Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα,

έχω μια απορία,

 

έχω ένα τιμολόγιο από αγορά μέσω internet, το οποίο έχει αφενώς το προϊόν που αγόρασα κι αφετέρου τα έξοδα αποστολής.

 

το τιμολόγιο είναι ένα, εγώ σαν δαπάνες τί περνάω; το προϊόν μόνο; ή το σύνολο του τιμολογίου (δλδ προϊόν και έξοδα αποστολής) ;

 

γενικά σαν ελεύθερος επαγγελματίας απαλλάσσομαι και τον φπα των εξόδων αποστολής των προϊόντων;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το προϊόν μπορεί να αναγνωριστεί ως δαπάνη του επαγγέλματος, περνάς το σύνολο και εκπίπτεις όλον τον ΦΠΑ κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για την περιοδικη ΦΠΑ συμπληρωνω 303-333 ΓΙΑ ΑΠΥ,353-373 για αγορα ενος υπολογιστη και 357-377 για αγορα ενος μελανιου,συμπληρωνω κατι αλλο?πιστωτικο υπολοιπο εχω 0,στον ΠΙΝΑΚΑ Γ. το 501 βγαινει αυτοματοποιημενα η κανω τις πραξεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα ηθελα να ρωτησω αν χαθει η καταληκτικη προθεσμια πληρωμης περιοδικης δηλωσης Φ2,δεν θεωρειται οριστικα υποβλημενη και επανυποβαλλεται?

μηπως μπορω να την μοιρασω σε δοσεις σε αυτη τη φαση(οριστικη δηλωση-αναμονη πληρωμης)?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχει αλλάξει η προθεσμία υποβολής πιστωτικης δηλωσης ΦΠΑ?

 

Οχι επί του παρόντος (και ελπίζω να μη τους έρθει καμμιά φαεινή ιδέα περί αλλαγής , γιατί θα πρόκειται περί συντμήσεως της σημερινής προθεσμίας ).  

Edited by SOTHRIS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο τρίμηνο είχα μόνο εισόδημα απαλλαγμένο από ΦΠΑ, μπορείτε να μου πείτε σε ποιούς κωδικούς συμπληρώνω το ποσό; και είναι η πρώτη φορά που θα έχω πιστωτικό, βάζω κανονικά τα έξοδα στους ίδιους κωδικούς με παλιά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.