Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρία μηχανικών - δικαίωμα υπογραφής


cmkapos

Recommended Posts

Μήπως κάποιοι άρχισαν να ανησυχούν με την κρίση; Τι έγινε τα κονέ , τα κομματόσκυλα και όλες οι διαπλεκόμενες σχέσεις δεν προσφέρουν σε κανέναν "έμπειρο μηχανικό" money και θα σκεφτούν όλοι τώρα πως να περιορίσουν τους νέους;

Δεν γίνονται και δημόσια έργα ρε γαμώτο κρίμα.

 

Αλλά βέβαια , τώρα που μεγαλώσαμε μπορούμε να ισχυριστούμε πως ο νέος δεν έχει δικαίωμα υπογραφής.

Όλη η κουβέντα γίνεται για τα ΛΕΦΤΑ και μόνο για τα λεφτά.

Δεν με παρατάτε όλοι σας που σας έπιασε η ευαισθησία τώρα για την ασφάλεια των ιδιωτικών έργων.

 

Κανείς δεν σας πιστεύει. Εξάλλου το 99% των «κακοτεχνιών στα έργα» οφείλεται σε «έμπειρους μηχανικούς».

 

Όχι πείτε μου ειλικρινά , δεν προσπάθησε κανένας να ελαττώσει την ποιότητα της κατασκευής με μη νόμιμο τρόπο;

 

Κανένας σας δεν γλείφει ή λαδώνει την πολεοδομία να του περάσουν την κακή μελέτη του για να μην εκτεθεί στον πελάτη;

 

Κι έρχομαι σε αυτό το σημείο με μία άκρως εκσυγχρονιστική πρόταση που θα πάει τον τόπο μπροστά.

 

Έχοντας ως δεδομένο το γεγονός πως ΟΛΑ τα Ελληνικά Δημόσια έργα είναι για κλάματα και γνωρίζοντας πως όλες τις μελέτες τις έκαναν έμπειροι μηχανικοί και το ΤΕΕ δεν έχει σχολιάσει ποτέ το θέμα προτείνω να μην έχει δικαίωμα υπογραφής για δημόσια έργα ΚΑΝΕΝΑΣ μηχανικός άνω των 35 ετών.

Τι λέτε λοιπόν ευαίσθητοί μου συνάδελφοι;

 

Πόσο πιο χάλια θα τα κάνουμε τα δημόσια έργα από εσάς;

 

 

Αυτά από έναν νέο μηχανικό που δεν πάει την γκόμενα του στην Αράχοβα γιατί έχει λεφτά να την πάει , που έχει σιχαθεί τα λαμόγια να του προτείνουν να δουλέψει για 600 ευρώ στο γραφείο τους ενώ αυτός θα τους βγάζει 5000 το μήνα που δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ για να βγάλει αυτά που εσείς που προκόψατε μόνο με τη διαπλοκή και τις δημόσιες σχέσεις του μπαμπά τα βγάζετε σε ένα απόγευμα!

 

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΑ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως κάποιοι άρχισαν να ανησυχούν με την κρίση; Τι έγινε τα κονέ , τα κομματόσκυλα και όλες οι διαπλεκόμενες σχέσεις δεν προσφέρουν σε κανέναν "έμπειρο μηχανικό" money και θα σκεφτούν όλοι τώρα πως να περιορίσουν τους νέους;

Δεν γίνονται και δημόσια έργα ρε γαμώτο κρίμα.

 

Αλλά βέβαια , τώρα που μεγαλώσαμε μπορούμε να ισχυριστούμε πως ο νέος δεν έχει δικαίωμα υπογραφής.

Όλη η κουβέντα γίνεται για τα ΛΕΦΤΑ και μόνο για τα λεφτά.

