Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι μηχανικοί γινόμαστε;


Recommended Posts

@vaggelhs92

Ανάλογα πως εννοείς εσύ την προσβολή...

Επίσης θα σε ικετεύσω να σταματήσεις να απευθύνεσαι σε μένα με πληθυντικό... Αν το συνεχίσεις, θα το θεωρήσω ειρωνεία προς το ατομό μου...

 

@stayros

Εδώ θα πω ένα μεγάλο μπράβο, όχι όσο αφορά σε αυτά που λές στο κ. Κάπο αλλά γενικά στο όλο πνεύμα της απάντησης... Τόσο καιρό κανείς δε ήθελε να πειραχτούν οι νόμοι του '34 γιατί είχαν βολευτεί με αυτό τον αχταρμά... Κανείς δεν ήθελε να ξεκαθαριστεί ο ρόλος των ΑΕΙ-ΤΕΙ γιατί βόλευει πολλούς αυτή η αντιπαλότητα... Τώρα όμως ξαφνικά έγιναν ψυχοπονιάρες... Αφού πήραν άτομα με 600 ευρώ το μήνα, με μπλοκάκι, να δουλεύουν 12ωρά κτλ κτλ

 

Κύριε Κάπο, εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν συνομίληκοι με σας μηχανικοί που ατιμώνουν το επάγγελμα... Να σας πω ένα κατα τη γνώμη μου χαρακτηριστικό παράδειγμα που μου συνέβει σε μένα (δε ξέρω αν το έχω ξαναπεί στο foroum): Πριν 2 χρόνια πήγα σε μια συνέντευξη, νέα μηχανικός μετά από 1 χρόνο αποφοίτησης... Βλέπει ο υποψήφιος εργοδότης (Μηχανολόγος του ΕΜΠ, κάπου στα 55) το βιογραφικό μου, μιλάμε γενικά για την συγκεκριμένη δουλειά, και μετά μου λέει το κορυφαίο όλων:

''Κοίτα κοπελιά, εδώ θα δουλεύεις πάνω από 12 ώρες οπότε για τα επόμενα 2 χρόνια ξέχνα τα γκομενιλίκια...''

Τι θα έπρεπε εγώ να απαντήσω? Εγώ φυσικά είπα ότι η προσωπική και η επαγγελματική μου ζωή είναι 2 ξεχωριστά πραγματα... Μάλλον δεν του άρεσε η απαντησή μου, γι αυτό και δε με πήρε... Ευχαριστώ το Θεό γι' αυτό, δε θα θελά να δουλεύω για ένα τέτοιο εργοδότη...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο spgil για την απάντησή σου.

Μου φαίνεται ότι ο 55ρης υπερέβη των αρμοδιοτήτων του.

Το ότι δεν φάνηκες 'σκουριασμένη' και δεν ψάρωσες είναι προς τιμήν σου.

 

@ stayros. Διάβασα τις απαντήσεις σου. +1

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν εργάτη (ανειδίκευτο) που ακόμη και αυτόν τον καιρό της κρίσης είναι "τρελαμένος" στην δουλειά. Δουλεύει ακόμη και Κυριακές, έχει τα ένσημά του πάντα κολλημένα και επιπλέον καλό μεροκάματο. Δεν είναι επιστήμονας, δεν έχει πτυχίο, δεν ξέρει κάποια συγκεκριμένη τέχνη. Είναι όμως περιζήτητος, επειδή είναι έντιμος, φιλότιμος, κύριος στις συνεννοήσεις και επειδή αυτό που αναλαμβάνει το υλοποιεί. Μολονότι στις πλατείες βρίσκεις εργάτες με 30€, τον κυνηγάω σαν τρελός να έρθει να δουλέψει, κι ας θέλει 50€ + ένσημο.

Γιατί; γιατί είναι ο άνθρωπος που ξέρω ότι θα κάνει σωστά την δουλειά, θα αντιμετωπίσει ο,τι προβλήματα προκύψουν, θα πάρει πρωτοβουλία αν χρειαστεί, θα γνοιαστεί για εμένα. Ο άνθρωπος αυτός είναι αναντικατάστατος.

 

Και θλίβομαι, όταν βλέπω νέους συναδέλφους (ή και υποψήφιους συναδέλφους) να μην έχουν αυτή την στοιχειώδη φιλοδοξία στην ζωή τους, να εστιάζουν το μέλλον τους στα επαγγελματικά δικαιώματα, να κατηγορούν τους συναδέλφους τους για την δική τους μιζέρια.

