Μετάβαση στο περιεχόμενο

Google Sketchup - το Δωρεάν 3D σχεδιαστικό


Recommended Posts

Πάρα πολύ ενδιαφέρον το v ray... Μπορείς επίσης, να κάνεις όμορφα render με φωτισμό.. Κρίμα που έχει 700 πετροδόλαρα και δεν υπάρχουν αυτήν την περίοδο να τα δώσω...

Link to comment
Share on other sites

Με το vray αντιμετωπίζετε κανένα πρόβλημα στο ρεντερ όταν το φορτώσετε με φωτισμό...πχ 10σποτ(spot light) και 2 3 κρυφούς(rectangle light)??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
petsagouris,δείξε δουλειές,μπορεί να είσαι master στο sketchup....

εντάξει ανακαλώ,αλλα δείξε δουλειές....

α,χαιρετισματα στο ομορφο Ρεθυμνο,ειμαι και γω Ρεθυμνιώτης......

 

πριν 2 χρόνια: Μεγάλες εικόνες - τελικές εικόνες

ένα κάγκελο για τον σιδερά από το οποίο βγήκανε και τα σχέδια μετά:

γενικά καλό gallery θα βρείς εδώ

 

Γενικά έχω μεγάλη πίστη στο πρόγραμμα, το δουλεύω από την έκδοση 2 και δεν μπορώ να βρώ πιο εύχρηστο όσο και να έχω προσπαθήσει.

Η ευχρηστεία και η ακρίβεια που προσφέρει σε συνδυασμό με την δυνατότητα εισαγωγής/εξαγωγής dwg είναι μοναδική και χωρίς ελλέιψεις.

Με την προσθήκη ενός renderer όπως το Vray είναι το απόλυτο εργαλείο ενός Αρχιτέκτονα, από την αρχή ως το τέλος της μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

GALLOS στον φωτισμό δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα αν και επειδή δεν το sketchup το χρησιμοποιώ για εξωτερικές όψεις δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πολλά φώτα.

 

Το βασικό πρόβλημα που συνάντησα είναι με textures που έχουν displacement layer (πχ 3D κεραμίδια). Παρατήρησα πως εαν υπάρχουν δύο υλικά σε ένα entity, τότε το rendering φαίνεται επίπεδο!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πρόσφατος χρηστης του Sketch up κι ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με το προγραμμα...Πραγματικα πολυ ευχρηστο κι ευχαριστο!

Το 3D Warehouse έχει πραγματικά τα πάντα..Αυτό που θα ήθελα να ρωτησω ειναι πως μπορώ να αλλαξω υλικο σ΄ αυτα τα αντικείμενα...Τα πιο πολλα ειναι κλειδωμένα κι ερχονται σαν "blocks".Μπορω να τα κάνω κάπως "explode" όπως στο AutoCad

Link to comment
Share on other sites

Περίπου...

Εαν κάνεις δεξί κλίκ επάνω στο αντικείμενο, θα δεις την επιλογή "Edit Compoment".

Βέβαια το "block" ή compoment μπορεί να αποτελείται από περαιτέρω compoments για τα οποία πρέπει να ακολουθήσεις την ίδια διαδικασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ετσι γινεται σε ευχαριστω!!!

 

Και κατι ακομή...Σε προηγουμενο post διάβασα αυτό

 

Το query tool μέσα στο Sketchup [...]

 

Εψαξα αυτο για το "query tool" που δείχνει κατευθείαν επιφάνειες αλλά δε το βρήκα...

Χρησιμοποιώ την έκδοση 8 (free)...Mηπως βρίσκεται στην έκδοση pro (solid tools)?

Plugin για προμετρήσεις υλικων υπαρχει τελικά..Απο όσο έψαξα στα επισυναπτόμμενα link δε κατάφερα να βρω κάτι σίγουρο

 

 

EDIT: Το προγραμματάκι είναι αρρώστια έχω πορωθεί!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα αυτο για το "query tool" που δείχνει κατευθείαν επιφάνειες αλλά δε το βρήκα...

 

Πήγαινε, Window > Preferences > Extensions (από το πλάι) > και ενεργοποίησε το "Utilitιes Tools". Στην συνέχεια θα μπορείς να επιλέξεις Tools > Utilities > QueryTool.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.