 

 

 

Πόσο δίκιο έχεις... Ίσως τελικά αυτή η ρημαδοκρίση να είναι η τέλευταια ευκαιρία να γίνει ένα καλό ξεκαθάρισμα σε κάθε επαγγελματικό κλάδο αυτής της χώρας, ώστε οι διάφοροι ''επαγγελματίες'' που μετρούν την επαγγελματική τους επιτυχίας ανάλογα που είναι το εξοχικό τους ή πόσα κυβικά είναι το αμαξι τους να δείξουν την πραγματική τους αξία...

 

Μη γελιόμαστε, αυτός ο κλάδος είναι ο Νο1 κλάδος της λαμογιάς, του λαδώματος, της κακοτεχνείας... Είναι ο καθρέπτης της Ελλάδας της Χρεωκοπίας και του Μνημονίου... Όποιος έχει δουλέψει σε Δημόσια Έργα καταλαβαίνει γιατί οδηγηθήκαμε σα χώρα σε αυτά τα σκ@@α... Αλλά τώρα που πολλοί θα ξεβολευτούν, ξαφνικά κάτι τους φταίει... Δεν είναι τυχαίο που όσοι είχαν πλουτίσει με τις πολιτικές των προηγούμενων ετών, τώρα που θα χάσουν τα καλά λεφτάκια τους τα βάζουν με τον Παπανδρέου, τον Στρος Καν, το Θεό... Γενικά φταίει οποιοσδήποτε άλλος παρά ο ευατούλης τους...

 

Δε μιλάω προσωπικά γιατί το κύριο που άρχισε το thread, αλίμονο... Απλά με λυπεί ένας κλάδος να τα βάζει με τους νεότερους επαγγελματίες και να τους θεωρεί εχθρούς του εισοδηματός τους... Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε... Και δυστυχώς στον ανταγωνισμό, ο νέος μηχανικός είναι πιο ετοιμοπόλεμος από ένα βετεράνο... Θα φάει φάπες, πόρτες, χλευασμό και δυστυχώς πηγές όλων αυτών θα είναι από αυτούς που μάθαν στην καλή την μάσα...

 

 

Όχι πείτε μου ειλικρινά , δεν προσπάθησε κανένας να ελαττώσει την ποιότητα της κατασκευής με μη νόμιμο τρόπο;

 

Μα πως αλλιώς να βγάζαν μεγαλύτερο κέρδος άλλωστε? Αν γινόντουσαν όλα τα τεχνικά έργα με βάσει τους κανονισμούς και τους νόμους, τότε καμμιά τεχνική/εργολαβική εταιρεία δε θα υπήρχε...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να θεσπιστεί ό νόμος περί εργοληπτικών και μελετητικών πτυχίων ΚΑΙ στον ιδιωτικό τομέα; Ακούω τις γνώμες σας...

 

 

τοσα χρόνια τρωγοπίνατε στιες πλάτες των νέων:

  • ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ
  • ΛΑΜΟΓΙΕΣ
  • ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ & ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΙΑ
  • ΟΙΩΝΕΙ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ
  • ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣ
  • ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ όποτε σας κάπνιζε λόγω αρρώστιας ή εγκυμοσύνης

Σήμερα που τα πράγματα δυσκόλεψαν ζητατε να μας πετάξετε έξω από την αγορά !!!

 

Θέλετε να καταντήσετε και τα ιδιώτικα έργα όπως το πανηγύρι που γινετε στα δημόσια.

 

Το δε κορυφαίο είναι πως όσοι μας έφεραν σε αυτό το χάλι, τώρα παίρνουν συνταξή τρέχοντας όσο ακόμη μοιράζουν 2000/μήνα.

 

 

ΕΛΕΟΣ

 

υγ1 ο συνάδελφος είναι δε γραμμένος από το 2008 και μόλις χθες αποφάσισε να κάνει 5 δημοσιεύσεις

 

υγ2 σε οροσμένους νέους συναδέλφους 1 έχω να πω : ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΚΟΡΟϊΔΑ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αφού άκουσα τα εξ αμάξης από όλους σας, επιτρέψτε μου να εξηγηθώ λιγάκι.

