Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Άνοιγμα" επαγγελμάτων μηχανικών


Recommended Posts

Είναι επιλήψιμο οτιδήποτε αντιτίθεται στη κείμενη νομοθεσία. Από εκεί και μετά ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει στην Ελ... χμμμ, όχι η λέξη Ελλάδα είναι υπερβολική για αυτή την χώρα... στην Γραικιά (εκ του Greece) και είναι υπερβολικό να ζητά κανείς να τηρηθούν έστω οι τύποι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ συνάδελφοι για τις άμεσες απαντήσεις σας. Μάλλον θα προχωρήσω γιατί από οτι βλέπω και εγώ αν και είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα καταργηθούν οι ελάχιστες αμοιβές μπορεί να αργήσει.

 

cna: απλά νομίζω οτι είναι λογικό να θέλεις να κάνεις κάπου ένα δώρο και όπου νομίζεις οτι έχεις υποχρέωση. Φ.Π.Α. θα πληρώσω. Στην εφορία θα δηλωθούν τα εισοδήματα. Δεν νομίζω οτι είναι παράνομη η πράξη να κάνεις και δώρα. Αν θέλεις στο βωμό της συντεχνίας των μηχανικών να χάσουμε και την ανθρωπιά μας εγώ δε θα το πράξω.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκεφτείτε λιγάκι το εξής. Για αρκετούς νέους μηχανικούς η έκπτωση ως και 30% κάτω της ελάχιστης αμοιβής δεν είναι κάτι τραγικό , μιας και ακούγοντας πως ως δεν θα ξεπεράσει τα 1000 ευρώ μεικτά κι ας βγάζει 6000-7000 για το αφεντικό σου λέει κερδισμένος βγαίνω.

 

Επίσης μην περιμένετε την κοινωνία με το πλευρό μας και καλά θα κάνει και θα είναι υπέρ της κατάργησης. Όταν έρχονταν ο μικρομεσαίος για ένα απαλλακτικό ή άδεια λειτουργίας ή πυρασφάλεια ή περίφραξη τότε ειδικά στις κλειστές κοινωνίες έβλεπε τιμές ως και 50% πάνω από τις ελάχιστες.

Τώρα σου λέει ας πάρω το αίμα μου πίσω.

 

Ειδικά σε πολλά θέματα που αφορούν πολεοδομία (όχι οικοδομικές άδεις) , πυροσβεστική , Δήμο κλπ το 80% της μελέτη είναι έτοιμο και ο μηχανικός μόνο την υπογραφή του ουσιαστικά βάζει την υπογραφή και ως ανεύθυνος επαγγελματίας πετάει μερικά νούμερα στο pc και βγάζει την δουλειά και απλά βάζει μία υπογραφή η οποία δεν του καταλογίζει και διαίτερες ευθύνες.

Πχ.

Ξέρω πως πολλοί θα αντιδράσουν αλλά δυστυχώς αυτός είναι ο κανόνας.

 

Από την άλλη σε πάρα πολλά θέματα που δεν αφορούν τα παραπάνω η ελάχιστη αμοιβή δεν φτάνει ούτε το μεροκάματο του ανειδίκευτου εργάτη αν υπολογίσει κάποιος τις μέρες που θα του πάρει να κάνεις τη δουλειά που του ανέθεσαν.

 

Νομίζω πως δεν θα ήταν κακό να διαπραγματευτεί το ΤΣΜΕΔΕ κάποιες μειώσεις και να κατοχυρώσει κάποιες αμοβές σε ορισμένες εργασίες μηχανικών που δεν έχουν ελάχιστες ή και να να έχουν είναι εξευτελιστικές.

 

Επίσης ας κάνει το ΤΕΕ κάτι με το θέμα Ανεργία- ΤΣΜΕΔΕ να βοηθήσει με κάποιο τρόπο τον κλάδο από την συνεχή απώλεια εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

@imarkou: μπορείς να ρωτήσεις στο πειθαρχικό τμήμα του ΤΕΕ (εδώ μάλλον γελάμε) κατά πόσο είναι νόμιμο να αμοιφθείς λιγότερο από τα προβλεπόμενα και ας έχεις αποδώσει στο κράτος κανονικά τους φόρους και τις κρατήσεις. Δεν είπα να χάσεις την ανθρωπιά σου αλλά αυτή τη στιγμή αντιμετωπιζόμαστε από την κοινωνία ως υπάνθρωποι (τί ξέρει ο μηχανικός, πέντε γραμμές τραβάτε στα σχέδια κοκ).

 

@kkostorp: όπως προείπα είμαι υπέρ της απελευθέρωσης των αμοιβών δεδομένου ότι δεν μπορώ να ανταγωνιστώ στα ίσα όσους κάνουν εκπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που απαντάτε επί των ελαχίστων αλλά δεν λέτε τίποτα για το γεγονός ότι ο συνάδελφος θα κάνει δώρο το αντίτιμο των μελετών της άδειας.

 

Το είδαμε, αλλά κάναμε ότι δεν το είδαμε... Για αυτά φωνάζουμε. Ο καθένας έχει από έναν γνωστό Μηχανικό έτσι δεν είναι; Ε δεν πρόκειται να πληρωθούμε ξανά για δουλειά! Όλοι θα κάνουν τσάμπα τη δουλειά τους με τους γνωστούς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cna. Τα χρήματα θα κατατεθουν σε λογαριασμό στην εθνική θα πληρωθεί το Φ.Π.Α. και οι φόροι. Ο λογαριασμό στην τράπεζα είναι δικός μου. Τα χρήματα πέον είναι δικά μου. Μήπως έχει πρόβλημα το Τ.Ε.Ε. αν πάω εγώ ένα δώρο στον φίλο μου το απόγευμα; Όταν αυτός ο φίλος μου με έχει βοηθήσει σε άλλα πράγματα γιατί να μην μπορώ και εγώ νατον βοηθήσω σε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Οι αμοιβές δεν θα καταργηθούν αλλά θα μειωθούν κατά πολύ .

 

Τώρα το τι θα γίνει στα δημόσια έργα που εκεί οι αμοιβές είναι δεκαπλάσιες θα δούμε..

Link to comment
Share on other sites

@imarkou: αναφέρεσαι σε γνωστά πράγματα που δεν άπτονται όμως της ουσίας. Τέλος πάντων προφανώς και είσαι ελεύθερος να κάνεις ό,τι θέλεις...

 

@erling: δεν είναι πρόβλημα της εφορίας αλλά του συστήματος. Φαντάζεσαι να το γυρίσουμε όλοι σε ανταλλαγή προϊόντων και υπηρεσιών χωρίς να εμπλέκεται πουθενά το χρήμα; :)

 

@panos: σιγά να μην αφήσουν οι μεγάλοι να πέσουν οι τιμές μελέτης στα δημόσια έργα. Εδώ και τόσα χρόνια υπάρχει πλαφόν στη μέγιστη έκπτωση επί της μελέτης και δεν ανοίγει ρουθούνι. Μόνο στην κατασκευή τα έχουν αφήσει όλα ελεύθερα (έχω δει εκπτώσεις έως και 90%).

Link to comment
Share on other sites

@panos: σιγά να μην αφήσουν οι μεγάλοι να πέσουν οι τιμές μελέτης στα δημόσια έργα.

 

Μα δε νομίζω ότι τέθηκε θέμα ποτέ για αλλαγή στο καθεστώς των αμοιβών για μελέτες Δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.