Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαιωμένη τακτοποίηση από "λάθος" ειδικότητα


xmaze

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@agrafiot

 

σαφώς και σε συνεννόηση με τον πελάτη γίνονται αυτά αλλά δεν έχουμε ΑΜΕΣΟ οικονομικό όφελος από αυτό. λόγω πίεσης είναι μη χάσουμε τη δουλειά.

 

έχουμε οικονομικό όφελος?όχι βέβαια

ο πελάτης πιέζει γιατί ποτέ δεν του φτάνουν τα τετραγωνικά άρα δεν είναι άμοιρος ευθυνών.

 

 

Χανιώτη χαλκιδικής

Ημιυπόγεια βαφτισμένα κατοικίες πωλούνταν απο πολιτικό μηχανικό με μελέτη και κατασκευη απο τον ίδιο ως εξοχικές κατοικίες....

Δεν τον πίεσε κανένας πελάτης φίλε μου, εχτισε 30 τέτοιες και της πωλούσε σε υποψήφιους αγοραστές...Μην τρελαθούμε κιόλας οτι δεν υπάρχει οικονομικό ώφελος, όλα στον βωμό του κέρδους γίνονται, ολόκληρες οικοδομές χτίζονται με αυτήν την τακτικη...

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε είσαι άσχετος

σου μίλησα για τον μελετητή μηχανικό όχι για τον εργολάβο μηχανικό

 

πρέπει να το καταλάβεις ότι δεν είναι όλοι εργολάβοι μηχανικοί

οι περισσότεροι με τις μελέτες ασχολούνται

δεν πουλάνε σπίτια

 

στις ιδιωτικές κατασκευές τι όφελος έχει?

μπορείς να μου πεις?

Link to comment
Share on other sites

κι αυτές τις μελέτες κάπου τις πουλάνε και κάποιου εργολάβου ή ιδιώτη βγάζουν κάνα σχεδιάκι που φτιάχνουν ένα ημιυπαίθριο ή παταράκι αλλά να μην ξεχνάμε και κάτι ακόμα πιο σημαντικό, ΤΟΝ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥΧΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, έγραψα ήδη ότι η νομοθεσία προβλέπει βαρύτατες κυρώσεις για μηχανικούς (ακόμη και για τον ηλ/γο που επέβλεψε τα ηλ/κα του ημιυπαιθρίου) και κατασκευαστές. Δεν πρόσεξες μάλλον το μήνυμά μου...

 

edit:

xmaze, κατ' αρχάς το δίκτυο της ΔΕΗ είναι στα 230V. Η κορυφή 2^0,5 παραπάνω...

 

Δικαίωμά σου να έχεις άποψη και να την εκφράζεις, κανείς όμως δεν σε διόρισε κριτή συναδέλφων.

 

 

Κατάλαβες φίλε μου οτι όταν κάτι δέν το έχεις σπουδάσει έχεις λανθασμένη άποψη...

Η τιμή της ΔΕΗ είτε 220 είτε 230 Volt είναι τιμή Rms το δίκτυο της Δεή έχει AC τάση που σημαίνει οτι η κορυφή σε μία περίοδο έιναι -325 με +325 Βολτ (+- 5%) .

Καλά κάνεις και δεν το ξέρεις αλλά έτσι δεν γνωρίζει και ο πολίτης τα περί Γ.Ο.Κ.

 

(δεν κάνω τον έξυπνο αλλά σπουδάζω και Ηλεκτρολόγος μηχανικός την πρώτη μου αγάπη και παντοτινή;) )

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά θα τρελαθούμε σήμερα?

 

αν ο μελετητής μηχανικός έδειχνε την πραγματική κατασταση θα πληρωνόταν λιγότερο ή περισότερο?

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε είσαι άσχετος

σου μίλησα για τον μελετητή μηχανικό όχι για τον εργολάβο μηχανικό

 

πρέπει να το καταλάβεις ότι δεν είναι όλοι εργολάβοι μηχανικοί

οι περισσότεροι με τις μελέτες ασχολούνται

δεν πουλάνε σπίτια

 

στις ιδιωτικές κατασκευές τι όφελος έχει?

