Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια Έλξης


_Nicolas

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

 

παιδες αν καποιος είναι γνωστης ας με βοηθήσει δεν έχω ξανασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο,

εχω ενα πελάτη ο οποίος είχε αδεια έλξης για μια μπαγκαζιέρα ιδιοκατασκευής, η άδεια είχε βγεί στο παλιό του αυτοκίνητο. Το αυτοκίνητο πλέον επωλήθη και αγοράσθηκε καινούργιο. Θέλει να βγάλει καινούργια αδεια?μεταβίβαση της παλαιάς? εκεί κάπου εχω κολήσει...

στο site του υπουργείου αναφέρει για βεβαίωση μηχ. μηχανικού γνωρίζετε αν είναι τυποποιημένη φορμα

http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=345&id=&tid=345#8

Εχω ξεκινήσει τη διαδικασία με την ικανότητα έλξης του αυτοκινήτου από την εισαγωγική, οποιαδήποτε βοήθεια για τα επόμενα βηματά μου είναι ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κώστα σ ευχαριστώ πολύ!

μετά από αναζητήση επισυνάπτω link με το τι πρέπει να περιλαμβάνει η υπέυθυνη δήλωση του μηχανολόγου μηχανικού σε περίπτωση που επρόκειτο για ιδιοκατασκευή (βλέπε σελ. 2).

 

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wE56mFqysdfkXdtvSoClrL8Aca0Ioc7UNL3U4LPcASlceJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtVuts8BYeTjxJC-TY3eu2f5HWODCs9alj3Sr6DJLfIFT

 

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει σχετικά με το τι νοείτε για τα ακόλουθα είναι ευπρόσδεκτος:

1)Απόσταση άξονα/ων από σημείο ζεύξεως.

2)Τύπος συνδέσμου ζεύξεως μετά του ρυμουλκού

3)Υλικό και διατομή των δοκών του πλαισίου

4)Υλικό και διατομή του άξονα

5)Σύστημα αναρτήσεων (άνοιγμα ελατηρίων, πλάτος, πάχος, αριθμός φύλλων)

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

1)Απόσταση άξονα/ων από σημείο ζεύξεως.

2)Τύπος συνδέσμου ζεύξεως μετά του ρυμουλκού

3)Υλικό και διατομή των δοκών του πλαισίου

4)Υλικό και διατομή του άξονα

5)Σύστημα αναρτήσεων (άνοιγμα ελατηρίων, πλάτος, πάχος, αριθμός φύλλων)

 

 

Ελπίζω να σε βοηθήσω:

 

1) Η απόσταση απο τον άξονα των τροχών μέχρι το ''κοτσαδόρο'' (σε mm)

2) Συνήθως είναι σφαιρικός Φ 5cm

3) Το υλικό των πλαινών (συνήθως λαμαρίνες) και το πλαίσιο (συνήθως) απο σιδηροσωλήνες (με διαστάσεις σε mm)

4) Ειναι αυτονόητο

5) Πόσα αμορτισέρ (ελατήρια ή μπουκάλες - αν έχει) και πόσα φύλλα ανάρτησης (φύλλα σούστας) έχει (με διαστάσεις σε mm)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφε, διαβαζοντας τα παραπάνω, θέλω να ρωτήσω αν χρειάζεται εκτος απο την παραπάνω υπευθυνη δήλωση και μελέτη??? ή μόνο αυτή???

έχω την παρακάτω περίπτωση σε παρακαλώ δες λίγο αυτό http://www.dinolift.com/?id=CE1F4EBD-F9AC4DCC84CE-0C49BCEEF1F6

Δεν γίνεται έγκριση τύπου σαν μηχανημα έργου και πρέπει να το παω ώς ρυμουλκούμενο.

Για την άδεια έλξης θέλω και μελέτη. αυτό που βλέπεις έρχεται απο την Γερμανία.

Μηπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις? ευχαριστώ πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής.

Θέλουμε να βγάλουμε άδεια έλξης σε ένα SMART For Two το οποίο ως γνωστό δεν ομολογεί η επίσημη αντιπροσωπεία τουλάχιστον στην Ελλάδα ικανότητα έλξης για το όχημα.

Βάσει του ισχύοντος καθεστώτος ποια λύση θα μπορούσαμε να υιοθετήσουμε για να πετύχουμε την έκδοση της άδειας;

Οποιαδήποτε εμπειρία αλλά και πρόταση είναι ευπρόσδεκτη !

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται φίλε... η μόνη λυση ειναι να πάρεις αληθινό αμαξι... 

 

Αγαπητέ συνάδελφε, εγώ είμαι της φιλοσοφίας ότι για τους μηχανικούς πάντα υπάρχουν λύσεις, έστω και δύσκολες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.