Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαιωμένη τακτοποίηση από "λάθος" ειδικότητα


xmaze

Recommended Posts

Συνάδελφοι έλεος, το 99% των αδειών που εκδίδονται είναι νόμιμες, μην τρελαθούμε. Και για όσες δεν είναι, οφείλεται η άγνοια (όπως αυτή που επέδειξε ο xmaze και η Πέλλα) και όχι η πρόθεση του μελετητή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι εργολάβοι ξέρουν και τα ζητούν εκ των προτέρων-τα έχουν υπολογίσει άλλωστε.

Οι ιδιώτες ξέρουν-γι αυτό άλλωστε ζητούν άδεια 119,99 τ.μ και τα υπόλοιπα σε βοηθητικούς χώρους.Ή δύο όμοια κτίρια που μετά τα κάνουν ανόμοια.

Οι οικοπεδούχοι των εργολάβων κι άν ξέρουν, ξερογλύφονται για το τελευταία τ.μ, άλλωστε θεωρούν ότι δεν έχουν καμία ευθύνη (θα τα ρίξουν όλα στον εργολάβο και τον μηχανικό του).

Οι μεσίτες ξέρουν γι αυτό άλλωστε πουλάνε τα οικόπεδα σε τιμές που αναφέρονται σε κλεισμένους ΗΥ, υπόγεια, σοφίτες, κτλ κτλ.

Οι τράπεζες ξέρουν και δίνουν-έδιναν- δάνεια στην ''πραγματική αξία''.

Οι δικηγόροι ξέρουν, δεν είδα κανέναν να συμβουλεύει πελάτη να μην αγοράσει διαμέρισμα με ΗΥ ή μεζονέτα με ΗΥ ξεμπαζωμένο.

Οι συμβολαιογράφοι ξέρουν αλλά συντάσσουν νομιμοφανή συμβόλαια με μαύρα χρήματα.

Το ΙΚΑ ξέρει να ζητάει παραπάνω ένσημα.

ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.

 

ΦΤΑΙΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ, ΠΟΛΥ ΚΙ ΟΛΑΣ, όμως απο όλη αυτή τη γελοία διαδικασία έχουμε το μικρότερο κέρδος απο όλους και τις μεγαλύτερες ευθύνες.

Link to comment
Share on other sites

σε ποιά χωρα ζείς??

 

σε μια χώρα που ο μηχανικός περιβάλλοντος απαιτεί να έχει δικαίωμα υπογραφής σε πράγματα που δεν ξέρει

Link to comment
Share on other sites

σε συνέχεια-αλλά όχι και πλήρη συμφωνία-αυτών που είπε ο Banscoboy θέλω να αποτυπώσω την πραγματικότητα που εγώ βιώνω:

 

-τις περισσότερες κατασκευές άρα και την δυνατότητα να είναι πιο ανταγωνιστικός, την έχει ο πιο μεγάλος κατασκευαστής που συνήθως έχει φτάσει εκεί επειδή έκανε τις περισσότερες λαμογιές.

-οι πιο πολλοί πελάτες θα προτιμήσουν να αγοράσουν από αυτόν επειδή θα πάρουν περισσότερα τ.μ. με λιγότερα λεφτά αφού έτσι νομίζουν πως βγαίνουν κερδισμένοι.

-το πλέον σίγουρο είναι οτι για να προτιμηθεί ένας μηχανικός ως μελετητής κι επιβλέπων στις προαναφερθείσες περιπτώσεις θα πρέπει να κάνει τις μέγιστες εκπτώσεις στις τιμές και την ποιότητα των υπηρεσιών του και τα στραβά μάτια σε όλες τις αυθαιρεσίες. Οι υπόλοιποι που δεν θέλουν να ενδώσου, θα προσπαθήσουν να "κρατηθούν" με μελέτες σε ιδιωτικά έργα όπου και πάλι θα προτιμηθούν οι μελετητές που "βγάζουν κι ένα δωμάτιο παραπάνω".

