Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Θερμομόνωση Φ.Ο.


konsolas

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

 

Για διόροφη οικοδομή που κτίζω στην Κρήτη, σε σχέση με την θερμομόνωση του φέροντος οργανισμού, ο μηχανικός μου πρότεινε τη χρήση εξηλασμένης πολυστερίνης πάχους 3 εκ., θεωρώντας ότι αρκεί. Από αυτά που διαβάζω όμως (σε αυτό το site και αλλου) προτείνεται από πολλούς η χρήση 5 εκ., χωρίς βέβαια να ξεκαθαρίζεται ποιο μέρος της Ελλάδας αφορά. Είναι λοιπόν ΟΚ το πάχος των 3εκ για την εξηλασμένη πολυστερίνη στην Κρήτη, ή χρειάζεται 5 εκ;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος της θερμομονωτικής στρώσης προκύπτει από την μελέτη θερμομόνωσης (τώρα μελέτη ενεργειακής απόδοσης) και εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Εμπιστευτείτε τον μηχανικό σας ή αν δεν τον εμπιστέυεστε...ελέγξτε την μελέτη θερμομόνωσης μόνος σας ή με την βοήθεια κάποιου άλλου μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Ο μέγιστος επιτρεπόμενος συντελεστής θερμοπερατότητας U των δομικών στοιχείων (στην περίπτωση σου, κολώνες, δοκάρια, πλάκες) εξαρτάται από δύο παράγοντες, την κλιματική ζώνη που ανήκει η περιοχή και το που βρίσκεται το δομικό στοιχείο στο κτήριο. Δηλαδή αν είναι σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα, αν είναι σε επαφή με θερμενόμενους ή μη θερμενόμενους χώρους.

Βάσει το τρόπο υπολογισμού του συντελεστη θερμοπερατότητας κατά ΚΕνΑΚ, για την κλιματική ζώνη της Κρήτης, η χρήση xps 5εκ. σε εξωτερική δοκό, υποστύλωμα, τοίχωμα σε καλύπτει οριακά, αν χρησιμοποιήσεις κλασικούς σοβάδες.

Αλλά αυτά θα πρέπει καλύτερα να τα συζητήσεις με τον μηχανικό σου, διότι πολλοί είναι εκείνοι οι παράγοντες που θα επηρεάσουν την επιλογή της μόνωσης και του πάχους της.

 

Φιλικά

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος της θερμομονωτικής στρώσης προκύπτει από την μελέτη θερμομόνωσης (τώρα μελέτη ενεργειακής απόδοσης) και εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Εμπιστευτείτε τον μηχανικό σας ή αν δεν τον εμπιστέυεστε...ελέγξτε την μελέτη θερμομόνωσης μόνος σας ή με την βοήθεια κάποιου άλλου μηχανικού.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση... το θέμα δεν είναι η εμπιστοσύνη... απλά απ' ότι έχω μπορέσει να καταλάβω ο νέος ΚΕΝΑΚ θέτει αυστηρότερες προδιαγραφές απ' ότι υπήρχαν πριν (η άδειά μου είναι προ νέου ΚΕΝΑΚ). Για παράδειγμα, ενώ εδώ (Κρήτη) όλοι χρησιμοποιούν μονωση με πάχος 3εκ για τον Φ/Ο, διάβαζα (σε μια παρουσίαση που είχε αναρτηθεί εδώ) ότι με βάση τις προδιαγραφές του νέου κανονισμού, για την Κρήτη θέλει σε δοκούς πάχος θερμομόνωσης 5 εκ. Όλα αυτά προκαλούν σύγχιση...

 

Εξαρτάται. Ο μέγιστος επιτρεπόμενος συντελεστής θερμοπερατότητας U των δομικών στοιχείων (στην περίπτωση σου, κολώνες, δοκάρια, πλάκες) εξαρτάται από δύο παράγοντες, την κλιματική ζώνη που ανήκει η περιοχή και το που βρίσκεται το δομικό στοιχείο στο κτήριο. Δηλαδή αν είναι σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα, αν είναι σε επαφή με θερμενόμενους ή μη θερμενόμενους χώρους.

Βάσει το τρόπο υπολογισμού του συντελεστη θερμοπερατότητας κατά ΚΕνΑΚ, για την κλιματική ζώνη της Κρήτης, η χρήση xps 5εκ. σε εξωτερική δοκό, υποστύλωμα, τοίχωμα σε καλύπτει οριακά, αν χρησιμοποιήσεις κλασικούς σοβάδες.

Αλλά αυτά θα πρέπει καλύτερα να τα συζητήσεις με τον μηχανικό σου, διότι πολλοί είναι εκείνοι οι παράγοντες που θα επηρεάσουν την επιλογή της μόνωσης και του πάχους της.

