Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Θέρμανσης


giorgio

Recommended Posts

Για τον ΚΕΝΑΚ υπάρχει ειδική κατηγορία στο forum.

Κάνε μια αρχή από εκεί.

 

Ότι μελέτη και να δεις έτοιμη, αν δεν διαβάσεις τις 4 ΤΟΤΕΕ για τον ΚΕΝΑΚ δεν θα βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και από εμένα.

Έχω την ίδια περίπου απορία με τον συνάδελφο από πάνω.

Συγκεκριμενοποιώ την απορία μου: Για να κάνω σήμερα μια μελέτη κεντρικής θέρμανσης

μπορώ να χρησιμοποιώ το πρότυπο DIN 4701/86 και τις ΤΟΤΕΕ 2421/86 (μέρος 1 & 2)

(όπως διδάχθηκα στο μάθημα της θέρμανσης το 2009) ή έχει αλλάξει κάτι από τότε

(π.χ. θεωρούμενες θερμοκρασίες εξωτερικού περιβάλλοντος ή θερμοκρασίες εσωτερικών χώρων)?

 

Έχω διαβάσει τις 4 ΤΟΤΕΕ, έχω αγοράσει το λογισμικό ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και ξέρω να κάνω Ενεργειακή Επιθεώρηση

αλλά εδώ μιλάω για μελέτη θέρμανσης, όπου υπολογίζουμε τις θερμικές ανάγκες των χώρων μιας κατοικίας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπολογίσεις τις θερμικές απώλειες όπως τις υπολόγιζες, απλά θα προσέξεις τους συντελεστές θερμοπερατότητας τόσο στα διαφανή όσο και στα αδιαφανή στοιχεία σου (πρέπει να είναι όπως και στον ΚΕΝΑΚ). Από εκεί και πέρα ορισμός των θερμαινόμενων χώρων και των ΜΘΧ θα πρέπει να συμπίπτουν και αυτά με τη μελέτη ΚΕΝΑΚ. Στη μελέτη θέρμανσης τώρα πρέπει να είσαι προσεκτικός στην εκλογή του λέβητα (να μην τον υπερδιαστασιολογίσεις) να δείξεις τις μονώσεις των σωλήνων, να δείξεις τα ηλιακά στο δώμα - στέγη καθώς και τους αυτοματισμούς σου (αντιστάθμιση...). Το βασικό είναι ότι πρέπει να μην υπάρχουν ασυμφωνίες στις μελέτες σε σχέση με τη μελέτη ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπολογίσεις τις θερμικές απώλειες όπως τις υπολόγιζες, απλά θα προσέξεις τους συντελεστές θερμοπερατότητας τόσο στα διαφανή όσο και στα αδιαφανή στοιχεία σου (πρέπει να είναι όπως και στον ΚΕΝΑΚ).................

 

Εκτός απο τα παραπάνω (που σωστά αναφέρει ο συνάδελφος), για τις θερμικές απώλειες στη μελέτη θέρμανσης καινούργιου κτηρίου σύμφωνα με το ΚΕΝΑΚ, θα πρέπει να υπολογίσεις και τις θερμογέφυρες που δημιουργούνται απο την ένωση των διαφορετικών δομικών στοιχείων του κτηρίου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαω..παλια η μελετη ηταν μπακαλιστικη ..Και τωρα εχουν τοσους πολλους παραμετρους..?

 

Αρα τα μαθαιναμε ολα μισα..Δηλαδη απο μελετη θερμανσης που την θεωρουσα και ευκολη δεν ξερω τιποτα αφου εχουν αλλαξει τοσο τα πραγραματα..

 

Καθισα να καταλαβω λιγο την μελετη του ΤΕΕ αλλα πιο πολυ μπερδευτηκα..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ήταν "μπακαλίστικη";

Και ποια είναι αυτά τα "μισά" που μαθαίναμε; Ούτε η μετάδοση θερμότητας άλλαξε ούτε κάτι άλλο.

Μια χαρά απάντησαν οι προηγούμενοι συνάδελφοι και δεν βρίσκω να έχει αλλάξει κάτι δραματικά σε σχέση με την προ Κ.Εν.Α.Κ. εποχή.

Ωστόσο, όσον αφορά στο πρότυπο, καλό θα ήταν αυτή η ρημοδοπολιτεία να θεσμοθετήσει επιτέλους ως μόνο επίσημο και αποδεκτό το ΕΝ 12831 και με θερμογέφυρες ίδιες με αυτές της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-2 / 2010. Να τελειώνουμε κάποτε....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα μαθει το 2009 να κανω μελετη θερμανσης και νομιζα οτι ηξερα να την κανω..τωρα ηρθε ο ΚΕΝΑΚ καιεχει αλλαξει..οι συναδελφοι απο πανω μια χαρα τα λενε και τους ευχαριστω παρα πολυ, αλλα καθομαι μονος μου και διαβαζω/μελετω την προτυπη μελετη του ΤΕΕ, αλλα μονο αποριες μου δημιουργει..

 

Σκιασης, θερμογεφυρες και τετοια μονο εδω τα εχω ακουσει..

 

Πιστευω οτι αμα δεν παω κοντα σε καποιον που ασχολειται με τετοια δεν θα μαθω τιποτα..

 

Αλλα να μου πεις και ποιος θα σε δειξει..

 

Εδω εκανα πρακτικη σε τεχνικο γραφειο και με εβαζε να πηγαινω μονο εξω δρομολογια για να μην πληρωσει κανενα μεροκαμματο παραπανω αντι να μου μαθει να κανω μια σωστη μελετη..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μελέτες γενικά δεν βγαινουν από βιβλία ή παραδείγματα....Θα χρειαστεί όπως σωστά λές να σου δείξει κάποιος από κοντά κάποια πράγματα...Ξεκίνησα και γω να ασχοληθώ με ΜΕΑ, αλλά δεν...Χρειάζομαι βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.