 

Υπάρχουν σήμερα, εν μέσω κρίσης, συνάδελφοι που είναι περιζήτητοι. Παλαιοί και νέοι, υπομηχανικοί και μηχανικοί, μελετητές ή κατασκευαστές, οι άνθρωποι αυτοί έχουν συνέχεια δουλειά και αξιοπρεπείς αποδοχές. Όχι επειδή είχαν μπάρμπα στην Κορώνη, όχι επειδή λαδώνουν, όπως κάποιοι αφελώς και ανοήτως νομίζουν, αλλά επειδή είναι οι άνθρωποι που φέρνουν εις πέρας την δουλειά τους.

 

Αποφασίστε τι μηχανικοί θέλετε να είστε (ή να γίνετε). Θέλετε να κάνετε μελέτες φασόν για 30% της αμοιβής, να νοικιάζετε την σφραγίδα για τον ΦΠΑ, να ζείτε στην μιζέρια και την ανυποληψία, γκρινιάζοντας για τα επαγγελματικά δικαιώματα και το ΤΕΕ;

Ή μηχανικοί της δημιουργίας, περιζήτητοι και αναντικατάστατοι στον τομέα σας;

Το σίγουρο είναι πως ο,τι κάνεις αμείβεσαι. Καλά πληρώνεται η εργασία που παράγει έργο.

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap αυτό ακριβώς προσπαθώ να εξηγήσω.Όποιος μπορεί και ξέρει να κάνει μια δουλειά, θα τη κάνει.Όποιος δεν μπορεί, όσα επ.δικαιώματα και να έχει, απλά δεν μπορεί.Οπότε τι φαγώνονται για τα επ. δικαιώματα?Είναι στο χέρι του καθενός τι δουλειά και τι είδους δουλειά θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα κάτι παραπάνω, είναι καθήκον του καθενός μας να γίνει καλός στον τομέα του. Δεν γίνεται να βγάζουμε όλοι άδειες, δεν μπορούμε να κάνουμε όλοι μελέτες και να είμαστε σκλαβάκια μανάβηδων και μπακάληδων. Πρέπει να έχουν την ανάγκη μας, να μας παρακαλάνε, κι αυτό το πετυχαίνει κανείς με την ικανότητα και όχι με τις φωνές.

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap αυτό ακριβώς προσπαθώ να εξηγήσω.Όποιος μπορεί και ξέρει να κάνει μια δουλειά, θα τη κάνει.Όποιος δεν μπορεί, όσα επ.δικαιώματα και να έχει, απλά δεν μπορεί.Οπότε τι φαγώνονται για τα επ. δικαιώματα?Είναι στο χέρι του καθενός τι δουλειά και τι είδους δουλειά θα κάνει.

 

μιλάς ρομαντικά και σε δικαιολογώ πλήρως, γιατί δεν ξέρεις τί γίνεται στην αγορά και που την έχουν "γραμμένη" την υπευθυνότητα, το καθήκον και την ευθιξία οι σούπερ-επιστήμονες...

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα κάτι παραπάνω, είναι καθήκον του καθενός μας να γίνει καλός στον τομέα του. Δεν γίνεται να βγάζουμε όλοι άδειες, δεν μπορούμε να κάνουμε όλοι μελέτες και να είμαστε σκλαβάκια μανάβηδων και μπακάληδων. Πρέπει να έχουν την ανάγκη μας, να μας παρακαλάνε, κι αυτό το πετυχαίνει κανείς με την ικανότητα και όχι με τις φωνές.

 

Διαβάζοντας το thread για τις ελάχιστες αμοιβές θα σου έλεγα να μην ελπίζεις κ πολύ. Αν δεν μπορείς να διεκδικήσεις με την δουλειά σου την αμοιβή σου κ περιμένεις από το κράτος να το κανει για σένα, τότε πως να αντισταθείς στον μαναβη κ το μπακάλη;

Link to comment
Share on other sites

stayros, ο υδραυλικός που έρχεται να σου φτιάξει το καζανάκι και παίρνει 50€, πως τα καταφέρνει, έχει ελάχιστες αμοιβές; Όχι! τα παίρνει επειδή τον έχει ανάγκη. Και πιθανότατα παίρνει περισσότερα από τον μέσο μηχανικό...

Link to comment
Share on other sites

Μα κ εγώ είμαι κατά των ελάχιστων αμοιβών (στη σημερινή τους μορφή τουλάχιστον). Τι να τις κανείς όταν όλοι ξέρουν πως παίζουν εκπτώσεις κ τελικά καταντησαν μεγιστες;

Τη μαγκιά του υδραυλικού που λες χρειαζεται. Βλέπεις να τη διαθέτουν πολλοί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.