Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Άνοιγμα" επαγγελμάτων μηχανικών


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος πληροφορίες για το πότε και αν τελικά θα γίνει η καταργηση των ελαχίστων αμοιβών.

Θέλουμε να βγάλουμε μια άδεια σε ένα πολύ γνωστό μας στην οποία δε θα ζητήσουμε αμοιβή.

Το μόνο που θα πάρουμε είναι το Φ.Π.Α. που θα αποδόσουμε και όλες τις άλλες κρατήσεις.

Αξίζει να περιμένουμε να μέχρι να ψηφιστεί ο νόμος γιατί μόνο το Φ.Π.Α είναι 7.000.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα έλεγα πως όχι γιατί πέρα από το ότι ακόμα και αυτό που παρουσιάζεται ως βέβαιο (κατάργηση ελαχίστων αμοιβών) δεν έχει αποφασιστεί πολιτικά. Μπορεί να γίνει τελικά απλά μείωση τους. Επίσης πό τη στιγμή της απόφασης μέχρι το υπουργικό, τη διαβούλευση, τις αντιδράσεις, τις συναντήσεις, τη σύνταξη του νόμου, τη ψήφιση έχουμε χρόνο. Θυμήσου από τη στιγμή που ξεκίνησε η συζήτηση για τις μεταφορές μέχρι την τελική ψήφιση του νόμου πόσος χρόνος μεσολάβησε.

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησε ότι δεν θα αλλάξει τίποτα και προχώρα. Ακόμα και κατάργηση των ελαχίστων να υπάρξει, επίσημα έχει ανακοινωθεί, ότι οι αρμόδιοι υπουργοί για τα επιμέρους επαγγέλματα θα έχουν 6μηνη προθεσμία για να αποφασίσουν ποιά αντικείμενα "εμπλέκονται" με το "δημόσιο συμφέρον" ώστε σε αυτά τα αντικείμενα να μη γίνει "απελευθέρωση".

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει "αύριο" η οποιαδήποτε διαφοροποίηση στο καθεστώς.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που απαντάτε επί των ελαχίστων αλλά δεν λέτε τίποτα για το γεγονός ότι ο συνάδελφος θα κάνει δώρο το αντίτιμο των μελετών της άδειας. Μάλλον θα πρέπει σιγά σιγά να βρω τρόπο να αλλάξω χώρα διαμονής. Αυτή εδώ είναι κατεστραμμένη και ποτέ δεν θα επανέλθει στον πολιτισμό...

Link to comment
Share on other sites

Με ρώταγε ακριβώς τα ίδια πράγματα ξάδερφος, κουμπάρος, φίλος μου και συνεργάτης διότι καταθέσαμε Δεκέμβριο φάκελο για οικοδομική άδεια. Προχωρήσαμε κανονικά γιατί μπορεί και να μην γίνει τίποτα τελικά.

Πάντως εγώ κράτησα 40% της καθαρής αμοιβής και το ΦΠΑ για την εφορία μου και για τα ταξίδια (είναι εκτός της περιοχής μου). Αν δεν ήταν η εφορία θα του έπαιρνα λιγότερα (μόνο για το συγκεκριμένο άτομο μιλάμε)...

 

Οπότε cna, κατά κάποιον τρόπο κατανοώ τον φίλο παραπάνω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην τις κάνει Δώρο; Αν θέλει και μπορεί;

 

Σε στενό μου συγγενή όχι όμως πρώτου βαθμού κάπως έτσι λειτούργησα.

 

Είναι μια εξαίρεση προσφοράς της εργασίας σου.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο που:

1) Εδώ είναι δημόσιο φόρουμ και ο καθένας μπορεί να διαβάσει αυτά τα θέματα οπότε μην στραβώσεις αν αύριο κάποιος πελάτης σου πει: "Είδα μηχανικό που έκανε έκπτωση από 40-100% κόψε κάτι και σε εμένα μπάρμπα".

