχουνε κάνει και αν δεν τα γράφανε, ίσως κάποιοι να τους κατηγορούσαν οτι λανσάρονται ως... ντόπιοι!

 

Εκτός αν αναγράφεται ρητά στον μεταπτυχιακό τίτλο το "MSc", θεωρώ οτι το ποιό σωστό είναι να λέγεται κάτι σαν:

"Δομίνικος Στρωσκανίδης

Πολιτικός Μηχανικός ΠΕ ή ΤΕ

Απόφοιτος Παν/μιου Ταδε

Μετεκπαιδευθείς στο ΑΠΔ"

Εντελώς καλοπροαίρετα , ένα master και μάλιστα από Ελληνικό Πολυτεχνείο θα υψώσει το πρεστίζ σου.

Όπως το είπες: Οι γνώσεις μετράνε.

Και αν τις εχεις, φαίνεται πολύ πιο καθαρά απ'ότι το MSc στην ταμπέλα-σφραγίδα-κάρτα σου και τούμπαλιν...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι χαζό να θεωρείς κάποιον απόφοιτο ΤΕΙ, όταν έχει κάνει διδακτορικό.

Από χαζό έως γελοίο και κάποια μισητή αντιμετώπιση που κατάφερε και πήρε διδακτορικό...

Link to comment
Share on other sites

Από χαζό έως γελοίο και κάποια μισητή αντιμετώπιση που κατάφερε και πήρε διδακτορικό...

Καλά, το "κατάφερε" έχει πάααρα πολλές ερμηνείες σε αυτή την χώρα...

 

Τελικά, θεωρώ πως στην σφραγίδα πρέπει να αναφέρεις τον τίτλο και το ιδρυμα βάσει του οποίου σου παρέχεται η άδεια αξάσκησης επαγγέλματος.

 

Σε καρτες-πινακίδες εγώ θα έβαζα αυτό που είπα παραπάνω διότι είναι πολύ πιό "μουράτο"

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το "κατάφερε" έχει πάααρα πολλές ερμηνείες σε αυτή την χώρα...
Προφανώς και μιλάω για εξωτερικό...και όχι για Βουλγαρία και λοιπές χώρες...

 

Τελικά, θεωρώ πως στην σφραγίδα πρέπει να αναφέρεις τον τίτλο και το ιδρυμα βάσει του οποίου σου παρέχεται η άδεια αξάσκησης επαγγέλματος.

 

Αρκεί ο τίτλος, το ίδρυμα δεν έχει κάποιο νόημα εκτός αν είναι ETH, Columbia, MIT, και λοιπά γνωστά με κύρος ιδρύματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί ο τίτλος, το ίδρυμα δεν έχει κάποιο νόημα εκτός αν είναι ETH, Columbia, MIT, και λοιπά γνωστά με κύρος ιδρύματα.

 

Αυτή είναι η δική σου, προσωπική (και λανθασμένη) άποψη. Το ΤΕΕ στον οδηγό για νέους Μηχανικούς, ρητά αναφέρει:

"γ. Σφραγίδα (για ελεύθερους επαγγελματίες)

Η σφραγίδα του διπλωματούχου μηχανικού έχει τυποποιημένη διάσταση με περίγραμμα 8cm Χ 3cm , με όνομα μηχανικού, ειδικότητα, σχολή, αριθμό μητρώου ΤΕΕ, διεύθυνση,

τηλέφωνο, ΑΦΜ και ΔΟΥ."

Βέβαια αναφέρεται σε διπλωματούχους. Οι υπόλοιποι κάντε ό,τι καταλαβαίνετε...

Αυτό επίσης ως απάντηση και για την άποψη που εκφράστηκε ότι δεν είναι απαραίτητα στοιχεία το ΑΦΜ και η ΔΟΥ. Σαφώς και είναι.

 

Από εκεί και πέρα, θα πρότεινα κι εγώ στον συνάδελφο που ξεκίνησε το θέμα, ασφαλώς και να αναγράψει το Msc. Αποτελεί πλέον συμπλήρωμα του τίτλου του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.