 

Ναι, είμαι "παλιός" μηχανικός, αλλά δεν γεννήθηκα παλιός. Υπήρξα και νέος και η πρώτη μου αμοιβή πριν από 20-τόσα χρόνια ήταν 15 χιλιάρικα για τη μελέτη Κ/Θ ενός διαμερίσματος. Πέρασαν πολλά χρόνια και πολλές δουλειές πριν γίνω γνωστός και "ακριβός" μηχανικός.

 

Εχετε δίκιο να εξανίσταστε για το ατυχές παράδειγμά μου της Αράχωβας. Ξέρω ότι αγωνίζεστε να βγάλετε το ποσό του ΤΣΜΕΔΕ και όλων των άλλων. Και ναι, η Βυτίνα είναι καλύτερη. Σας ζητώ συγγνώμη.

 

Αλλά....

 

Το Συλλογικό μας όργανο, είναι στην ουσία ένας κρατικός φορέας. Αν κάποιοι εκεί μέσα είχαν τα κότσια, θα έπρεπε να καταρτίσουν πίνακα αμοιβών με απειλή διαγραφής στα μέλη που τον καταστρατηγούν και να μην περιμένουν από τον κάθε οικονομολόγο-δικηγόρο πολιτικό να μας καταργήσει τα πάντα στο πλαίσιο του "υγιούς ανταγωνισμού".

 

Ισως δεν το έχετε δει ακόμα, αλλά όσο καλοπροαίρετοι κι αν είστε, θα φτάσουμε να τρωγόμαστε σαν τα σκυλιά μεταξύ μας, προς όφελος των μανάβηδων-εργολάβων, πράγμα βέβαια που θα ωφελήσει αυτούς και όχι τον τελικό καταναλωτή. Δηλαδή τί περιμένουν στην κυβέρνηση, όταν το κόστος του εργολάβου είναι σήμερα 1.000-1.200 ευρώ το τ.μ. (άντε, 2.000 με το οικόπεδο μαζί) και πουλάει 4.000, θα το ρίξει στις 3.990 επειδή θα μας δώσει ψίχουλα; Πάλι 4.000 θα πουλήσει και θα βάλει τη ΔΙΚΗ μας αμοιβή στο παντελόνι του.

 

Όσο πιο γρήγορα αντιληφθούμε ότι είμαστε στην ουσία το προλεταριάτο της οικοδομής, ότι έχουμε λιγότερη σημασία για αυτούς τους "επιχειρηματίες" από τον τελευταίο υδραυλικό, τόσο πιο γρήγορα θα ζητήσουμε εμείς οι ίδιοι να θεσπιστούν αυστηροί κανόνες για το ρόλο μας και τις αμοιβές μας, για να γίνεται η δουλειά όπως τη σχεδιάσαμε και όχι όπως θα μας πιέσει ο κάθε "εργολάβος" να την παραλάβουμε.

 

Θέλουν εξυγχρονισμό και πράσινη ανάπτυξη; Ο εξυγχρονισμός επιτυγχάνεται με καθαρούς και αυστηρούς κανόνες και πράσινη ανάπτυξη δεν είναι να φυτέψεις μαρούλια στο μπαλκόνι σου, αλλά στοιχίζει.

 

@myri

 

Όσο μας βλέπεις σαν εχθρούς σου, τόσο στο τέλος θα κουβαλήσεις νερό στο μύλο αυτών που θέλουν να μας εκμεταλλευθούν.

 

Και αν πιστεύεις ότι έγινε κάποιος μηχανικός με 5 χρόνια σπουδών, θα σου πω αυτό που μου είπε ο πατέρας μου, μετά από 9 χρόνια σπουδές, 3 χρόνια έρευνας και 13 δημοσιεύσεις: "κουτάβι είσαι"... και είχε δίκιο...

