Μετάβαση στο περιεχόμενο

Google Sketchup - το Δωρεάν 3D σχεδιαστικό


Recommended Posts

Οκ παιδιά. Πάνω που ξεκίνησα να ... κατηγορώ την δωρεάν έκδοση ;)

 

@gousgounis : Ευχαριστώ για την ενημέρωση και τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

thanks gousgounis...

Αυτο ακριβως εψαχνα.....

Το εκνευριστικο ειναι οτι τα textures που κανεις import απ το 3d warehouse χρειαζονται ''πειραγμα'' με το scale και σου τρωει χρονο...

 

 

ναι αλλα ειναι τρομακτικα ευκολο να τα καλιμπραρεις.

 

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οσο και αν εχω ψαξει, δεν εχω βρει μια εντολη αντιστοιχη του otrack στο Autocad.Koινως να μπορεις ευκολα και γρηγορα να σχεδιασεις με βαση ενα σημειο αναφορας.

Ο μονος τροπος ειναι φερνοντας τις παραλληλες διακεκομμενες με το tape measure που ομως ειναι χρονοβορα διαδικασια.(ασε που μετα πρεπει να καθεσαι τις βοηθητικες αυτες γραμμες)

Μηπως κανενας πιο εμπειρος στο προγραμμα γνωριζει κανεναν ευκολοτερο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Το layout (SketchUp Pro) στη νέα έκδοση έχει τη λειτουργία Precise Move.

Πάντως σε όλες τις εκδόσεις είχε ένα είδος tracking στο μολύβι, που ακολουθεί τις ακμές. Το αναφέρει ως Intersection.

Ανάλογα με το τί θέλεις να σχεδιάσεις ίσως να σε βοηθήσει κάποιο Ruby Script κανάβου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Καλημέρα σας,

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει έαν είχε πρόβλημα με τις σκιάσεις που εμφανίζει το Google Sketchup?

 

Χρησιμοποιώ την δωρεάν έκδοση του προγράμματος ( Google Sketchup 8 ) και το πρόβλημά μου έιναι ότι ενώ έχω ρυθμίσει την τοποθεσία, το UTC και έχω προσανατολίσει το κτήριο μου στους άξονες (εάν δεν κάνω λάθος η πράσινη διακεκομμένη γραμμή είναι ο Νοτος και η κόκκινη η Ανατολή) κατά τις πρωϊνές ώρες μου εμφανίζει σκιές από την Δύση προς την Ανατολή και τις απογευματινές το ανάποδο.

 

Έχει κάποιος καμία ιδέα τι λάθος μπορεί να κάνω και να συμβαίνει αυτό?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Θα μπορούσες να μας βάλεις ένα δείγμα του φωτορεαλισμού σου, καθαρά ενημερωτικά;

Λέω να το ξεκινήσω από την αρχή το sketchup γιατί το παράτησα πριν χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα σε ολους!Νεος συναδελφος (ΠΜ) και σε αναζητηση εκμαθησης σχεδιασικου προγραμματος.Το θεμα μου ειναι το εξης:

Εχοντας ασχοληθει με το sketchup για περιπου ενα χρονο,οχι τοσο σχεδιαζοντας, αλλα κυριως σε θεωρητικο επιπεδο βιαβαζοντας βιβλιογραφια και γενικα ψαχνοντας τα δρωμενα γυρω απο αυτο ακομα δεν εχω ξεκαθαρισει αν αξιζει τον κοπο να ασχοληθει κανεις με αυτο το προγραμμα υπο την αυστηρη εννοια της δουλειας.Κοινως: Μπορει το sketchup να χρησιμοποιηθει ως 3D αρχιτεκτονικο προγραμμα σε γραφειο στην Ελλαδα?Επαρκει για Ελληνικα δεδομενα?Τις παραξενιες των πολεοδομιων?Οσοι εχουν ασχοληθει με το προγραμμα θα ξερουν οτι ειναι κατι σαν το autocad των 3D.Απιστευτα απλο στην εκμαθηση με αρκετες ομως δυνατοτητες και με μαγικα αποτελεσματα σε συνδιασμο με καποιο φωτορεαλιστικο εργαλειο (maxwell, vray κτλ).Το θεμα ομως ειναι οτι καθως δεν αφορα μονο τον κατασκευαστικο τομεα δεν ειναι ιδιαιτερα βελτιστοποιμενο για αυτον.Αν για παραδειγμα σχεδιασει κανεις μια κατοικια (αστειο για σημερα αλλα λεμε τωρα) και ο πελατης ζητησει καποιες αλλαγες δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο αυτες να γινουν ανωδυνα λαμβανοντας υποψιν τη φυση του προγραμματος.Δεν ειναι οτι πας απλα και αλλαζεις τις διαστασεις δυο τοιχων για παραδειγμα για να μεγαλωσεις ενα δωματιο και ολα τα υπολλοιπα προσαρμοζονται αυτοματα.Μηπως λοιπον θα αξιζε καλυτερα να επενδυσω το χρονο μου στο Archicad που βλεπω οτι εχει και αρκετα μεγαλο κοινο στην Ελλαδα και ειναι καθαρα για αυτη τη δουλεια.Το παραδοξο ειναι οτι στο εξωτερικο το sketchup ειναι ιδιαιτερα διαδεδομενο ακομα και σε τεραστιες κατασκευστικες αλλα δεν ξερω ομως σε πιο σταδιο χρησιμοποιειται.Κανουν δλδ ολα τα σχεδια τους σε 2D και ΑΦΟΥ εγκριθουν κανουν 3D και φωτορεαλισμο χρησιμοποιωντας το sketchup? Ετσι θα μπορουνα να πω οτι εχει νοημα.Στη Ελλαδα ομως?Αξιζει να δουλευεις με αυτη τη διαδικασια ενω μπορεις κατευθειαν να κανεις 3D?Και αν οπως ειπα ηδη χρειαστουν να γινουν αλλαγες για οποιοδηποτε λογο?Τι κανουμε?Πιστευετε οτι μπορουν να γινουν σε συνθηκες δουλειας ολα αυτα σε ευλογα χρονικα πλαισια στο sketchup?

Ολες οι σκεψεις ευπροσδεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.