Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες Τοπογραφικών


Recommended Posts

Ο δρόμος που ήταν παλιά Επαρχιακός αποχαρακτηρίσθηκε ;

Πώς θα σε βοηθήσουμε αν δεν ξέρουμε ποιά είναι τα γεωμετρικά στοιχεία του γηπέδου σήμερα ;

Link to comment
Share on other sites

ναι, έχει αποχαρακτηρισθεί. Το αγροτεμάχιο έχει πρόσωπο 21μ και εμβαδόν 2150μ2. Ήταν άρτιο βάσει του άρθρου 1 - παραγράφου 2 - υποπαρ'αγραφο β.ββ ΦΕΚ 270Δ/85. Έχουν κατασκευασθεί και τα κτήρια από το 87.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το γήπεδο έχει απωλέσει την κατά παρέκκλιση Αρτιότητα αφού στο άρθρο που αναφέρεσαι ορίζεται : " Τα γήπεδα που κατά την ημέρα δημοσίευσης του παρόντος Π.Δ. έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς Εθνικές, Επαρχιακές, Δημοτικές και Κοινοτικές οδούς, καθώς και σε εγκαταλελειμένα τμήματα αυτών και σε σιδηροδρομικές γραμμές και εφόσον έχουν . . . ".

Εξαρτάται βέβαια και τι αναφέρει ο αποχαρακτηρισμός της οδού και ίσως πρέπει να επικοινωνήσεις με τη ΔΜΕΟ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στην Δ/νση Τεχνικήςς υπηρεσίας για να ρωτήσω για τον δρόμο. Δεν ήξεραν να μου απαντήσουν, γιατί στους χάρτες Γ.Υ.Σ φαίνεται σαν τον δρόμο που ενώνει 2 χωριά, ενώ στην πραγματικότητα το κομμάτι αυτού του δρόμου δεν χρησιμοποιείται σαν κεντρικός δρόμος. Μου είπανε να γράψω ότι με βολεύει και εάν τους κάνω αίτηση για χαρακτηρισμό δρόμου και έρθουν για αυτοψία θα δουν τι θα μου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Eγω αν δεν ειμαι σιγουρος για καποιο δρομο δεν γραφω τιποτα..

Οσες φορες ειχα περιεργη περιπτωση και ρωτησα στην ΤΥ απαντηση δεν πηρα..

Απλα πχ αν περναει μεσα απο την οικισμο ειναι δημοτικος...

(το παραπανω το γραφω γτ ειχα περιπτωση δρομου που ηταν επαρχιακος και περναγε μεσα απο οικισμο, το 2006 αλλαξαν τη χαραξη και ο επαρχιακος περναγε περιμετρικα του οικισμου αλλα αποφαση που να αλλαζει το χαρακτηρα του δρομου δεν βρηκα, ετσι τον εβαλα επαρχιακο με μια αποφαση του 1980...)

Link to comment
Share on other sites

1975 Αρα επαρχιακος οπως ελεγες δεν ηταν.Προχωράς λοιπόν όπως σου ειπαν.Μην χανεις χρονο.Χωρις επισημη απαντηση δε γραφεις τι δρομος ειναι.Κανε αιτηση με τοπογραφικο να σου πουνε τι ειναι.Αν οι τεχνικες υπηρεσιες που λες οτι ρωτησες ειναι του Δήμου και τελικά σου δωσουν αρνητικη απαντηση για δημοτικο δρομο κανεις το ιδιο και στις τεχνικες υπηρεσιες της περιφεριεας τωρα, για να σιγουρεψεις αν ειναι επαρχιακος ή οχι.Στην αιτηση να αναφερεις εκτος απο χαρακτηρισμο και προσδιορισμο των οριων του δρομου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

έκανα την αποτύπωση ενός αγριτεμαχίου. Στην αποτύπωση που έκανα είδα ότι το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο συνορεύει με άλλα αγροτεμάχια. Την επόμενη μέρα που διάβασα τα συμβόλαια του 1995 είδα ότι το αγροτεμάχιο μου γράφει ότι στην μια πλευρά του συνορεύει με ρέμα. Ρώτησα τον ιδιοκτήτη και είπε οτι υπήρχε ρέμα και το έχουν μπαζ'ωσει. Εγ'ω πρ΄'επει να αναφέρω το ρέμα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε 1975

η σύνταξη ενός τοπογραφικού διαγράμματος δεν είναι απλά η αποτύπωση και η σχεδίαση σύμφωνα με όσα  θα υποδείξει ο ιδιοκτήτης

η μελέτη συμβολαίων και παλαιότερων διαγραμμάτων είναι απαραίτητη διαδικασία που αγνοείται συχνά

το θέμα είναι ότι το ρέμα δεν υφίσταται και δεν μπορείς να αποτυπώσεις θα πρέπει λοιπόν να αναζητήσεις στοιχεία σε υπηρεσίες αν υπάρχουν

η ύπαρξη ρέματος διαφοροποιεί τις αποστάσεις τοποθέτησης μελλοντικού κτιρίου

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο τοπογραφικό θα πρέπει να γράψω μπαζωμένο ρέμα? και στην δήλωση να αναφέρω ότι η πλευρά του αγροτεμαχίου συνορέυει με μπαζωμένο ρέμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.