Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαιωμένη τακτοποίηση από "λάθος" ειδικότητα


xmaze

Recommended Posts

Γεια σας είμαι μηχανικός Περιβάλλοντος και πήγα στην Πολεοδομἴα Πέλλας και εκανα αιτηση ρυθμισης Υμι/ων χώρων και δέν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

 

Τώρα έχουμε ένα εξοχικό στην Χαλκιδική και απο την Πολεοδομία Μουδανιών δεν ΄δεχονται φάκελο απο Μηχανικό περιβάλλοντος, εγω πλήρωσα φεμ και αποδείξεις και παράβολα.

 

Τί μπορώ να κάνω?? Η καθε πολεοδομία έχει δικούς της νόμους ...τί γίνεται σε αυτό το κράτος??

Υπάρχει τρόπος να μάθω αν μπορώ να κάνω κάτι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχάς ορθώς δεν δέχθηκαν τον φάκελλο υπογεγραμμένο από σένα.

Μια ματιά στο ακόλουθο θέμα θα διαπιστώσεις ότι η ειδικότητά σου δεν διαθέτει το δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε από το συνάδελφο, κακώς δεν υπήρξε πρόβλημα και στην πρώτη πολεοδομία. Εκεί έκαναν "ο,τι τους κάπνισε". Δεν έχει δικαίωμα υπογραφής εδώ η ειδικότητά σου. Το παράβολο που πλήρωσες θα χρησιμοποιηθεί ούτως ή άλλως. Απλά θα υπογράψει συνάδελφός σου που έχει το δικαίωμα. Το ΦΕΜ ενδεχομένως θα το πάρεις πίσω με την όποια επιστροφή σου. Ο ΦΠΑ πάει απλά χαμένος. Ρώτα και στο ΤΕΕ βέβαια μήπως μπορεί να ακυρωθεί η διαδικασία (μάλλον απίθανο).

Link to comment
Share on other sites

επειδή ξέρω να διαβάζω ελληνικά ο νόμος αναφέρει επι-λέξη "Δικαίωμα υπογραφής έχουν όλοι οι μηχανικοί που έχουν και δικαίωμα έκδοσης οικοδομικών αδειών"

Αν δεν κάνω λάθος δικαίωμα έκδοσης οικοδομικών αδειών έχουν οι πολεοδομίες άρα με εις άτοπο απαγωγή μένει μόνο η φράση <<όλοι η μηχανικοί>> οπότε έχω δικαίωμα υπογραφής. όπως και στην πολεοδομία Θεσ/νίκης γίνονται δεκτή όλοι οι Μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

επειδή ξέρω να διαβάζω ελληνικά ο νόμος αναφέρει επι-λέξη "Δικαίωμα υπογραφής έχουν όλοι οι μηχανικοί που έχουν και δικαίωμα έκδοσης οικοδομικών αδειών"

Αν δεν κάνω λάθος δικαίωμα έκδοσης οικοδομικών αδειών έχουν οι πολεοδομίες άρα με εις άτοπο απαγωγή μένει μόνο η φράση <<όλοι η μηχανικοί>> οπότε έχω δικαίωμα υπογραφής. όπως και στην πολεοδομία Θεσ/νίκης γίνονται δεκτή όλοι οι Μηχανικοί.

 

Φαντάζομαι οτι το επιχείρημα-ευφυολόγημα το είπες με χιουμοριστική διάθεση. Προφανώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τις μελέτες τις ελέγχει ή τις θεωρεί το πολεοδομικό γραφείο αλλά την άδεια την εκδίδει ο μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι εννοεί ο νόμος ξαναπλήρωσε τώρα τις κρατήσεις για να καταλάβεις.Πρόσεξε όμως μη πάει καμιά εγκύκλιος στις πολεοδομίες και σου ακυρώσει όλες τις τακτοποιήσεις που έχεις κάνει

Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί το θέμα ήδη. Αν κάτι είναι κακοδιατυπωμένο, δεν το ...αφαιρείς από την πρόταση για να τη φέρεις εκεί που σε συμφέρει. Η σωστή διατύπωση θα ήταν "που έχουν το δικαίωμα εκπόνησης των σχετικών με το αντικείμενο μελετών" αντί "που έχουν και δικαίωμα έκδοσης οικοδομικών αδειών". Και οι σχετικές μελέτες είναι προφανώς τα αρχιτεκτονικά στα οποία δεν έχετε δικαίωμα οι Μηχανικοί Περιβάλλοντος. Συμφωνώ μαζί σου ότι ίσως χρειαζόταν μια διευκρινιστική τέλος πάντων, αλλά όλοι τελικά καταλαβαίνουμε το νόημα άσχετα αν ...κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε.

Έχει η ειδικότητά σου καμιά συμμετοχή σε οικοδομικές άδειες;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι το επιχείρημα-ευφυολόγημα το είπες με χιουμοριστική διάθεση. Προφανώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τις μελέτες τις ελέγχει ή τις θεωρεί το πολεοδομικό γραφείο αλλά την άδεια την εκδίδει ο μηχανικός.

 

Μια χαρά τα λέει, την άδεια την εκδίδει η πολεοδομία οχι ο μηχανικός. Και όπως ρώτησα και σε άλλο θέμα, ποιός μηχανικός μπορεί απο μόνος του να κάνει όλες τις μελέτες χωρίς να χρειαστεί κάποιον άλλο; Μήπως κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.