Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΙ και αναγνώριση στη Γερμανία


spgirl

Recommended Posts

Vaggelhs92 δεν νιώθω κατώτερος νευριάζω όταν προσπαθούν να μου περάσουν αυτή την άποψη...και όπως προείπα 4 χρόνια σπουδών ηλεκτρονικής πιστεύω ότι μου έδωσαν πολλά εφόδια για να αξιοποιήσω και δεν ήταν σκουπίδια

Link to comment
Share on other sites

MScEng μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά δεν θυμάμαι να διάβασα κάπου εδώ σχόλιο όπου να υποτιμάει την νοημοσύνη των διπλωματούχων ή τις γνώσεις τους......

 

Εεεε????Σοβαρολογείς???Για ψάξε δημοσιεύσεις για τις "νέες" ειδικότητες να σου πώ εγώ υποτίμηση γνώσεων...Πές καλά εμείς οι ΜΠΔ τουλάχιστον έχουμε δικαιώματα(επιτέλους) αλλά οι μηχανικοί περιβάλλοντος???Οι μηχανικοί ορυκτών πόρων????

 

Επίσης στο Π.Κ κάποτε λέγανε για ίδρυση τμήματος μηχανικών βιοιατρικής (κάτι αντίστοιχο των biological engineers του ΜΙΤ)...φαντάζεσαι να είχε ιδρυθεί και να είχε τώρα φοιτητές?

 

Ήδη φαντάζομαι οτι κάποιοι θα τους χαρακτήριζαν ραδιολόγους-ακτινολόγους απο πολυτεχνείο...

 

Και η πλάκα είναι οτι ενώ ενα τέτοιο τμήμα υπάρχει σε πολλά πανεπιστήμια του κόσμου εδω θα έτρωγε θάψιμο απο κλάδους οι οποίοι υπάρχουν σε ελάχιστα άλλα, παρα μόνο στην Ελλάδα(όπως οι τοπογράφοι)...

 

Φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο για θάψιμο μέσω αυτού του φόρουμ, αλλά γενικότερα για εμπειρίες γνωστών μου.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα ΤΕΙ δεν έχουν δικαιώματα 27 χρόνια εσείς θέλατε να τα πάρετε αμέσως; Αστειεύομαι, το θέμα μου είναι γιατί απαξιώνονται τα 4 χρόνια σπουδών των ΤΕΙ δηλαδή τόσο άχρηστα είναι αυτά τα 4 χρόνια; Τίποτα δεν μαθαίνουμε εμείς;

 

[Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ]

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται σας παρακαλώ πολύ να επανέλθουμε στο αρχικό θέμα της κουβέντας που είναι η αναγνώριση πτυχίων στη Γερμανία; καλό θα ήταν να διαγραφούν και όλα τα άσχετα posts.Καταντά πολύ κουραστικό, ένα σωρό threads να καταλήγουν σε κοκορομαχίες του στυλ 'ΑΕΙ vs ΤΕΙ' ,'πτυχία Ελλάδας vs πτυχία εξωτερικού' κλπ. Εκπέμπει κακομοιριά ρε συνάδελφοι. Εγώ κουράζομαι κάθε φορά που μπαίνω στο φορουμ ψάχνοντας κάποια χρήσιμη πληροφορία και αντί γι αυτό συναντώ τέτοιες καταστάσεις. Εσείς δεν κουραστήκατε;

Link to comment
Share on other sites

@Konst

 

Ε πως και για τους διπλωματουχους λεγονται πολλα σχετικα με την αξια

τους, πχ αυτοι σχεδιαζουν και επιβλεπουν τους χαλια δρομους που εχουμε

τα προβληματικα κτιρια κτλ κτλ.

 

Δεν ειναι θεμα των πτυχιουχων, σφαζονται και μεταξυ τους! Οι αρχιτεκτονες

ειναι ζωγραφοι που το παιζουν μηχανικοι, οι ΠΜ υπογραψουν τα παντα

ενω οι Μηχανικοι του δασους δεν μπορουν να υπογραφουν για μπιντεδες

και τοιταυτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις και άδικο!!!!!!καλό είναι όμως να γίνεται για να μαθαίνουν οι καινούργιοι!!!!!!lol.....

 

μηχανικός υλικών ε???έλα να μαλώσουμε λίγο!!!!!!!!!lol

 

[Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις.

Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Επίσης συμπληρώστε το επάγγελμά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ]

Link to comment
Share on other sites

MScEng, konst, vaggelhs92:

 

Δε σταματάτε καλύτερα?

