Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσοι τελικά κάνατε περαίωση το 2010;


Κάνατε τελικά περαίωση το 2010;  

114 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Κάνατε τελικά περαίωση το 2010;

    • Ναι
      42
    • Όχι
      67
    • Όχι, δε με αφορά (είμαι μισθωτός κλπ.)
      4
    • Ναι, αλλά αδυνατώ να την αποπληρώσω
      1


Recommended Posts

Εκανα περαίωση μόνο και μόνο γιατί ο λογιστής μου λειτουργεί "υπέρ της ασφαλείας"...

Αλλιώς τα εισοδήματά μου είναι για κλάματα, οπότε ούτε που θα ασχολούνταν μαζί μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έκανα περαίωση γιατί όλοι οι λογιστές μου λέγανε κάντο αλλά πραγματικά δεν έβρισκα το λόγο να ακυρώσω πρώτα αυτούς και μετά τον εαυτό μου.

 

Επίσης τα χρήματα αυτά δεν μου χαρίστηκαν για να τα χαρίσω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 15 χρόνια έχω σταματήσει να δηλώνω έξοδα. Πληρώνω όλο το ΦΠΑ, βάζω και την προσαύξηση του 20% επάνω στον συντελεστή και ουσιαστικά έχω ρίξει τα βιβλία μου μόνος μου. Το έκανα, θεωρώντας ότι το λίγο ΦΠΑ που θα κέρδιζα δεν άξιζε τον κόπο για να μείνω έκθετος σε κάποιον έλεγχο και "ρίξιμο" κάποιου τιμολογίου.

 

Συνεπώς, γιατί να ακουμπήσω τώρα 6.000 που μου ζητούσαν για περαίωση; Ας έλθουν να με ελέγξουν, εδώ είμαι ...

Link to comment
Share on other sites

ωραια αλλα απο εδω και περα δεν θα μπορεις γιατι το φπα 23% και+ 26% ας πουμε φορολογια θα εισαι μεσα ενα 50% για καθε τιμολογιο που δνε θα περνας (βλεπε λογικη εσοδα-εξοδα)

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω και αυτό είναι που δεν καταλάβανε οι φωστήρες του Υπουργείου. Οτι τώρα θα κάνουμε τα πάντα για να μην δείχνουμε έσοδα. Επίσης, φαντάζομαι ότι θα ισχύουν πλέον και τα πιστωτικά σημειώματα που τα είχαμε καταργήσει, μια και δεν θα υπάρχουν ελάχιστες αμοιβές.

 

Τελικά, χαμένο θα βγει το Δημόσιο από αυτούς τους πειραματισμούς των γιάπηδών του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπηκα αλλα λογω τζιρου το 2008 και 2009 μου βγηκε τρελο ποσο και τωρα ζοριζομαι αρκετα να πληρωσω παντως. Εγω ειμαι υπερ της περαιωσης σαν διαδικασια αφου δεν μπορει ο καθε επιχειρηματιας η ελευθερος επαγγελματιας να ειναι για 10 χρονια ομηρος ενος παραλογου ΚΒΣ τον οποιο εφαρμοζει κατα βουλησιν ο καθε εφοριακος αναλογα με το ποσα λεφτα πρεπει να μαζεψει σε καθε εξοδο η αναλογα με τους "σκοπους" που εχει κατα τον ελεγχο.

 

Το εγκλημα με την περαιωση του 2010 ηταν οτι ηταν μια περαιωση πολυ πολυ ακριβη ιδιως για οσους ειχαν μεγαλους τζιρους π.χ. μια ΑΕ με τζιρο 2.000.000 πληρωνει 12.000 Ευρω, πολλα λεφτα φιλοι μου σε κατασταση οικονομικης καταρρευσης της αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Το εγκλημα με την περαιωση του 2010 ηταν οτι ηταν μια περαιωση πολυ πολυ ακριβη ιδιως για οσους ειχαν μεγαλους τζιρους π.χ. μια ΑΕ με τζιρο 2.000.000 πληρωνει 12.000 Ευρω, πολλα λεφτα φιλοι μου σε κατασταση οικονομικης καταρρευσης της αγορας.

 

 

Αν είναι ακριβή ή φτηνή η περαίωση που ισχύει τώρα , είναι ζήτημα σχετικό.

Με όσα γράφεις η προηγούμενη περαίωση μάλλον θα τους ήταν ακριβότερη.

Link to comment
Share on other sites

thodoris από την άλλη όμως με 12.000 ευρώ η ΑΕ μπορεί και να "ξέπλυνε" αμαρτίες πολλών εκατομμυρίων ευρώ. Επίσης αν τα 12.000 ευρώ αναφέρονται στο συνολικό ποσό της περαίωσης τότε εγώ μάλλον είμαι ΕΠΕ και δεν το ξέρω αφού κλήθηκα να καταβάλλω 5.500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ημουν πριν λιγο στο λογιστη.....τελευταιες μερες εγινε πανικος στην περαιωση ..αφου ακομα και οι εφοριακοι υπολογιζανε 300.000 με πολυ 350.000 και εγινε πανικος και φτασαμε στις 800,000 με καλα ποσα κατα μ.ο περαιωσης...

 

το μονο που παραδεχονται και οι ιδιοι ειναι οτι η περαιωση ηταν φθηνη για Α.Ε ΚΤΛ και τσιμπημενη ιδιαιτερα για εμας τους μηχανικους γιατι εχουμε τους συντελεστες τοσα χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ακριβή ή φτηνή η περαίωση που ισχύει τώρα , είναι ζήτημα σχετικό.

Με όσα γράφεις η προηγούμενη περαίωση μάλλον θα τους ήταν ακριβότερη.

 

Σωτηρη ομως συγκρινεις διαφορετικες οικονομικες συγκυριες, αλλο 10.000 Ευρω το 2007 π.χ οπου οι δουλειες πηγαιναν σφαιρα και αλλο τωρα που οι εταιρειες κλεινουν η μια μετα την αλλη και τα εσοδα ειναι ανυπαρκτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.