 

2) Δεν έχουμε όλοι την δύναμη να κάνουμε εκπτώσεις επί των αμοιβών και αυτό προκαλεί στρεβλώσεις στην αγορά (δεν επιλέγεται ο καλύτερος αλλά ο φθηνότερος). Πάντως για να κάνει ο φίλος τέτοιες εκπτώσεις δεν εκμηδενίζεται την πιθανότητα να κάνει εκπτώσεις γενικά. Αντιθέτως την ενισχύει. Διότι στην περίπτωση συγγενούς 1ου βαθμού ούτε καν θα ρωτούσε. Απλώς θα εφάρμοζε την νομοθεσία.

 

3) Εγώ θέλω να καταργηθούν οι ελάχιστες για να μπορέσω να πολεμήσω στα ίσα τους ανταγωνιστές. Όσο υπάρχουν ελάχιστες το επάγγελμα είναι κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο που:

1) Εδώ είναι δημόσιο φόρουμ και ο καθένας μπορεί να διαβάσει αυτά τα θέματα οπότε μην στραβώσεις αν αύριο κάποιος πελάτης σου πει: "Είδα μηχανικό που έκανε έκπτωση από 40-100% κόψε κάτι και σε εμένα μπάρμπα".

 

Είπαμε μόνο σε εξαίρετη περίπτωση. Θέλω να κάνω ένα Δώρο.

 

 

2) Δεν έχουμε όλοι την δύναμη να κάνουμε εκπτώσεις επί των αμοιβών και αυτό προκαλεί στρεβλώσεις στην αγορά (δεν επιλέγεται ο καλύτερος αλλά ο φθηνότερος). Πάντως για να κάνει ο φίλος τέτοιες εκπτώσεις δεν εκμηδενίζεται την πιθανότητα να κάνει εκπτώσεις γενικά. Αντιθέτως την ενισχύει. Διότι στην περίπτωση συγγενούς 1ου βαθμού ούτε καν θα ρωτούσε. Απλώς θα εφάρμοζε την νομοθεσία.

 

 

Όπως σωστά πρέπει και ενήργησα για του Αδελφού μου την Άδεια.

 

 

 

Εν γένει την διαστρέβλωση των καταστάσεων όπου μας συμφέρει "περίπτωση εκπτώσεων" την έχουμε προ των πυλών σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης. Και αυτή η νοοτροπία δύσκολα θα αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ο άνθρωπος ρώτησε κάτι συγκεκριμένο...

Από 'κει και πέρα, δική του δουλειά αν θα κάνει δώρο ή όχι. Δική του υπόθεση αν θα κάνει γενικά δώρα. Προσωπικό του θέμα αν γι' αυτόν η εργασία είναι χόμπυ. Όποιος εξ υμών δεν έκανε ποτέ του έκπτωση ας συνεχίσει να σχολιάζει αυτούς που κάνουν δώρα... ;)

 

Τώρα επί της ουσίας, επειδή κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι θα κάνει το κράτος αύριο και επειδή δεν είναι στο χέρι του φίλου μας να εγγυηθεί το όφελος ή την ζημία (δικό του και δικό τους) από την αλλαγή της νομοθεσίας, η πρότασή μου είναι να προχωρήσει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

cna είσαι υπερβολικός φίλε!

Δηλαδή αν εγώ θέλω να κάνω δώρο μία άδεια σε φίλο μου είναι επιλήψιμο?

Μα νομίζω ότι ο καθένας το έχει κάνει, όπως και εγώ!

Και το ότι η πλειοψηφία των Μηχανικών κάνει εκπτώσεις είναι κάτι κρυφό ή που το ακούμε πρώτη φορά?

Τώρα δηλαδή ανακαλύψαμε την Αμερική?

Το κακό στην όλη υπόθεση είναι ότι φτάσαμε στο σημείο όλοι να αποφαινόμαστε ότι η έκπτωση ζημιώνει τον κλάδο, αλλά από την άλλη για το ότι έφτασε αυτή η κακή συνήθεια να θεωρείται αυτονόητη πράξη από τους πελάτες, ποιος φταίει?

Καθίσαμε σαν κλάδος ποτέ κάτω να συζητήσουμε σοβαρά?

Μα πως να γίνει αυτό όταν ο ένας κοιτάει να φάει τη δουλειά του άλλου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.