Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μητρώο προσωρινών ενεργειακών επιθεωρητών


vangalanos

Recommended Posts

Βασικά έχεις απόλυτο δίκαιο.

Στον κλάδο των μηχανικών επικρατούν οι δημόσιες σχέσεις. . Δυστυχώς αυτός ο όρος βιάστηκε και στην ουσία δημόσιες σχέσεις = διαπλοκή ή καλές σχέσεις με προϊστάμενους σε δημόσιους φορείς.

Αυτό ήταν λίγο πολύ αποδεκτό από όλους και δεν μας πολυένοιαζε ποιος μηχανικός εξυπηρετείται άμεσα και ποιανού μηχανικού του τα πρήζει ο άχρηστος χειριστής big.

Ποιος θα φαντάζονταν πως θα γινόταν κάτι τέτοιο (ενεργειακοί επιθεωρητές).

 

Είναι αναμενόμενο όμως αυτό που συμβαίνει , τέτοια φάρα είμαστε έτσι μάθαμε στο κράτος να λειτουργεί. Οι μηχανικοί φταίνε καθαρά. Από το κράτος δεν μπορούσαμε να περιμένουμε κάτι καλύτερο .

 

Για όνομα του θεού συνάδελφε δεν σου καταλογίζω προσωπικά καμία ευθύνη και εννοείται πως δεν χαίρομαι που δεν πήρες ακόμα άδεια και έχεις απόλυτο δίκαιο να διαμαρτύρεσαι. Απλά δεν είναι κάτι που σε κάνει εντύπωση φαντάζομαι.

 

Και στους περισσότερους νομούς της Μακεδονίας το ίδιο γίνεται. Μάλλον θα δουλέψει αρκετά η μέθοδος φασόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έιχα καμια σχέση με κανένα δημόσιο πρόσωπο. Είχα υποβάλλει όλα τα δικαιολογητικά και αίτηση απο μέσα Οκτώβρη αν δεν με απατά η μνήμη μου άρα απο τους πρώτους. Είχα μαζεψει επικυρωμένα αντιγραφα των αδειών που συμμετείχα απο το Σεπτέμβρη. Κάντε υπομονή, συμφωνω ότι δεν είναι σωστός ο τροπος που το χειρίζεται το υπουργείο, αλλά αποδώστε την καθυστερηση αλλού, όχι στα κονέ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ τίποτα από όσα λες.

Απλά κάποιοι που ήταν κομματοσελέχη - μηχανικοί πριν βγουν οι λίστες ήξεραν πως θα ήταν μέσα στους πρώτους. Γίνεται μεγάλο παζάρι αυτή την εποχή. Αυτοί λοιπόν δίνουν αφορμή σε όλους εμάς τους γκρινιάρηδες Έλληνες να γενικεύουμε. Όπως λέμε και στο χωριό μου κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε το υπουργείο να ανακοινώσει την λίστα γράφοντας δίπλα και τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης. Έτσι ώστε να ξέρει κάποιος οτι οι 417+114 που κόπηκαν αντιστοιχούν στις αιτήσεις 1 έως 531 οπότε ανάλογα να υπολογίζει πότε θα πάρει και την δική του άδεια.

Άλλωστε η διαδικασία ήταν ηλεκτρονική οπότε θεωρητικά δεν είναι διαβλητή η διαδικασία πρωτοκόλλησης.

Άλλα αυτά είναι ψιλά γράμματα

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο ανεξήγητο λόγο το email στάλθηκε στις 7/1/11 αλλα τελικά παραληφθηκε στις 8/1/11...!!??

 

Επειδή μπαίνω και στην θέση των άλλων και δεν θα ήθελα να κάνω ότι δεν θα μου άρεσε να μου κάνουν, θεωρω ότι όταν μπορω να κάνω την δουλεια μου απλά και εύκολα δεν χρεωνω εργασίες απλά για να χρέωσω και να βγάλω κάτι παραπάνω. Τι να χρέωσω δηλαδή σε ένα τετραγωνισμενο κτίριο σαν αμοιβη αποτυπωσης για το ΠΕΑ; Το σκίτσο που θα κάνω στο πρόχειρο και τις 5 διαστάσεις που θα μετρήσω με την μετροταινια (4 πλευρές και ένα ύψος); Και για το ΠΕΑ δεν χρειαζεσαι και τίποτε αλλο απο την αποτύπωση. Όχι δεν θα το κάνω κι ας το δικαιούμαι. Εάν ειναι κάτι περίπλοκο σαφώς και θα το χρέωσω. Αλλα τέτοιες απλές περιπτώσεις δεν πρόκειται. Δεν αξίζει καν τον κόπο να στείλεις τον άνθρωπο να σου φέρει σχέδια απο την πολεοδομια.

 

Μπορει και να το βλέπω λάθος αλλα το αισθανομαι σαν να μου ζητάει ο υδραυλικος 60 ευρω για να μου αλλάξει το λαστιχακι στην βρύση.

 

1. Το σκεπτικό σου Συνάδελδε για τις αμοιβές ειναι σωστό.

2. Μετά την ειδοποίηση που πήρες ηλεκτρονικά, αν κοιτάξεις τώρα στο buildingcert.gr, τι σου δείχνει σε σχέση με πριν. Σε ρωτάω γιατί εμένα απο τις 30-12-2010 με έχει στο "Προς έγκριση απο Υπουργό" και δεν έχω ειδοποιηθεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έιχα καμια σχέση με κανένα δημόσιο πρόσωπο. Είχα υποβάλλει όλα τα δικαιολογητικά και αίτηση απο μέσα Οκτώβρη αν δεν με απατά η μνήμη μου άρα απο τους πρώτους. Είχα μαζεψει επικυρωμένα αντιγραφα των αδειών που συμμετείχα απο το Σεπτέμβρη. Κάντε υπομονή, συμφωνω ότι δεν είναι σωστός ο τροπος που το χειρίζεται το υπουργείο, αλλά αποδώστε την καθυστερηση αλλού, όχι στα κονέ.

 

Συμφωνώ απόλυτα .....

+1000

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, στους 417 υπάρχουν αρκετοί δημόσιοι υπάλληλοι....

 

Edit: τσεκάρετε τις αιτήσεις σας θα ανακοινωθούν κι άλλοι επιθεωρητές...

Link to comment
Share on other sites

Εγκρίθηκαν και νέα ονοματα ενεργειακων επιθεωρητών.

 

Δεν βγηκε ανακοίνωση αλλα έχουν μπει όμως μέσα στην online λίστα αναζήτησης τα νέα ονοματα. Κοιτάξτε για το δικό σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.