 

Φιλικά

Μάνος

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Στο ίδιο συμπέρασμα για το πάχος έχω καταλήξει και εγώ. Απ' ότι έχω μπορεσει να καταλάβω διαβάζοντας τον ΚΕΝΑΚ, για την Κρήτη και για 'Εξωτερικούς τοίχους σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα' (φαντάζομαι ότι εδώ εντάσσεονται κολώνες και δοκάρια του Φ/Ο), τίθεται ως μέγιστος συντελεστής θερμοπερατότητας το 0,60. Οπότε με βάση κάποιος υπολογισμούς που έκανα τα 3εκ δεν με καλύπτουν (U=0,82) και πρέπει να πάω στα 5εκ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά τα 5cm εξηλ. πολ. επαρκούν.

 

Βάλε 5 και όχι 3. Ειδικά αν ο εργολάβος σου χρησιμοποιεί μπετοφόρμ για τις κολώνες, θα βολέψει διότι το πλάτος αυτών αλλάζει ανά 5cm.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως πρεπει να ξεκαθαρισουμε ποιος ειναι ο στοχος μας σε μια παλια οικοδομικη αδεια (προ ΕΝΑΚ) να προσπαθουμε μεμονωμενα και μονο στα μπετα να βελτιωσουμε τη μονωση.Χανουμε το δασος.Ειτε επανεξεταζουμε το σπιτι ολο με τον ΚΕΝΑΚ και προχωραμε και σε αλλες επιλογες βελτιωσης (πιστοποιημενα κουφωματα, λεβητες,..) της ενεργειακης αποδοσης του κτιριου ειτε κανουμε μια τρυπα στο νερο με την αυξηση της μονωσης στα μπετα.Θετουμε λοιπον το στοχο μας και πρατουμε αναλογως.Μην ξεχναμε και το οικονομικο.Σημαντικος παραγοντας που μπορει να μας αποτρεψει απο πολλες πολλες βελτιωσεις,Σκεφτομαστε λοιπον τι θελουμε και αποφασιζουμε.Προφανως τα 5 εκ ειναι καλυτερα απο τα 3εκ της μονωσης αλλα μη σταματαμε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν πρέπει να σταματάμε στην μόνωση του Φ.Ο. Είναι όμως η αρχή και πολύ κόσμο τον απασχολεί και αυτό ανεξαρτήτως ΚΕνΑΚ. Και αν ο ΚΕνΑΚ λειτουργήσει τελικά μόνο σαν "μπαμπούλας", δηλαδή να κάνουμε κάτι μόνο και μόνο για να πάρουμε το "χαρτί", τότε νομίζω πως δεν αξίζει να συζητάμε... Το θέμα είναι να αρχίσουμε και στην Ελλάδα να πέρνουμε πιο σοβαρά το θέμα της κατασκευής ενός κτηρίου και στο μέρος που αφορά την θερμομόνωση. Δεν νοείται με τις κλιματολογικές συνθήκες που επικρατούν στην χώρα μας, ένα σπίτι να δαπανά περισσότερα για θέρμανση από ότι ένα σπίτι στην βόρεια Ευρώπη!

Το οικονομικό σίγουρα μπορεί να γίνει ένας αποτρεπτικός παράγοντας στις βελτιώσεις που θα πρέπει να πραγματοποιήσουμε, αλλά από την άλλη ένα σπίτι το φτιάχνουμε για να ζήσουμε μέσα μια ζωή και αυτό που μπορεί να πληρώσουμε φθηνά στην αρχή, μπορεί με την πάροδο των χρόνων να μας κοστίσει πολύ ακριβότερα.

Το σίγουρο είναι ότι, ανεξαρτήτως ΚΕνΑΚ, πρέπει να θέτουμε τους στόχους μας σωστά από την αρχή της κατασκευής, ώστε να μην βρεθούμε προ τετελεσμένων στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε στον μηχανικό σας να ελέγξει πολύ καλά όλες τις θερμογέφυρες (σενάζια, γωνίες κλπ). Το να βάλεις 5 αντί για 3εκ. μόνωση σίγουρα είναι καλύτερο αλλά πρέπει να συνοδεύεται και από άλλα μέτρα όπως λέει πολύ σωστά ο φίλος manolis gon...

Link to comment
Share on other sites

Χτίζω μονοκατοικία στην Βορεια Ελλάδα και ο μηχανικός μου πρότεινε για την εξωτερική τοιχοποιία 15cm - 3 dow - 9cm = 27cm το οποίο έρχετε πρόσωπο με 3cm dow + 25cm δοκάρια. Εγώ σκέφτομαι μήπως τα 3cm dow είναι λίγο, παρόλο που το εξωτερικό τούβλο είναι 15cm. Θα πρέπει πιστεύτε να επιλέξω εναλλακτικά 9cm + Xcm dow +9cm? Ποσο πρέπει να είναι το Χ? Μήπως στον βορινό τοίχο να ενισχύσω οπωσδήποτε την θερμομόνωση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.