Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριάσατε το φόρο σας φέτος;


Recommended Posts

ναι όντως γιατί κάθε χρήση δεν έχει σταθερά έσοδα.

Αλλά για να καταλάβω κάτι. (τα νούμερα είναι τελείως ενδεικτικά)

Πχ το 2010 έχω κόψει πχ 35.000 ευρώ σε Α.π.Υ.

Στη δήλωση που κάνω το 2011 για τα εισοδήματα του 10 θα ισχύουν τα εξής:

έστω ο φόρος που μου αναλογεί είναι πχ 4.500 ευρώ. (δεν το έχω υπολογίσει ακριβώς αυθαίρετο νούμερο)

Ο φόρος που έχει παρακρατηθεί είναι 7.000.

Άρα θα είχα θεωρητικά ως επιστροφή φόρου το 2.500.

Τώρα δεν θα έχω 2.500

αλλά 2.500 - 55%(4.500) έτσι? δηλαδή θα μου επιστραφούν 25 ευρώ.

Στη εφορία θα έχουν κάβα 2.475 για το έτος 2011 (δηλαδή δήλωση του 2012).

Ωστόσο για όσα ΑΠΥ κόβω το 2011 ΚΑΙ θα υπάρχει παρακράτηση 20% ΚΑΙ θα έχουν και την προκαταβολή του φόρου κάβα.

τα κατάλαβα καλά;

 

Στις ΕΠΕ συμβαίνει αυτό από όσο γνωρίζω αλλά δεν υπάρχει και η παρακράτηση 20% (αν τα ξέρω καλά) οπότε έχει μια λογική, εδώ όμως δεν είναι too much?

 

 

Δεν είναι έτσι. Θα έχεις επιστροφή 2.500 ευρώ (διάβασε προσεκτικά όσα έγραψα παραπάνω ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προκαταβολή φόρου επομένου έτους υπάρχει μόνο αν πληρώνεις φόρο αφού αφαιρεθεί το ΦΕΜ και ο τυχόν προκαταβλητέος φόρος που έχει αποδοθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

άρα ουσιαστικά "θίγει" τα πολύ μεγάλα εισοδήματα που η παρακράτηση 20% δεν φτάνει να καλύψει την φορολόγηση των εισοδημάτων και που μετά την εκκαθάριση καλείσαι να καταβάλεις την διαφορά. Είναι σαν να λέει ότι το 20% που θα σου κρατάμε την επόμενη χρονιά είναι λίγο ως ποσοστό γιατί η προηγούμενη χρονιά έδειξε να είσαι σε πιο μεγάλη κλίμακα φορολόγησης κατά μέσο όρο. Τώρα μου φαίνεται πιο λογικό.

 

Συγγνώμη Σωτήρη δεν κατάλαβα ότι ίσχυε μόνο για χρεωστικές εκκαθαριστικές δηλώσεις.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το περιτύλιγμα. Η καραμέλα είναι ότι το δημόσιο με αυτόν τον τρόπο δανείζεται άτοκα από τον φορολογούμενο για ένα έτος.

Link to comment
Share on other sites

Όπως δανειζόταν τόσα χρόνια από αυτούς που είχαν εισόδημα από ενοίκια.

Δε βαριέσαι.

Λεφτά υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Προκαταβολή φόρου έχουν όλα τα εισοδήματα εκτός από αυτά των μισθών και συντάξεων.

Η προκαταβολή διαχρονικά αυξήθηκε . Ηταν αρχικά 50% , κατόπιν στο 2006 έγινε 55% για τα φυσικά πρόσωπα και τις προσωπικές εταιρείες (ΟΕ, ΕΕ ) και 65% για τις ΕΠΕ και ΑΕ και το 2008 (αν θυμάμαι καλά με το νόμο 3697/08 ) αυξήθηκε για τις ΕΠΕ και ΑΕ στο 80%.

Τα ποσοστά αυτά 55% και 80% ισχύουν σήμερα. Η δικαιολογία για την αύξηση τους ήταν ότι αυξανόμενα προσεγγίζουν αυτά των άλλων ευρωπαικών χωρών , αλλά στην πραγματικότητα η αύξηση έγινε για καθαρά ταμειακούς λόγους. Βέβαια αν δεν υπάρχουν μεγάλες αυξομειώσεις στο δηλούμενο εισόδημα από έτος σε έτος η προκαταβολή παραμένει σταθερή, ωστόσο μετην εφάπαξ αύξησή της το δημόσιο προσπορίστηκε επιπλέον έσοδα.

Link to comment
Share on other sites

Η προκαταβολή συμψηφίζετε με το φόρο της επόμενης χρονιάς. Αν είναι μεγαλύτερη από αυτόν τότε επιστρέφεται

 

παράδειγμα

 

φόρος χρήσης 2010 10.000

 

πλέον προκαταβολή φόρου επόμενης χρονιάς 10.000 χ55% - 3000 = 2.500

μείον παρακρατήσεις 2010 3.000

μείον προκαταβολή από 2009 7.000

 

τελικός καταβλητέος φόρος 2.500

 

Αν με τη λέξη κλείσεις ενοείς κάνεις διακοπή επαγγέλματος στην ΔΟΥ τότε και πάλι η απάντηση είναι θετική. Θα συμψηφιστεί με το φόρο της χρήσης αυτής (αν υπάρχει τέτοιος) και η διαφορά αν είναι υπέρ του φορολογούμενου τότε θα επιστραφεί.

Link to comment
Share on other sites

Προκαταβολή φόρου έχουν όλα τα εισοδήματα εκτός από αυτά των μισθών και συντάξεων.

με τη διαφορά πως ΕΠΕ, ΟΕ και ΑΕ

έχουν ευνοικούς συντελεστές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.