 

Και όσο για το τι "τρωγόπινα" προσωπικά, όταν ήμουν διευθυντής μελετών στο μεγαλύτερο μελετητικό γραφείο της χώρας, ξεκινούσα τους νέους συναδέλφους με 2.600 το μήνα (το 2002), και 160 ώρες δουλειά. Αν βρεις κάτι καλύτερο, πες με λαμόγιο, αλλά σε παρακαλώ, ως τότε μην μας βάζεις όλους σε ένα κουβά, από εμάς θα μάθετε να γίνετε μηχανικοί.

 

Εσύ είσαι που μου έκανες την παρατήρηση για χρήση κεφαλαίων; Μάλλον για εσένα ΔΕΝ ισχύει αυτό, ε;

Link to comment
Share on other sites

Και αν πιστεύεις ότι έγινε κάποιος μηχανικός με 5 χρόνια σπουδών, θα σου πω αυτό που μου είπε ο πατέρας μου, μετά από 9 χρόνια σπουδές, 3 χρόνια έρευνας και 13 δημοσιεύσεις: "κουτάβι είσαι"... και είχε δίκιο...

 

Κύριε Καπό (ή Καπέ? δε ξέρω ποιό είναι το πιο σωστό...)

 

Σε αυτή τη παράγραφο έχετε απόλυτο δίκιο... Όσες σπουδές και αν κάνει ο καθένας μας, όσα πτυχία, δημοσιεύσεις, βραβεία κτλ, είμαστε όλοι ένα απλό γρανάζι του συστήματος... Θλιβερό γεγονός, αλλά ισχύει...

Όσα αναφέρατε για τη ''ξεφτίλα'' των μηχανικών από τους εργολάβους είναι απολύτως αληθή, αλλά αυτή η κατάσταση δυστυχώς έχει παγιωθεί γιατί βόλεψε όχι μόνο 10-15 μεγαλοεργολάβους στην Ελλάδα αλλά και κάποιους μεγαλομηχανικούς... Αλλιώς, αν υπήρχαν μηχανικοί που σέβοταν το επαγγελμά τους, δεν θα κάναν συμφωνίες με τέτοιους όρους...

Όπως αναφέρατε, είστε παλιός μηχανικός... Καλό είναι λοιπόν να μοιραστείτε μαζί μας πως, κατά τη γνώμη και την εμπειρία σας, φτάσαμε στο σημείο μια υπογραφή μηχανικού (και όχι ο ίδιος ο μηχανικός) να κοστίζει κάτω από 500 ευρώ το μήνα...

Το παιχνίδι είναι έτσι στημένο που για μένα δε φταίει το ΤΕΕ... Απλά το ΤΕΕ δε παρεμβαίνει... Οι κανόνες του παιχνιδιού έχουν στηθεί από άλλους παράγοντες... Αν τιμάμε το επαγγελμά μας, πρέπει όλοι μας να ξαναθέσουμε τους κανόνες ώστε να μη δούμε φαινόμενα αδικίας...

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Καπό (ή Καπέ? δε ξέρω ποιό είναι το πιο σωστό...)

φτάσαμε στο σημείο μια υπογραφή μηχανικού (και όχι ο ίδιος ο μηχανικός) να κοστίζει κάτω από 500 ευρώ το μήνα...

 

Εδώ φταίνε και αρκετοί συνάδελφοι που δέχονταν να δουλεύουν ακόμα και τσάμπα για να αποκτήσουν εμπειρία. Δώσε θάρρος που λένε, τελικά μας καβάλησαν.