 

Ειδικά οι 2 φοιτητές, πολύ κλάψα από νέα παιδιά... Ξεκολλήστε. Και καζούρα θα φάτε, και θα σας υποτιμήσουν, και θα σας μειώσουν εκεί έξω και όλα αυτά είναι αναμενόμενα σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον όπου μόνο ο καλύτερος επιβιώνει.

 

Η καζούρα και η υποτίμηση είναι στο πρόγραμμα, αν δεν την αντέχετε, μαλλον δε κάνετε για μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

/offtopic

Πραγματικό παράδειγμα:

1η ημέρα στο εργοτάξιο στο τέλος της 1ης εβδομάδας της πρακτικής: Ο εργοδότης ζητά να γίνει προμέτρηση σκυροδέματος για παραγγελία επί του τοποθετηθέντος ξυλότυπου. Ξεκινώ και μετράω ένα ένα τα δοκάρια και τα "μάτια" σε όλες τις διευθύνσεις. Το αποτέλεσμα ήταν τραγικό. Η ποσότητα βάσει σχεδίων υπολογίζονταν στα 102m3 ενώ έτσι όπως ήταν το καλούπι αγγίζαμε τα 120m3. Την επόμενη ημέρα πάμε μαζί με τον εργοδότη, με τα σχέδια και την προμέτρησή μου ανά χείρας. Όταν λοιπόν ζητά εξηγήσεις ο εργοδότης ο αρχιμάστορας πέταξε την εξής κορυφαία απάντηση: "Το παιδί δεν ξέρει να μετρά!"

 

Αυτό είναι ένα μόνο πολύ μικρό παράδειγμα του τί μπορεί να σας τύχει εκεί έξω. Στην πραγματικότητα αυτά που θα δείτε θα είναι εκατοντάδες φορές χειρότερα. Αρκετά γρήγορα θα ξεχάσετε τους καλούς τρόπους και η γλώσσα σας πολλές φορές θα πετάει κουβέντες που ούτε οι φορτηγατζήδες δεν τολμούν να εκστομίσουν. Κάτι τελευταίο: αυτό που ενδιαφέρει την οποιαδήποτε εταιρία είναι ποιος της εξασφαλίζει το μεγαλύτερο κέρδος. Δεν την απασχολούν ούτε οι τίτλοι ούτε κάτι από όλα αυτά που σχολιάζουμε εδώ μέσα. Φέρνεις λεφτά στην εταιρία; Είσαι αρχηγός, είσαι θεός! Δεν φέρνεις λεφτά; Μετά από ένα μήνα κανείς δεν θα θυμάται το όνομά σου...

 

/end offtopic

Link to comment
Share on other sites

cna, συμφωνω απολύτως, τα ίδια και χειρότερα πέρασα και γω στις δουλειές που είχα. Καζούρα και αμφισβήτηση όχι μόνο από εργοδότη αλλά και από τον τελευταίο εργάτη. Εκεί δε απαντας: "Είμαι ΑΕΙ, είμαι ΤΕΙ, έχω αυτό το ΠΣ και αυτά τα ΕΔ...". Χε... για το ΠΣ σου και τα ΕΔ σου...

 

Τελικό συμπέρασμα: Αν δεν αντέχετε την κριτική, την υποτίμηση και την αμφισβήτηση, αλλαξτε τώρα επαγγελμά και απλά γίνεται σερβιτόροι ή κάτι πολύ πιο απλό.

 

On topic: Το συμπέρασμα τελικά από το κ. Otto είναι ότι απλά είναι πικρόχολος με τους έλληνες νεο-μετανάστες ή μήπως κάτι ξέρει?

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε Λάζαρε πριν λίγες ώρες δεν λέγαμε δε θα μιλας μειωτικά για τα πτυχία των ΤΕΙ; Τώρα κάθεσε και τα λες πτυχία μαϊμού; Ανακάλεσε άμεσα σε παρακαλώ.

 

Σταύρο για άλλη μια φορά καταλαβαίνεις λάθος .Δεν αναφέρομαι μόνο στα Πτυχία των ΤΕΙ αλλά γενικά σε όλα τα Πτυχία και Ελλάδος και Βουλγαρίας και των άλλων κρατών .Δεν μπορεί ένα κράτος να προχωρήσει σε μια αναγνώριση ενός Πτυχίου είτε είναι από Ελλάδα είτε είναι από Βουλγαρία και να μην το έχει ελέγξει για την γνησιότητα του .

Δεν έχει λοιπόν να κάνει με τα Πτυχία μόνο των ΤΕΙ αλλά με όλα τα Πτυχία και των ΑΕΙ που κυκλοφορούν ανά την Ευρώπη και που προέρχονται από όλες τις χώρες .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.