Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


Recommended Posts

Εκανα δήλωση ΦΠΑ την Παρακευή και ήμουν χρεωστικός, πλήρωσα όλο το ποσό την ίδια ημέρα μέσω ebanking και σήμερα Δευτέρα δεν έχει περάσει ακόμα η πληρωμή... και μάλιστα στις οφειλές του taxis μου έχουν βάλει και επιπλέον χρεώσεις....

Έχουμε τρελλαθεί τελείως???

  Yπομονή και θα αμοιφθείτε. Θα φθάσει το πλήρωμα του χρόνου και η σχετική οθόνη του taxis θα έχει καθαρισθεί από την οφειλή αυτή.Είναι τεχνικής φύσεως θέμα ανάμεσα στο ΥΠ ΟΙΚΟ και στις τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο 1/1/14 έχουν αλλάξει οι ημερομηνίες 3μηνης υποβολής περιοδικών ΦΠΑ (1/10 - 31/12/13) , ισχύει μέχρι 20/1 ?

 

Και ειδικά τώρα απο γενάρη, θα υποβάλουμε κάθε μήνα περιοδική ΦΠΑ ?

 

Και τέλος, όλες αυτές οι αλλάγές που έγιναν, που μπορώ να τις βρώ ? Σε νόμο, ΠΟΛ ?

 

Το μόνο σίγουρο που ξέρω είμαι οτι η εκκαθαριστική ΦΠΑ του '13 κατατίθεται μέχρι 30/4/14

 

Δεν είναι καιρός να βγαίνουμε εκπρόθεσμοι στις υποχρεώσεις μας με τέτοια εξαντλητικά πρόστιμα που έχουν σκεφτεί...

Link to comment
Share on other sites

Για τις ημερομηνίες δες εδώ http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/ec0f5df5-8c63-464c-a058-7bccafb1fe73

 

Γενικότερα για τις αλλαγές που θες δες εδώ http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17879

 

και για ημερομηνίες υποβολής εδώ http://www.taxheaven.gr/calendar , http://www.e-forologia.gr/calendar/

 

 

Απο 1/1/14 έχουν αλλάξει οι ημερομηνίες 3μηνης υποβολής περιοδικών ΦΠΑ (1/10 - 31/12/13) ΟΧΙ , ισχύει μέχρι 20/1 ? ΝΑΙ

 

Και ειδικά τώρα απο γενάρη, θα υποβάλουμε κάθε μήνα περιοδική ΦΠΑ ? ΟΧΙ (αυτό που λές αφορά τα γ' κατηγορίας)

 

Και τέλος, όλες αυτές οι αλλάγές που έγιναν, που μπορώ να τις βρώ ? Σε νόμο, ΠΟΛ ? (δες το προηγούμενο μου post)

 

Το μόνο σίγουρο που ξέρω είμαι οτι η εκκαθαριστική ΦΠΑ του '13 κατατίθεται μέχρι 30/4/14 (ΝΑΙ (?))

 

Δεν είναι καιρός να βγαίνουμε εκπρόθεσμοι στις υποχρεώσεις μας με τέτοια εξαντλητικά πρόστιμα που έχουν σκεφτεί... ακριβώς

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ g...galeos (+1 * 2)

 

Άσχετο με το θέμα αλλά δεν ξέρω αν πρόσεξες οτι μέχρι τις 20/2/14 πρέπει να κατατεθούν τα συμφωνιτικά του 2013

 

Θα γίνει το έλα να δεις....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει πάρει αναβολή για τις χρησεις 2011 και 2012.

Για τη χρήση του 2013 μάλλον πάει για νέα.... θα δούμε ...

Link to comment
Share on other sites

Για το 2011 + 2012 όντως έχει αναβληθεί

 

Για το 2013, ισως να έχεις δίκιο για την παράταση... αλλα αυτό γράφει στο 3το link που μου έγραψες (στο #173)

 

Μέχρι 20/4/14

 

Ίσως ο Σωτήρης μπορεί να μας βοηθήσει...

 

Επίσης στο πίανκα excel με τις προθεσμίες, δεν αναφέρει καθόλου για μηνιαίο ΦΠΑ απο την 1/1/14...ούτε για τριμηνιές καταστάσεις ΦΠΑ

 

μπουρδελοκατάσταση !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε και πρακτικοί;

 

Οι επόμενες προθεσμίες για περιοδικές ΦΠΑ και πελατών - προμηθευτών πότε είναι;

 

(Μιλάω πάντα για ελέυθερους επαγγελματίες).

Link to comment
Share on other sites

Από άρθρο στο Taxheaven, πιο πληρές πεθαίνεις !!! :grin:  

Βέβαια με χάλασε αυτό το φπα ανά μήνα στην πελατών (εκδότες στοιχείων) που δεν το χωρίζει σε απλογραφικά και διπλογραφικά αλλα θα διευκρινιστεί μόλις το δει ο Σωτήρης !!!!

post-2272-0-38609900-1392038899_thumb.jpg

post-2272-0-56512700-1392039244_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποια θεματάκια προς διευκρίνηση ακόμη , νομίζω πάντως ότι ΜΑΙΟ θα ξεκινήσει η καταληκτική ημερομηνία υποβολής . (αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη , δεν είναι θέση του ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ).

 

 

 

....μόλις είδα ότι το επισημαίνει και η ομάδα του taxheaven  (συνήθως οι συνάδελφοι αυτοί είναι καλά ενημερωμένοι για τις προθέσεις του υπουργείου )

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Για το 2011 + 2012 όντως έχει αναβληθεί

 

Για το 2013, ισως να έχεις δίκιο για την παράταση... αλλα αυτό γράφει στο 3το link που μου έγραψες (στο #173)

 

Μέχρι 20/4/14

 

Ίσως ο Σωτήρης μπορεί να μας βοηθήσει...

 

Σωτήρη μιας και είσαι online

 

Αυτό που λέω οτι μεχρί 20/4/14 πρέπει να κατατεθούν τα συμφωνιτικά του 2013 των μηχανικών ισχύει ?

¨Εχεις κάποια πληροφορία ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.