Link to comment
Share on other sites

@spgirl

 

Κλητική "κ. Κάπο" :)

 

Αν ισχυρίστηκα κάτι διαφορετικό, πείτε το μου βρε παιδιά. Κανόνες θέλουμε. Ναι, κάποιος μας είπε "κουρασμένους" εμάς τους 50αρηδες. Εχει δίκιο, ποτέ δεν θα έκανα δουλειές που δεν με προκαλούν πια, ακριβώς επειδή δεν έχω τα κότσια να τρέχω όπως εσείς. Αλλωστε ο μηχανικός, όπως έλεγε ένας παλιός καθηγητής μου, πρέπει να είναι έξυπνος αλλά και τεμπέλης, για να βρίσκει τη λύση και να βρίσκει την εύκολη λύση.

 

Δεν μιλάω για συναδέλφους όμως που έχουν ξεχάσει να είναι μηχανικοί. Πολιτικούς Μηχανικούς που δεν έχουν κάνει ποτέ μια στατική μελέτη και έχουν γίνει "αδειάκηδες" ή δημόσιους υπαλλήλους που πάνε για επίβλεψη στις ταβέρνες γύρω από το κάθε έργο.

 

Μιλάω για συναδέλφους που πονάνε το επάγγελμα και διεκδικούν πρώτα απ'όλα ένα status για το ίδιο το επάγγελμα και όχι για τη μουτσούνα τους.

 

Δεν πρόκειται να με βρείτε ανταγωνιστή, γιατί απλά ΔΕΝ βγάζω άδειες, τη σιχαίνομαι τη διαδικασία και το κύκλωμα. Και όσα σας έγραψα είναι γιατί κι εσείς θα αντιληφθείτε ότι πρέπει να υπάρξει ένας τρόπος να πεταχτούν στην άκρη όλοι όσοι δν θέλουν να είναι μηχανικοί και να ανταμειφθούν σιγά-σιγά αυτοί που πονάνε τη δουλειά τους.

 

Μην πουλάτε ποτέ την υπογραφή σας. Στηρίξτε την, ακόμα κι αν αυτό έχει κόστος. Και θεσπίστε κανόνες για να εξαφανίσετε όσους "συναδέλφους" το κάνουν.

 

Και ακόμα κάτι που θα σας φανεί ουτοπικό.... Μοιραστείτε τη γνώση σας με όλους τους συναδέλφους όσο μπορείτε. Στο γραφείο είχα θεσπίσει ωράριο εκπαίδευσης και έκανα φροντιστήριο σε νέους συναδέλφους για μελέτες. Κάντε το κι εσείς με ακόμα νεότερους από εσάς.

 

(όταν γίνεις πολύ τεμπέλης, γίνεσαι προφέσσορας)

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο θέμα είναι το προκείμενο .

Δύσκολο γιατί όλοι έχουν δίκιο . Και ταυτόχρονα άδικο .

 

Δίκιο έχει ο μεγάλος γιατί δεν θέλει να χτυπάνε τις δουλειές φτηνά οι νεώτεροι , αλλά και άδικο ταυτόχρονα γιατί σαν νέος πούλαγε την σφραγίδα του γιά ένα καλό μεροκάματο , είτε όταν ήταν φαντάρος , είτε και αργότερα .

 

Δίκιο έχει και ο νέος που δεν θέλει να αλλάξει η κατάσταση , γιατί έτσι την βρήκε , αλλά άδικο ταυτόχρονα γιατί έτσι διαιωνίζεται μιά κατάσταση που απαξιώνει το επάγγελμα .

 

Και βέβαια απόλυτο άδικο έχει το ΤΕΕ που 40 χρόνια τώρα , δεν άλλαξε τους νόμους του 34 , ώστε να επικαιροποιηθούν όλα τα ΕΔ , να γίνει το ΜΗΚΙΕ , να σταματήσει η αυτεπιστασία των ιδιωτών , να μπούν στον χάρτη των ΕΔ οι νέες ειδικότητες και γενικά να κάνει ακριβώς ότι είχε υποχρέωση να κάνει σαν επιμελητήριο αλλά και σαν φορέας .

Δεν έκανε τίποτα από αυτά και φέρει το 90 % της ευθύνης γιά την σημερινή κατάντια του επαγγέλματος .

