Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσοι τελικά κάνατε περαίωση το 2010;


Κάνατε τελικά περαίωση το 2010;  

114 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Κάνατε τελικά περαίωση το 2010;

    • Ναι
      42
    • Όχι
      67
    • Όχι, δε με αφορά (είμαι μισθωτός κλπ.)
      4
    • Ναι, αλλά αδυνατώ να την αποπληρώσω
      1


Recommended Posts

πολλες εταιριες κλεινουν για να ξανανοιξουν με αλλο ονομα και χωρις βαριδια...

 

επειδη οι νομοι και αυτη η συγκυρια συμφερει κλεινουν εταιριες που χρωσταν ικα κτλ και τις ξανανανοιγουν καθαρες...

 

οσο για τις εμπορικες εταιριες και οχι τις παραγωγικες ενα εχω να πω....οποια λεει δεν παει καλα ειναι επειδη εχει χωσει μεσα και συντηρει ολοκληρη οικογενεια χωρις να δουλευουνε και φαινεται η εταιρια ναχει ζημια....

 

εχω γνωστους πουχουν μαγαζια δεκαετιες κεντρο και μου ξεκαθαρισανε το εξης....'θελω να το κλεισω αυριο το κλεινω και στην χειροτερη περνω τα λεφτα μου πισω..1 δραχμη το πηρα το πουλαω παλι 1,2 αντι για 2 που θελω και φευγω με τα λεφτα μου ''

 

το εμποριο συφερει χαρακτηριστικο παραδειγμα ο ομογενης απο την βενεζουελα που του πηρε τα χωραφια εκει ο τσαβες και ηρθε ελλαδα ανοιξε το μετρο-μαλλ αγορασε και την αλυσιδα ''διαφανο'' και συνεχιζει να επενδυει εδω...

 

 

οποιος εχει λεφτα και τα ριξει τωρα στην αγορα σε 3 χρονια θαναι διπλα στα σιγουρα...

 

μακαρι ναχα 1.5 μυριο να σηκωσω 3 αντιπαροχες τωρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6.300 ένας συνάδελφος, 7κάτι άλλος, 4200 άλλος ένας με κλεισμένα βιβλία εδώ και 2 χρόνια και τζίρους όχι πάνω απο 25 χιλιάρικα το χρόνο τα προηγούμενα και θα λυπηθούμε τα 12 χιλιάρικα που θα πληρώσει μια Α.Ε.; Πλάκα κάνεις έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Kαποιο λαθος κανεις με τα αναφερομενα ποσα...πολυ απλα με βαση τον αλγοριθμο δεν βγαινουν. Με 25.000 τον χρονο να πληρωσε 4.300 ευρω για δυο χρονια δεν βγαινει πολυ απλα.

Link to comment
Share on other sites

500 ευρω ανα χρονο ειναι ο μ.ο στους μηχανικους....

και συμφωνα με μια πρωτη εκτιμηση 15,000 με 20,000 μηχανικοι κανανε σαν φυσικα προσωπα και αλλοι 20,000 με 25,000 μεσα απο τις εταιριες που εχουν

 

χοντρικα ενας στους 3 εκανε

 

παντως να κανουν περαιωση μηχανικοι με ενα οικονομικο ετος μου φανηκε καπως...

 

 

υ.γ και αποτι φαινεται και απο την δημοσκοπηση το 1/3 λογικο ακουγεται ενω στην αρχη δεν το πιστευα

Link to comment
Share on other sites

Kαποιο λαθος κανεις με τα αναφερομενα ποσα...πολυ απλα με βαση τον αλγοριθμο δεν βγαινουν. Με 25.000 τον χρονο να πληρωσε 4.300 ευρω για δυο χρονια δεν βγαινει πολυ απλα.

 

Βγαίνει και παραβγαίνει. Υπολόγισε 8 χρόνια δραστηριότητας (10 είναι για τις ενεργές επιχειρήσεις) επί 700 ευρώ το χρόνο μείον τυχόν εκπτώσεις λόγω αυτοπεραίωσης και μια χαρά βγαίνει το νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Kαποιο λαθος κανεις με τα αναφερομενα ποσα...πολυ απλα με βαση τον αλγοριθμο δεν βγαινουν. Με 25.000 τον χρονο να πληρωσε 4.300 ευρω για δυο χρονια δεν βγαινει πολυ απλα.

 

Άσε τους υπολογισμούς τώρα. Δεν τα έδωσα τα νούμερα για να βγάλουμε κομπιουτεράκι. Τόσο είναι όσο τα λέω (+-100 ευρώ). Ο συγκεκριμένος είπα ότι έχει κλείσει τα βιβλία του εδώ και 2 χρόνια , όχι ότι "μετράει" 2 χρήσεις μόνο... Η ουσία είναι ότι εξισώθηκαν πρακτικά εμπορικές δραστηριότητες και τζίροι εκατομμυρίων, με ατομικές επιχειρήσεις μηχανικών και επιστημόνων και έσοδα κοντά ή και κάτω από το αφορολόγητο... Αυτό είναι εξωπραγματικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλα TheoTDM κατι μου λεει πως ο Παπακωσταντινου παρακολουθει το site και ετοιμαζεται να σου στειλει συντροφια το ΣΔΟΕ συντομα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.