-οι άδειες κατασκευαστών που έχουν πέσει στα χέρια μου είναι κατά 80% λανθασμένες με αρχιτεκτονικά τεχνάσματα που βγάζουν μεν το δικό μου "μάτι" αλλά όχι του μηχανικού της πολεοδομίας που "τα πήρε" και κατά 100% δεν εφαρμόζονται καν. Υπάρχουν σίγουρα και οι σωστοί κατασκευαστές που κατά την γνώμη μου δεν επιβιώνουν εύκολα σ΄αυτή την εποχή που το πολύ προτιμάται από το καλό.

Κατά την γνώμη μου λοιπόν, αν θέλετε να ιεραρχήσετε τις ευθύνες αυτής της κατάστασης, αναζητήστε τις πρώτα σ'αυτούς που έχουν άμεσο οικονομικό όφελος από τις αυθαιρεσίες ή τις κακοτεχνίες.

Έτσι όπως το βλέπω εγώ πάει ως εξής: πολιτεία->πελάτης->κατασκευαστής->μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

@engineer_thess

επειδή έχω χάσει λίγο τη μπάλα και έφτασα σε σημείο να απορώ. μήπως ζω αλλού?

 

μπορεί να μου πει κάποιος τι οικονομικό όφελος έχει κάποιος μηχανικός(ΟΧΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ-ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) με το να βαφτίσει ένα χώρο κύριας χρήσης σε υπόγειο, βοηθητικό χώρο ή ότι άλλο?

 

Αυτό που κερδίζει ο μηχανικός είναι ότι δεν χάνει τον πελάτη, γιατί άμα πει εγώ δεν υπογράφω τέτοιες άδειες ξέρει ότι πελάτης του θα πάψει να είναι πελάτης του και θα πάει σε άλλον μηχανικό.

 

 

Για τα επιπλέον τετραγωνικά μέτρα που χτίζονται ως βοηθητικοί χώροι

 

περίπτωση Η/Χ:

αντί για χώρους κύριας χρήσης Χ m² με εξάντληση του ΣΔ, έχουμε ->χώρους κύριας χρήσης Χ m² + 0,2*Χ m² "βοηθητικούς" χώρους.

 

ημιυπόγεια:

αντί για χώρους κύριας χρήσης Χ m² με εξάντληση του ΣΔ, έχουμε ->χώρους κύριας χρήσης Χ m² + Χ m² "βοηθητικούς" χώρους.

 

για τα επιπλέον μέτρα "βιηθητικών χώρων" υπάρχει κάτι παραπάνω στην ελάχιστη αμοιβή του μηχανικού η οποία μπορεί να χάνεται με τις εκπτώσεις.

Στην ουσία ο μηχανικός το κάνει για να μην χάσει τον πελάτη.

 

 

 

 

---------------------------------

Μην βιάζεστε να διατυπώνετε απόψεις που μόνο άγνοια δηλώνουν και μην επιδιώκετε την αντιπαράθεση... Καλά κάνετε και βρίσκεστε σε απόσταση από την οικοδομή, όσο δεν κατέχετε βασικές έννοιες και διαδικασίες...

Πιστεύεις ακόμα ότι δεν κατέχουμε γνώση βασικών εννοιών;

 

Δεν χρειαζόμαστε τέτοιου είδους κριτές για την δουλειά μας. Προσωπικά ως μελετητής, επιβλέπων και κατασκευαστής δεν ανέχομαι από κανέναν συνάδελφο -άσχετο μάλιστα με την οικοδομή- να υιοθετεί τέτοιες συμπεριφορές απέναντί μου.

Το ξαναλέω, όσοι έχετε παράπονο από συναδέλφους σε θέματα κατασκευαστικής ευθύνης, μελετήστε νομοθεσία πριν αρχίστε να γράφετε...