μπορείς να μου πεις?

 

έχεις δίκιο όλα γίνονται επειδή ο πανούργος αγρότης κατακλέβει το κράτος και ο μηχανικός γίνεται έρμεο στις ορέξεις του ... ρε πάς καλά..το 80% των πολιτικών και αρχιτεκτώνων έχουν τεχνικό γραφείο και συνεργάζονται με χτίστες...ο χτίστης φταίει..σε ποιά χωρα ζείς??

Link to comment
Share on other sites

xmaze, συνάδελφε, μην συνεχίζεις να εκτίθεσαι. Και σταμάτα τις εξυπνάδες. Πριν απαντήσεις θα ήταν καλό να κοιτάξεις το μήνυμα μου που παρέθεσες: Η κορυφή 2^0,5 παραπάνω. Οι επιπολαιότητες αυτές δεν τιμούν έναν μηχανικό.

 

Το θέμα πραγματικά έχει ξεφύγει. Ένα πρόβλημα του συναδέλφου που προέκυψε λόγω απειρίας και άγνοιας τείνει να μετατραπεί σε μια ανόητη και άσχετη κουβέντα. Δεν χρειαζόμαστε τέτοιου είδους κριτές για την δουλειά μας. Προσωπικά ως μελετητής, επιβλέπων και κατασκευαστής δεν ανέχομαι από κανέναν συνάδελφο -άσχετο μάλιστα με την οικοδομή- να υιοθετεί τέτοιες συμπεριφορές απέναντί μου.

Το ξαναλέω, όσοι έχετε παράπονο από συναδέλφους σε θέματα κατασκευαστικής ευθύνης, μελετήστε νομοθεσία πριν αρχίστε να γράφετε...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά θα τρελαθούμε σήμερα?

 

αν ο μελετητής μηχανικός έδειχνε την πραγματική κατασταση θα πληρωνόταν λιγότερο ή περισότερο?

 

 

Δεν θα παιρνε την δουλειά απλώς. Ενας καλοθελητής συνάδελφος θα ερχόταν ένας με ανάγκη και θα έκανε τα 220 μέτρα του 2200 και τα παταράκια αεροδιάδρομους.

Δεν μπορούμε να ξεχαστούμε η πίεση της αγοράς υπάρχει καθώς και οι καλοθελητές συνάδελφοι, γιατί ο ίδιος που θέλει να του κάνει τα μέτρα του 2200 ο μηχανικός θα φροντίσει αντί 1500 αμοιβή ο μηχανικός να πάρει 150.

Η αγορά κρατιέται υψηλά όσο εμείς κρατιόμαστε υψηλά όσο πέφτουμε έρμαια της κρίσης και οι ευθήνες μας πρέπει να αναζητηθούν και του οικοπεδούχου και του εργολάβου (μηχανικού ή μη) μπακάλη. Αλλά εγώ σας το πα ζουμε σε ένα κράτος μπ@λο και οι ευθήνες οι κυριότερες που πρέπει να ψαχτούν είναι της κυβέρνησης οσο το κράτος δεν ελέγχει και καταπίνει την παρανομία οι καλοθελητές και όσοι τ' αρπάζουν θα βρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή της ΔΕΗ είτε 220 είτε 230 Volt είναι τιμή Rms το δίκτυο της Δεή έχει AC τάση που σημαίνει οτι η κορυφή σε μία περίοδο έιναι -325 με +325 Βολτ (+- 5%) .

Καλά κάνεις και δεν το ξέρεις αλλά έτσι δεν γνωρίζει και ο πολίτης τα περί Γ.Ο.Κ.

 

Εγώ πειράζει που θέλω επεξήγηση γι αυτό?

Και θέλω και την συνδρομή του συναδέλφου stayros...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.