 

Οι εκπτώσεις στις ελάχιστες αμοιβές , δεν είναι κάτι το καινούργιο .

Μάλιστα μέχρι πριν 10-15 χρόνια , θεωρούσαμε στις εφορίες "Πιστωτικό Σημείωμα" , ώστε να μην φορολογούμαστε γιά αυτές .

 

Οι εκπτώσεις δεν δημιουργήθηκαν τώρα που είναι πολλοί οι μηχανικοί . Υπήρχαν πάντα , ακριβώς γιατί ο ρόλος του μηχανικού δεν ήταν θεσμικά ισχυρός . Και δεν έγινε τίποτα γιά να αλλάξει αυτό .

 

Αντίθετα , τώρα ξεκίνησαν να γίνονται παράνομες ενέργειες , όπως αυτή που αναφέρθηκε χτές από την Διαμαντοπούλου , περί των ιατρικών σπουδών .

 

Τα συναρμόδια υπουργεία εκτιμούν ότι για να λειτουργούν καλύτερα οι ιατρικές σχολές και να «παράγουν» γιατρούς υψηλής ποιότητας, πρέπει να εισάγουν λιγότερους φοιτητές και να γίνουν ακόμη πιο «σκληρές» οι σπουδές. Βασική τους σκέψη είναι ότι πρέπει να μπει σε άλλη βάση ο προγραμματισμός παραγωγής ανθρώπινου δυναμικού για τον τομέα της Υγείας.

 

Για τους αποφοίτους ιατρικών σχολών του εξωτερικού, οι προτάσεις περιλαμβάνουν «πάγωμα» στον ρυθμό αναγνώρισης πτυχίων στην Ελλάδα, με προοπτική να μειωθεί τα επόμενα χρόνια. Για τον έλεγχο της «παραγωγής» γιατρών εκφράζονται απόψεις του τύπου «το πτυχίο της Ιατρικής δεν σημαίνει απαραίτητα και άδεια άσκησης του επαγγέλματος».Αν υλοποιηθούν οι σκέψεις αυτές, οι απόφοιτοι της Ιατρικής δεν θα ασκούν πάντα το επάγγελμα του γιατρού. Εμφαση δίνεται και στην αναβάθμιση του επαγγέλματος του νοσηλευτή και στην κατεύθυνση αυτή ζητείται η συνδρομή του πανεπιστημίου, ώστε να αναβαθμιστούν οι σπουδές και η πρακτική εξάσκηση.

 

 

Δηλαδή είναι πολλοί οι γιατροί στην Αθήνα , αργούν να βγούν και στην σύνταξη οι παλιοί , κόβουμε τους εδώ εισακτέους (θεμιτό) , δεν αναγνωρίζουμε τους εξωτερικού (παράνομο και αθέμιτο) .

Ταυτόχρονα η επαρχία στερείται ιατρών και δεν δίνουμε κανένα κίνητρο η σημασία στο θέμα και ταυτόχρονα , λέμε γιά αναβάθμιση των νοσηλευτών που έχουμε τεράστιο έλλειμμα .

 

Ξεχνάμε βέβαια , ότι ο νοσηλευτής σπουδάζει 4 χρόνια σε ανώτατες τεχνολογικές και πανεπιστημιακές σχολές , αλλά στην πράξη αμείβεται ελάχιστα καλύτερα από τον νοσοκόμο των μέσων η και κατώτερων σχολών , ενώ η κοινωνική του αναγνώριση είναι αστεία .

 

Αυτό λοιπόν είναι το μέλλον στους γιατρούς τώρα , στους μηχανικούς και στους δικηγόρους στο άμεσο μέλλον ?

Οσοι τρουπώσαμε , τρουπώσαμε , γιά τα παιδιά μας και τα αδέλφια μας το πτυχίο δεν σημαίνει απαραίτητα και άδεια άσκησης του επαγγέλματος ?