Για το παραπάνω δεν έχω να σχολιάσω... αφού μας θεωρείς άσχετους.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ακόμα ότι δεν κατέχουμε γνώση βασικών εννοιών;

Άλλαξε κάτι από τις 13:24' και δεν το πήρα είδηση; :)

Λοιπόν, μην το παίρνεις προσωπικά, μια γενική παραίνεση ήταν εξ αφορμής των όσων ελέχθησαν. Άθελά τους ίσως, κάποιοι εκφράστηκαν με τρόπο επιπόλαιο, αλλά αυτό καταλαβαίνεις ότι δεν ωφελεί την συζήτηση.

 

 

Για το παραπάνω δεν έχω να σχολιάσω...

Όπως θες. Ούτως ή άλλως το θέμα του νήματος είναι άλλο.

 

Το θέμα των ευθυνών είναι πολύ ξεκάθαρο. Τα προβλήματα είναι σύνθετα και δεν λύνονται πίσω από ένα πληκτρολόγιο. Αλλά, όταν κατηγορούμε συλλήβδην κλάδους ολόκληρους συναδέλφων, κάπου έχει "χαθεί η μπάλα".

Η ουσία του προβλήματος των πολεοδομικών παραβάσεων άπτεται κυρίως της πολιτικής του κεντρικού κράτους, και θα μας πάει πίσω, στις αρχές της δεκαετίας του '50 αν θελήσουμε να πιάσουμε σοβαρή κουβέντα. Υπάρχουν στο φόρουμ παλιοί συνάδελφοι που έζησαν τα μεταβατικά στάδια και θα μπορούσαν να πουν πολλά σε μια σχετική κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πειράζει που θέλω επεξήγηση γι αυτό?

Και θέλω και την συνδρομή του συναδέλφου stayros...

 

Είναι Vεν=Vo/sqrt(2)

 

Vo: μέγιστη τιμή τάσης στην ημιτονοειδή κυματομορφή.

 

Vεν: ενεργή τάση της ΔΕΗ (230V)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καθόλου δευτερευόντως, απολύτως πρωτευόντως. Ο πελάτης είναι που χρηματοδοτεί εν γνώσει του παράνομη οικοδομή, υπογράφει εν γνώση του, με πλήρη συναίσθηση των ευθυνών και με παράσταση του δικηγόρου του πλασματικό συμβόλαιο, φοροδιαφεύγει μεθοδευμένα δηλώνοντας ψευδές τίμημα.

Κανένα ζόρι δεν τραβάει ο κατασκευαστής να χτίσει παράνομα τετραγωνικά, το ποσοστιαίο κέρδος του είναι το ίδιο. Αυτός που κινεί την διαδικασία είναι ο αγοραστής.

 

Τόσο απλά και μονομερή είναι τα πράγματα ? Δεν νομίζω....

 

banskoboy +1000 και θα πρόσθετα επίσης τις πολύ μεγάλες ευθύνες του ΤΕΕ...

 

edit:

xmaze, κατ' αρχάς το δίκτυο της ΔΕΗ είναι στα 230V. Η κορυφή 2^0,5 παραπάνω...

Κατάλαβες φίλε μου οτι όταν κάτι δέν το έχεις σπουδάσει έχεις λανθασμένη άποψη...

Η τιμή της ΔΕΗ είτε 220 είτε 230 Volt είναι τιμή Rms το δίκτυο της Δεή έχει AC τάση που σημαίνει οτι η κορυφή σε μία περίοδο έιναι -325 με +325 Βολτ (+- 5%) . ..............

 

Βιάστηκες να μιλήσεις, ο AlexisPap είναι γνώστης του αντικειμένου,.... μη σε ξεγελάει η ειδικότητά του.... Απόδειξη: η κομψή έκφραση που σου έγραψε η οποία είναι προφανώς ίδια με της γνωστής διατύπωσης που παρέθεσε ο Stavros... Και το (+-5%) που έγραψες είναι λάθος αν υπονοείς την διακύμανση του δικτύου. [Edit: Το +- 325 είναι σωστό, απλή εφαρμογή τύπων.]

 

xmaze, αν έχεις κάποιο δίκιο το χάνεις με το να επιχειρηματολογείς επιπόλαια και επιτιθέμενος, να αφήσουμε τα τεχνικά για τις προβλεπόμενες ενότητες, φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.