Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεσμοι εξασφάλισης πλευρικής ευστάθειας


 

Recommended Posts

Δεν θα ήταν πιο σωστό για κάθε φόρτιση ή καλύτερα για κάθε συνδιασμό φόρτισης να εντοπίζονται οι θλιβόμενοι σύνδεσμοι να "αφαιρούνται" από τον φορέα και μετά να επιλύεται ο φορέας; Ή να προσομοιώνονται οι σεισμικές φορτίσεις με στατικές (!) και να επιλύεται ο φορέας μη-γραμμικά;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε φυσικά να γίνει και έτσι.

 

Αλλά ν ότι αλλιώς είναι απλούστερο. Έχε πάντα υπόψη ότι λόγω γραμμικότητας το πρόβλημα περιορίζεται στο "εσωτερικό" του συνδέσμου. Μέλη εκτός συνδέσμου δεν επηρεάζονται από τον τρόπο επίλυσης του συνδέσμου. (εννοείται ότι με την μέθοδο που πρότεινα οι διαγώνιοι των συνδέσμων πρέπει να μπουν στο μοντέλο με την μισή ατένεια ώστε να έχει ο σύνδεσμος την σωστή δυσκαμψία).

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Καλησπέρα σε όλους...

Στην περίπτωση που έχω κατακόρυφο χιασμό, ο οποίος αποτελείται από ένα μέλος 6,00μ. και δύο x 3,00μ. μέλη, στον έλεγχο που κάνω προκειμένου να ελέγξω εάν είναι επαρκής η διατομή μου, στον έλεγχο κάμψης στο ένα επίπεδο θεωρώ ότι το μέλος μήκους 6,00μ. κόβεται στην μέση. Στον έλεγχο κάμψης στο άλλο επίπεδο τι μήκος πρέπει να θεωρήσω για το μέλος; και τα 6,00μ;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, HAROUL said:

Στην περίπτωση που έχω κατακόρυφο χιασμό, ο οποίος αποτελείται από ένα μέλος 6,00μ. και δύο x 3,00μ. μέλη

Αν θέλετε, διευκρινιστε μας τι εννοείτε με τον κατακόρυφο χιασμό.

Link to comment
Share on other sites

On 8/28/2023 at 4:50 PM, HAROUL said:

Καλησπέρα σε όλους...

Στην περίπτωση που έχω κατακόρυφο χιασμό, ο οποίος αποτελείται από ένα μέλος 6,00μ. και δύο x 3,00μ. μέλη, στον έλεγχο που κάνω προκειμένου να ελέγξω εάν είναι επαρκής η διατομή μου, στον έλεγχο κάμψης στο ένα επίπεδο θεωρώ ότι το μέλος μήκους 6,00μ. κόβεται στην μέση. Στον έλεγχο κάμψης στο άλλο επίπεδο τι μήκος πρέπει να θεωρήσω για το μέλος; και τα 6,00μ;

Άλλο ο έλεγχος της κάμψης και άλλο ο έλεγχος σε εφελκυσμό ή λυγισμό. Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει πρώτα να τα ξεδιαλύνετε, πριν προχωρήσετε στο οτιδήποτε (οι χιαστί σύνδεσμοι παραλαμβάνουν αποκλειστικά και μόνον, αξονικό φορτίο).

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα πρότεινα να αναλυθούν με μήκος L=6.00m ή 0.7L=4.20m το πολύ, καθώς είναι τα πιο κρίσιμα στοιχεία για την παραλαβή των οριζόντιων φορτίων. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.