 

Είναι δίκαιο και ηθικό αυτό ?

Δηλαδή η κοινωνία , αντί να δημιουργεί τις προυποθέσεις γιά να στραφεί εθελοντικά ο κόσμος σε άλλα επαγγέλματα , υψηλής πραγματικής αξίας , αλλά χαμηλής κοινωνικής αναγνώρισης σήμερα , αντί να αποδομήσει το σύνδρομο "γιατρός-μηχανικός-δικηγόρος" , έρχεται και το ενισχύει κάνοντας το και περιορισμένης πρόσβασης γιά τους πτυχιούχους ?

 

Λογικό είναι . Σε μιά κοινωνία που το ιδιωτικό συμφέρον επικρατεί του δημοσίου , σε μιά κοινωνία που οι φαρμακοποιοί θέλουν να κληρονομούν την κρατική άδεια του φαρμακείου στα παιδιά τους , σε μιά κοινωνία που η οικογενειοκρατία υπάρχει παντού , είναι λογικό να συμβαίνουν αυτά .

 

Νομίζω ότι το θέμα όπως έχει τεθεί είναι αποσπασματικό και δεν βλέπει συνολικά το πρόβλημα . Και όλοι μας δεν βλέπουμε συνολικά το πρόβλημα , αφού το βλέπουμε μέσα από τις προσωπικές οπτικές μας .

 

Χρειαζόμαστε συνολική αλλαγή νοοτροπίας σαν λαός και επειδή δεν μπορούμε να την κάνουμε μόνοι μας η μέσω του πολιτικού μας συστήματος μας επιβάλλεται εκ των άνω και εκ των έξω .

Είναι τό τίμημα γιά την τόσων δεκαετιών απραξία μας και ανικανότητα μας .

Είναι το τίμημα γιά το βόλεμα και το προσωπικό όφελος ημών των ιδίων η των αδερφών μας η των γονιών μας .

 

Θα το πληρώσουν περισσότερο οι νεώτεροι και τα παιδιά μας .

Link to comment
Share on other sites

@myri

 

Όσο μας βλέπεις σαν εχθρούς σου, τόσο στο τέλος θα κουβαλήσεις νερό στο μύλο αυτών που θέλουν να μας εκμεταλλευθούν.

γνωριζόμαστε;;;;

 

εχθρός μου ειναι αυτός που προσπαθεί να με εκμεταλλευτεί είτε συνάδελφος είτε όχι

 

Και αν πιστεύεις ότι έγινε κάποιος μηχανικός με 5 χρόνια σπουδών, θα σου πω αυτό που μου είπε ο πατέρας μου, μετά από 9 χρόνια σπουδές, 3 χρόνια έρευνας και 13 δημοσιεύσεις: "κουτάβι είσαι"... και είχε δίκιο...

τότε γιατί μας φοβάσαι;;;

 

από αυτα που γράφεις καταλαβαίνω πως ο πατέρας σου σου ειχε έτοιμη δουλειά

 

 

.... από εμάς θα μάθετε να γίνετε μηχανικοί.

ποιος νομίζεις οτι είσαι; δε τσιφλικάδες χριαζόμαστε στο επάγγελμα !

Link to comment
Share on other sites

.... από εμάς θα μάθετε να γίνετε μηχανικοί.

 

Απάντηση στο ίδιο πνεύμα με ένα post του κ. Κάπου στο thread "επιλογή ασφαλείων" (στο sub-forum ηλεκτρολογικά) όπου έγραψε "στο πολυτεχνείο δεν μαθαίνεις ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ, τους μαθαίνω εγώ να κάνουν μελέτες".

Μην μειώνουμε έτσι τις σπουδές μας και τον κόπο που καταβάλαμε για αυτές.

 

ποιος νομίζεις οτι είσαι; τσιφλικάδες δε χρειαζόμαστε στο επάγγελμα!

Συγχαρητήρια από εμένα για την απάντησή σου!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.